slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5
cs en de ru

Výstava Royal Dux Bohemia (29. 07. 2020)

Srdečně Vás zveme na výstavu figurálního porcelánu manufaktury Royal Dux Bohemia v Duchcově, která proběhne od 3. do 17. září 2020 v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí.

Od: 3. 9. 2020 Do: 17. 9. 2020

Srdečně Vás zveme na výstavu figurálního porcelánu manufaktury Royal Dux Bohemia v Duchcově, která proběhne od 3. do 17. září 2020 v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí.
Ohlédneme-li se za téměř 170 let trvající existencí duchcovské manufaktury, neunikne nám obdivuhodná šíře sortimentu v tematické, stylové i technologické rozmanitosti dekorativního porcelánu. Od secesních figur a ornamentálních váz konce 19. století, přes elegantní Art Deco tanečnice 30. let minulého století až k oceňovaným zvířecím motivům v tzv. bruselském stylu Jaroslava Ježka a modernímu designu váz Václava Šeráka a dalších.
Asi nejznámějšími z  produkce manufaktury, vedle velkých realistických zvířecích figur, přesto zůstávají tradiční rokokové postavy. Figurální kompozice mnohdy úctyhodných rozměrů ukazují galantní scény, kavalíry dvořící se dámám, ale i líbivé intimní momenty oddechu, jaké zachycuje například Čtenářka nebo tzv. Svačina. Obliba těchto motivů v minulosti souvisela s produkcí proslulé Míšeňské porcelánky, která rokokové a barokní porcelánové sošky vyrábí od 18. století. Staly se postupně nedílnou součástí šlechtických a měšťanských interiérů. Přestože pro mnohé současníky již tyto kostýmní motivy nejsou tak atraktivní, jako tomu bývalo v minulosti, kdy byla rokoková figura součástí téměř každé domácnosti, těší se stále velké oblibě zejména v zahraničí. S rokokovým porcelánem z Duchcova se také setkáme na nejednom zámku v Česku i jinde v Evropě, kde se stává ozdobou autentických historických interiérů. Pomineme-li neskrývanou líbivost těchto motivů, musíme uznat s jakou pečlivostí a technickou dovedností jsou duchcovské figury provedeny.  Vznik takové sošky je závislý na zdlouhavé a náročné ruční práci. Každá figura se skládá hned z několika, někdy i desítky částí, které se musí zvlášť odlít do forem, poté ručně slepit a domodelovat. Po uschnutí a výpalu, které ne vždy výrobek úspěšně přečká neporušený, jej malířky nadekorují a domalují detaily. Výroba některých velkých kusů, tak může trvat i měsíce. Ne nadarmo se říká, že vysokou úrovní zpracování a svou živostí se figury z Duchcova řadí k světové špičce a svou kvalitou jsou srovnatelné s produkcí Míšeňskou. 
Výstavu v Domě porcelánu s modrou krví jsme se tedy rozhodly věnovat rokokovému figurálnímu a dekorativnímu porcelánu ze současné i historické produkce duchcovské manufaktury Royal Dux. Uvidíte tak i archivní kusy, které se již nevyrábějí a vedle velkých rokokových figur také secesní a Art Deco dekorace. Výstavu pořádá MKZ – Městské informační centrum Dubí ve spolupráci s akciovou společností Český porcelán – závod Royal Dux Bohemia. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Galerie

Co nového připravujeme?