www.jedemedolazni.cz :: Příležitosti v okolí (25.05.2019 - 09:38)

Příležitosti v okolí

zpět
Typ Hledej v názvu:

Nahlížení

Celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla. Měsíc konání: říjen.

Hudební rozloučení s prázdninami

Vystoupení hudebních kapel v klášterní zahradě. Měsíc konání: srpen.

Bechyňský festival dechové hudby

Setkání příznivců dechové hudby v Bechyni. Měsíc konání: srpen.

La Pellegrina

Koncerty vážné hudby. Měsíc konání: od července do srpna.

Divadlo v trávě

Celostátní přehlídka všech souborů, které chtějí hrát pod volnou oblohou ve svěží trávě. Měsíc konání: červenec.

Jazzový festival

Vystoupení jazzových kapel v zámecké zahradě. Měsíc konání: červenec.

Koloběžková Grand Prix

Populární závod koloběžek. Měsíc konání: červenec.

Údolím Lužnice

Turistický pochod a cykloturistická jízda. Měsíc konání: květen.

Slet bechyňských čarodějnic

Veselý průvod čarodějnic městem, volba miss nejmladší a nejošklivější čarodějnice, čarodějnická veselice. Měsíc konání: duben.

Bechyňské schody

Závod dvojic v běhu do bechyňských schodů. Měsíc konání: duben.

Perlení

Celostátní přehlídka amatérských divadel. Měsíc konání: únor.

Stádlecký most

Přes Lužnici stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v České republice. Původně, v letech 1848–1960, překlenoval Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen národní technickou památkou. V letech 1960–1975 byl rozebrán a přemístěn na dnešní místo na Lužnici.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Jedna z turisticky nejatraktivnějších památek Jihočeského kraje, nacházející se přibližně 8 km od Českých Budějovic. V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a fl ámských malířů 17. a 18. století. Stěny a stropy interiérů zámku jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou

Zoologická zahrada v typickém prostředí jižních Čech, na břehu Munického rybníka s alejí starých dubů a výhledem na zámek Hluboká nad Vltavou. Je zde k vidění přes 150 druhů živočichů, pocházejících z přírody Evropy a mírného pásu Asie.

Jaderná elektrárna Temelín

Rozsáhlý areál jaderné elektrárny, nacházející se v jihovýchodním sousedství obce Temelín u Týna nad Vltavou. Chladicí věže elektrárny tvoří dominantu celého okolí a jsou vidět ze vzdálenosti 50 km, pára nad nimi až ze vzdálenosti 70 km. Temelínská elektrárna umožnila nahradit již zastaralé a postupně odstavované bloky v uhelných elektrárnách severních Čech, na kterých byly jižní Čechy před zprovozněním Temelína závislé.

Koloděje nad Lužnicí

Historická vesnice s barokním zámkem, původně gotická tvrz.

Týn nad Vltavou

Město na řece Vltavě, cca 10 km od Bechyně s mnoha památkami a zajímavostmi: zámek s městským muzeem, městské podzemní chodby, otáčivé hlediště, rozhledna Na Semenci, železný most.

Veselské pískovny

Přibližně 23 km jihovýchodně od Bechyně a 5 km od města Veselí nad Lužnicí se nachází pět štěrkopísných jezer (Vlkovská pískovna, jezero Veselí, Veselí I, Horusice a Horusice I), která vznikla po vytěžení písku a štěrkopísku během let 1950 až 1990. V letních měsících pískovcová jezera nabízí nádherné koupání. Lokalita je vyhlášená a velmi oblíbená naturistická oblast. Mezi rybníky prochází naučná stezka, která návštěvníky zavede až do přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova, kde se jako na jedné z posledních lokalit v jižních Čechách vyskytují váté písky.

Kaplička svaté Rozálie

Poutní kostelík sv. Rozálie se nachází mezi obcemi Bernartice a Borovany v údolí lesa Mladého. Původně velice malá kaplička byla později rozšířena, několikrát opravena, až dostala svoji dnešní podobu. Návštěvám turistů se začal kostelík těšit především po zřízení turistických stezek a dnes patří k hojně navštěvovaným místům v okolí. Navíc se zde každoročně v půli července koná již tradiční pouť, při které mají návštěvníci možnost prohlédnout si také interiér této stavby.

