www.jedemedolazni.cz :: Příležitosti v okolí (27.05.2019 - 15:05)

Příležitosti v okolí

zpět
Typ Hledej v názvu:

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

Hlavním kulturním stánkem města je Divadlo Boženy Němcové s širokým rozsahem nabídky. Ke každoročním akcí patří:

 • Zahájení lázeňské sezony, květen – svěcení pramenů, historický šerm, vlajková show, mažoretky, průvod městem, bohaté pohoštění, hudební vystoupení, soutěže aj.
 • Prvomájová výstava a soutěž historických vozidel, květen
 • Městský jarmark, červen – řemeslné trhy na náměstí
 • Straussův festival, září – festival vážné hudby
 • Rozsvěcení vánočního stromu, prosinec – pestrý zábavný program pro celou rodinu na Národní třídě
 • Silvestrovský ohňostroj, prosinec – oslava Nového roku na náměstí

Muzeum řemesel na statku Bernard, Královské Poříčí

Interaktivní prohlídka, nahlížející do zemědělské expozice, kde se návštěvník dozví, jak se dříve zpracovávalo mléko, obilí a mouka, jak probíhala zabijačka apod. Chloubou expozice je také sbírka historických kočárů včetně panských barokních saní, umístěná ve stodole.

Rozhledna Tisovský vrch

18 metrů vysoká čtyřboká kamenná rozhledna, vypínající se na desetimetrovém žulovém skalisku, přibližně 500 metrů východně od vrcholu Tisovského vrchu u obce Nejdek. Věž byla vystavěna v letech 1895 až 1897 a v roce 1908 k ní byla přistavěna výletní restaurace, která však po 2. světové válce zanikla. V roce 1987 byla ukončena několikaletá náročná rekonstrukce, díky níž se podařilo již velmi zchátralou stavbu zachránit. Od roku 1995 kulturní památka.

Olověný vrch

Horská chata s rozhlednou, nacházející se u obce Bublava v blízkosti Rájeckého údolí. Chatu v roce 1933 postavil Spolek přátel přírody v Bublavě podle projektu karlovarského architekta Ernstbergra. Z 16 metrů vysoké rozhledny se nabízí výhled na západní část Krušných hor.

Rozhledna U Strejců

Atraktivní celodřevěná rozhledna severozápadně od obce Luby. Vyhlídková plošina je volně přístupná a otevírá se z ní pěkný kruhový rozhled do okolí. Vidět jsou Krušné hory, Slavkovský les (Lesný), Český les (Dyleň), Smrčiny (Liščí hora) a další.

Komorní hůrka

Nejprobádanější a nejmladší sopka na území Česka; národní přírodní památka.

Muzeum porcelánu Mostov

Expozice porcelánu první porcelánové manufaktury v Čechách (Haas & Czjzek). K vidění jsou např. ručně malované kofl íky s litophánií, čajové a kávové soupravy bohatě zdobené kobaltem a zlatem i unikátní vázy, podnosy a přátelské soupravy.

Slavkovský les

Chráněná krajinná oblast v geografi ckém trojúhelníku Františkových Lázní, Karlových Varů a Mariánských Lázní.

Cheb

Královské město v nejzápadnějším cípu Čech u hranic s Bavorskem. K nejvýznamnějším památkám města patří chebský hrad s Černou věží, gotický kostel sv. Mikuláše, bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, křižovnická komenda a další.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

V centru Františkových Lázní je v provozu velké Aquaforum, které návštěvníkům nabízí: 3 vnitřní a 3 venkovní bazény s vodními atrakcemi, vířivky, tobogán, vodní skluzavky, vodní jeskyně, vodní stěnovou masáž, vzduchové masážní lavice, vzduchové perličky, vřídla, saunu, venkovní beach volejbal, dětské venkovní hřiště a mnohé další atrakce. Nedaleko Františkových Lázní se nachází Golf Resort – jeden z nejkrásnějších golfových areálů v České republice.

