www.jedemedolazni.cz :: FRANTIŠKOVY LÁZNĚ (25.03.2019 - 04:19)

Region: Západní Čechy, okres Cheb Webové stránky: www.mufrlazne.cz
Přírodní léčivý zdroj Přírodní léčivá voda, slatina a plyn Hlavní indikace léčby gynekologická onemocnění včetně neplodnosti, nemoci srdce, krevního oběhu, pohybové ústrojí
Jak se k nám dostanete

Františkovy Lázně jsou jedním z pilířů tzv. Západočeského lázeňského trojúhelníku. Přestože jsou malé, jsou velmi krásné. Jejich poloha blízko německé hranice a nedaleko historického Chebu z nich dělá velmi atraktivní turistickou destinaci. Do dnešní doby si zachovaly ráz lázeňského města z přelomu 19. a 20. století, kdy bylo evropské lázeňství na svém vrcholu.

HISTORIE

Město Františkovy Lázně založil v roce 1793 císař František I. jako první slatinné lázně na světě. Z počátečních venkovských lázní s Františkovým pramenem, dřevěnou kolonádou a několika lázeňskými domy, se velice rychle staly jedny z nejvyhledávanějších lázní v Evropě.

Lázeňská vesnička byla postupně rozšiřována, založily se zde rozlehlé anglické parky a v roce 1865 ji císař František Josef I. povýšil na město. V období před 1. světovou válkou, v době největšího rozkvětu, dosahovaly Františkovy Lázně roční návštěvnosti až 20 000 pacientů a téměř 80 000 lázeňských turistů. V roce 1992 byly Františkovy Lázně vyhlášeny městskou památkovou rezervací.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

 

Hlavním kulturním stánkem města je Divadlo Boženy Němcové s širokým rozsahem nabídky. Ke každoročním akcí patří:

  • Zahájení lázeňské sezony, květen – svěcení pramenů, historický šerm, vlajková show, mažoretky, průvod městem, bohaté pohoštění, hudební vystoupení, soutěže aj.
  • Prvomájová výstava a soutěž historických vozidel, květen
  • Městský jarmark, červen – řemeslné trhy na náměstí
  • Straussův festival, září – festival vážné hudby
  • Rozsvěcení vánočního stromu, prosinec – pestrý zábavný program pro celou rodinu na Národní třídě
  • Silvestrovský ohňostroj, prosinec – oslava Nového roku na náměstí

ROZHLEDNA SALINGBURG

 

Na okraji města Františkovy Lázně byla v roce 1906 vybudována rozhledna v podobě středověké hradní zříceniny s cimbuřím a deset metrů vysokou věží. Pro stavbu se rozhodli františkolázeňští radní s místním Zkrášlovacím spolkem, kterým v tehdejší době přišlo líto, že město nemá žádnou vlastní historickou památku.

 

Březnové kulturní akce ve Františkových Lázních

DVA NAHATÝ CHLAPI
PLES MĚSTA FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
NETOPÝR A DALŠÍ SLAVNÉ SVĚTOVÉ MELODIE
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA – PREMIÉRA..aj

více informací
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.