www.jedemedolazni.cz :: DUBÍ (17.07.2019 - 20:50)

Region: Severní Čechy, okres Teplice Webové stránky: www.mesto-dubi.cz
Přírodní léčivý zdroj Klimatické lázně Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, nervové soustavy
Jak se k nám dostanete

Dubí je menší lázeňské městečko v Krušných horách, které proslulo nejen svými klimatickými lázněmi, ale i výrobou skla a světoznámého porcelánu, zvaného cibulák. Dubí je zároveň nejseverněji položenou evropskou obcí s benátskou architekturou, kterou zde reprezentuje kostel Panny Marie.

HISTORIE

Počátky města Dubí sahají do konce 15. století, kdy fungovalo jako horní místo pro nocování horníků, těžících cín v blízkém okolí. Význam obce výrazně stoupl až v roce 1860 po přistěhování Antona Tschinkela, který zde vybudoval továrnu na siderolit a porcelán. Tschinkel se v Dubí později setkal s balneologem Josefem Loschnerem, který mu dal impuls k využití místních léčivých pramenů. Tschinkel nato vybudoval v Dubí vodoléčebný ústav Dr. Brechera a dnešní Tereziny lázně. Oficiálně je Dubí lázeňským městem od roku 1966. V místních lázních pobývalo mnoho významných osobností, např. Jan Neruda, Oldřich Nový, operní pěvec C. Schenk, malíř Vilém Riedel, skladatel Erwin Shulhoff, dirigent Václav Talich a mnozí další.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

STARÁ HORNICKÁ STEZKA

 

Mezi Krupkou a Horní Krupkou měli staří horníci zbudovanou stezku, která sloužila k přepravě rudy a k přístupu horníků ke štolám. Dnes se tato stezka využívá jako zkratka pro pěší turisty, stoupající na Komáří vížku. Byla začleněna do projektu naučné hornické stezky.

Krupka

 

Kdysi horní město s těžbou cínu, od roku 1992 městská památková zóna.

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.