Pivovarský dvůr Lipan

Restaurovaná budova bývalého lihovaru byla uvedena do provozu v roce 1995 jako pivovar, restaurace a penzion. Nachází se v nádherné jihočeské krajině v obci Dražíč. Obec leží v okrese Písek, 5 km západně od Bechyně.

Rozhledna Radětice

Dřevěná rozhledna na okraji přírodního parku Olšiny s pěkným výhledem do okolí, např. na Bechyni, Senožaty, Radětice, Stádlec a Bechyňskou Smoleč.

Přírodní parky

město Bechyni obklopují 3 přírodní parky (Plziny, Kukle, Černická obora) s rozsáhlou sítí turistických tras.

Židova strouha

Přírodní památka podél stejnojmenného potoka u Bechyně. Předmětem ochrany je geomorfologicky významné kaňonovité údolí se zbytky přirozených reliktních borů na skalách s významnými lišejníkovými a mechovými společenstvy. Území je přístupné po žluté turistické stezce, která několikrát bez můstků překonává potok.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

Přímo v lázeňském areálu jsou rekreantům k dispozici tenisové kurty, stolní tenis, billiardové stoly a půjčovna kol. Šest kilometrů od Bechyně se nachází nejstarší golfový areál v jižních Čechách – hřiště s devíti jamkami včetně cvičné plochy a možnosti zapůjčení kvalitního vybavení. Z wellness aktivit je možné absolvovat slatinné koupele a zábaly, masáže, parní saunu, aqua aerobic a mnohé další.

INDIKACE

Příklady indikace stavů vhodných k lázeňské léčbě v Bechyni:

 • artritidy a artrózy
 • Bechtěrevova nemoc
 • metabolická onemocnění s postižením kloubů
 • bolestivé syndromy šlach a svalů
 • předoperační a pooperační stavy
 • osteoporóza
 • nemoci nervového původu

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Osvědčené lázeňské procedury jsou doprovázeny lázeňskou stravou sestavenou nutričním terapeutem. 

 • slatinné zábaly a koupele
 • vodoléčba – bylinné, perličkové a solné koupele
 • elektroléčba – čtyřkomorová lázeň, diadynamické proudy, Interferenční proudy, Träbertovy proudy, krátkovlnná diatermie, horské slunce, laser, magnetoterapie, ultrazvuk
 • lymfodrenáž – přístrojová, ruční (celé tělo, dolní a horní končetiny, proti bolestem hlavy)
 • masáže – klasické, skořicové, podvodní, lávovými kameny, čokoládové, antistresové, aroma masáže, čtyřřuční masáž, Fiji rituál, Kokosový dotek, hluboce relaxační masáž Matamanoa, refl exní masáž nohou, kosmetická masáž Tokoriki
 • rehabilitace – individuální fyzioterapie, individuální a skupinový léčebný tělocvik, léčebný tělocvik v bazénu, skupinové cvičení na míčích
 • aplikace oxidu uhličitého – suché uhličité koupele, plynové injekce
 • ostatní procedury – aromaterapie, baňkování, inhalace, kryoterapie, fi nská a parní aromatická sauna, solárium, parafínové zábaly, estetické formování postavy, aqua aerobic

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

Centrem lázeňského areálu v Bechyni je lázeňský hotel Olga, situovaný v klidném prostředí na okraji města, poblíž řeky Lužnice. V hotelu se nachází recepce, přijímací kancelář, ordinace lékařů, bazén s vířivkou a saunami a prostory pro poskytování léčebných procedur. Nechybí ani moderní ubytování pro nejnáročnější klientelu.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Kromě nejmodernějších léčebných metod je hlavním zdrojem pro léčbu v lázních Bechyně minerálně bohatá přírodní slatina, dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech.

Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni, umístěné v rekonstruovaných budovách někdejšího zámeckého

pivovaru a v přilehlých hradních baštách. Tématické výstavy představují různé podoby současné i staré keramiky a porcelánu.

