www.jedemedolazni.cz :: BLUDOV (25.05.2019 - 09:30)

Region: Jesenicko, okres Šumperk Webové stránky: www.bludov.cz
Přírodní léčivý zdroj Přírodní, slabě mineralizovaná, silně alkalická, hypotonická, s výrazným účinkem proti revmatismu. Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, dýchací ústrojí, ledvin, močových cest, obezita zejména dětská, ženská neplodnost, detoxikace
Jak se k nám dostanete

Lázně Bludov v předhůří Jeseníků nedaleko od města Šumperk poskytují od roku 1929 komplexní lázeňskou péči všem svým návštěvníkům. Přírodním léčivým zdrojem je termální minerální voda  pramenící přímo v lázních.

HISTORIE

Zdejší teplé prameny využívali Žerotínové, místní šlechtický rod, pro své soukromé potřeby, zejména pro koupele. Protože ale Žerotínové vlastnili i panství Velké Losiny, kde již lázně stály, neměli se k tomu, vybudovat lázeňské zařízení na svých pozemcích v Bludově. Po první světové válce proto pozemek s prameny odkoupil zdejší rodák Zdeněk Pospíšil, nechal zde provést vrty a získal horkou léčivou minerální vodu. Roku 1929 otevírá pro veřejnost „Radioaktivní a sirné lázně v Bludově“.

V následujících letech se lázně rozrůstají, rozšiřuje se vanové oddělení, bazén a inhalatorium, je postaven nový lázeňský dům, zakládají se odborná oddělení a vzniká také lázeňský park. V roce 1934 byl zahájen celoroční provoz. Lázně se specializovaly na léčbu močových cest a dětského pomočování a postupně přicházeli hosté s dalšími onemocněními, kterým místní léčba také uměla pomoci. V moderní době se zde také úspěšně léčí obezita dětí i dospělých.k Zdeněk Posp

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Kostel sv. Jiří

 

Pův. dřevěný kostel snad z pol. 13. století, v 16. století vyzděn a později významně rozšířen. V 19. století začal praskat, proto byl celý zbořen a znovu postaven, dnes se opět rozvírá klenba, v důsledku čehož je stažen ocelovými nosníky. Unikátní stropní výmalba po generální rekonstrukci. V areálu se nachází rodinná hrobka rodu Žerotínů.

Zámek

 

Pozdně renesanční zámek z první třetiny 17. stol., na počátku 18. stol. rozšířen, dnes sídlo rodiny Mornstein-Zierotin. Zámek obklopuje park anglického typu s mnoha ceněnými, exotickými a několika památnými stromy, z nichž nejstarší lípě srdčité je už přes 600 let.

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.