www.jedemedolazni.cz :: SKALKA (22.06.2018 - 19:07)

Region: Střední a severní Morava, okres Prostějov Webové stránky: www.obecskalka.cz
Přírodní léčivý zdroj Alkalicko-sirnaté minerální prameny Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, artróza, revma
Jak se k nám dostanete

Skalka je menší lázeňská obec nedaleko Prostějova, která je známá především pro výskyt unikátních léčivých minerálních pramenů s obsahem sylvínu – tato alkalicko-sirnatá voda se v České republice vyskytuje pouze zde, další nejbližší zdroje jsou až v Rakousku či Itálii. Samotný lázeňský areál odděluje od okolní zemědělské krajiny upravený lázeňský park. Nedaleko je také lesopark s přírodními jezírky.

HISTORIE

Lázně Skalka byly založeny již v roce 1928 a mají tedy za sebou téměř stoletou tradici. V místě, kde kdysi býval rybník Bařisko, napájený dvěma prameny minerální vody, byly v roce 1928 postaveny Vilémem Sonnewendem z Prostějova sirnatoalkalické lázně. V roce 1938 prováděl doc. Dr. Schnabel průzkum pramenů a při páté sondě objevil artézský pramen minerální vody o teplotě 23 °C, který tryskal do výše 3 metrů. Později byly navrtány další prameny, z nichž i přes jejich podobnost a velkou blízkost vrtů je každý svým složením jiný.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Propast Macocha

 

S hloubkou 138,5 metrů největší propast svého druhu v celé střední Evropě. Nachází se v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy v chráněné krajinné oblasti Moravský kras a je součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice, Amatérská jeskyně. Macochu si lze prohlédnout v rámci placené prohlídky jeskynního systému Punkevní jeskyně a ze dvou vyhlídkových můstků. Na dně propasti Macocha se nacházejí dvě krasová jezírka a dokonce zde jako na jediném místě v ČR roste vzácná kruhatka Ma hiolova moravská.

Židovské muzem Tovačov

 

Stálá expozice židovské komunity v Tovačově: obřadní síň židovského hřbitova (historie Židů ve světě, českých zemích i Tovačově), obřadní kaple z r. 1889 postavená podle návrhu architekta M. Fleischera v novorenesančním stylu, nejstarší židovské náhrobky z počátku 17. století, zámek s expozicí Tovačovská judaica (náboženství, zvyky, tradice a kuchyně Židů).

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.