Masarykovo náměstí

Náměstí v Bechyni je součástí městské památkové zóny s dochovanými historickými měšťanskými domy. Při nedávné rekonstrukci náměstí zde archeologové odkryli zbytky keltských chat a příkopů, slovanskou pec, části středověkých domů a množství historických artefaktů. Část objevů je vyznačena v zádlažbě náměstí. Dominantou Masarykova náměstí je děkanský kostel sv. Matěje z přelomu 13. a 14. století, později upravovaný.

Historický vláček Elinka

Mezi Bechyní a Táborem byla v roce 1903 zprovozněna jako na prvním místě v Rakousku-Uhersku meziměstská elektrická dráha. Bechyňská železnice, tzv. Bechyňka, funguje dodnes a každoročně v létě se na ní pořádají nostalgické jízdy historickým vláčkem zvaným Elinka. Železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka.

Synagoga

V letech 1872 až 1873 byla v Bechyni při městských hradbách postavena klasicistní židovská modlitebna (synagoga) s novorománským průčelím. Od roku 2006 je v synagoze umístěno Muzeum turistiky a na ženské galerii je možné shlédnout expozici o dějinách místní židovské komunity.

Františkánský klášter

Komplex bechyňského františkánského kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie na skále nad řekou Lužnicí je velmi cennou architektonickou památkou pozdní gotiky. Dochoval se zde nejhodnotnější a zároveň nejrozsáhlejší soubor prostorů se sklípkovou klenbou v českých zemích. V klášteře se pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce, především koncerty. Příjemné je i posezení v klášterní zahradě s vyhlídkou na údolí Lužnice.

Zámek Bechyně

Rozlehlý zámecký komplex, dominanta města, se vypíná na skále nad soutokem řeky Lužnice a říčky Smutné. Stojí na místě královského gotického hradu ze 13. století. Na konci 15. a počátku 16. století, kdy byl hrad majetkem Šternberků, došlo k jeho rozsáhlé pozdně gotické přestavbě, z níž se do dnešních dnů dochovala především unikátní síň sklenutá na střední pískovcový sloup v podobě kmene stromu s otesanými větvemi. Petr Vok pak sídlo přestavěl a rozšířil na pohodlný renesanční zámek s bohatou freskovou výzdobou.

Přehrada Lipno

S rozlohou cca 4650 ha největší vodní plocha v ČR; často též symbolicky označovaná za české moře. Rozkládá se mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Želnava a nabízí skvělé podmínky pro rekreaci. V okolí přehrady je situováno mnoho hotelových komplexů, kempů a pláží. Nechybí ani půjčovny lodiček a šlapadel. Po přehradě pravidelně jezdí parník, nabízející vyhlídkové plavby. Děti určitě zaujme Králičí ostrov uprostřed přehrady, na kterém jsou vysazeni domácí králíci – děti je zde mohou krmit a případně si je i pohladit.

Bruslařská dráha Lipno

Na zamrzlé přehradě Lipno, ve směru Lipno nad Vltavou – Frymburk – Přední Výtoň, se každoročně upravuje okružní bruslařská dráha, která se svojí délkou cca 11 km představuje nejdelší přírodní bruslařskou dráhu na světě – druhá nejdelší se nachází v kanadské O awě a měří 7,8 km. Bruslení na Lipně patří hned po lyžování ve skiareálu Lipno k druhé nejoblíbenější zimní aktivitě v tomto regionu – za pěkného počasí

zamrzlé Lipno navštíví až 3000 lidí denně. Na trase bývají občerstvovací stánky.

 
zpět na lázeňské místo
 
Novinky
EXPO 2020 Dubaj

Společná prezentace „Českých lázní a lázeňských...

MOBILNÍ APLIKACE SLM ČR

MOBILNÍ APLIKACE SDRUŽENÍ LÁZEŇSKÝCH MÍST

Více novinek
Aplikace Jedeme do lázní
Aplikace V obraze
Soutěže
Je nám líto, ale momentálně zde není zveřejněna žádná akce.

Více soutěží
Příležitosti v okolí
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.