INDIKACE

Příklady indikace stavů vhodných k lázeňské léčbě ve Františkových Lázních:

 • onemocnění pohybového aparátu 
 • onemocnění srdce a cév
 • onemocnění gynekologická včetně neplodnosti
 • následná péče po onkologických onemocněních
 • lázeňská léčba zaměřená na prevenci civilizačních nemocí

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Františkovy Lázně nabízejí široké spektrum klasických lázeňských i moderních rehabilitačních procedur.

 • léčivé vody – pitná kúra, uhličité koupele, irigace, inhalace
 • přírodní slatina – slatinné zábaly, slatinné koupele, slatinné tampony
 • přírodní léčivý plyn – suché plynové sedavé koupele, plynové injekce, gynekologické plynové koupele
 • masáže – klasické, skořicové, podvodní, lávovými kameny, čokoládové, antistresové, aroma masáže, masáž kozím mlékem s medem, zeštíhlující a zpevňující masáže, zónová reflexní masáž plosek nohou
 • lymfodrenáž – přístrojová, ruční (celé tělo, dolní a horní končetiny, proti bolesti hlavy)
 • ostatní procedury – akupunktura, baňkování, bicyklový trénink, individuální a skupinový léčebný tělocvik na souši i v bazénu, elektroléčba, parafínové obklady a zábaly, ultrazvuk, oxygenoterapie, magnetoterapie, solux

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

Ve Františkových Lázních je v provozu celkem 8 lázeňských hotelů, situovaných v blízkosti centra města – čtyřhvězdičkové hotely: Imperial, Tři lilie, Pawlik, Savoy; tříhvězdičkové hotely: Metropol, Belvedere, Dr. Adler, Goethe.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Tradiční léčebné procedury ve Františkových Lázních probíhají výlučně za použití františkolázeňských zdrojů, jimiž jsou: přírodní léčivá voda (až 20 léčivých minerálních pramenů), přírodní léčivá slatina a přírodní léčivý plyn. Díky mírnému středoevropskému klimatu, rozsáhlým lázeňským parkům a čistému ovzduší, fungují Františkovy Lázně i jako tzv. bioklimatický léčivý komplex.

MOTÝLÍ DŮM

Dům v obci Žírovice u Františkových Lázní, ve kterém je vybudován tropický skleník s kvetoucími rostlinami a volně poletujícími exotickými i našimi motýly. V přízemí domu je pak entomologické muzeum se sbírkami motýlů, terária s housenkami a obchod se suvenýry s motýlí tematikou. Součástí motýlí expozice je i největší motýl na světě Attacus atlas s rozpětím křídel až 30 cm.

PRAVOSLAVNÝ KOSTEL SV. OLGY

Centrální stavba Františkových Lázní s pěti cibulovitými báněmi a představenou věží podle návrhu G. Wiedermanna z let 1887 až 1889.

DŮM U ZLATÉHO LVA

Jednopatrový dům ve Františkových Lázních, ve kterém v roce 1812 pobýval Ludwig van Beethoven.

KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE

Katolický kostel ve Františkových Lázních, vystavěný v letech 1815 až 1819, jako prostá jednolodní klasicistní stavba empírového slohu. V ose Jiráskovy ulice tvoří protějšek dvorany Glauberových pramenů.

ROZHLEDNA SALINGBURG

Na okraji města Františkovy Lázně byla v roce 1906 vybudována rozhledna v podobě středověké hradní zříceniny s cimbuřím a deset metrů vysokou věží. Pro stavbu se rozhodli františkolázeňští radní s místním Zkrášlovacím spolkem, kterým v tehdejší době přišlo líto, že město nemá žádnou vlastní historickou památku.

LÉČIVÉ PRAMENY VE MĚSTĚ

Ve Františkových Lázních je aktivně využíváno 23 minerálních pramenů, které jsou zachyceny mělkými jímkami a vrty. Jejich teplota se pohybuje v rozmezí od 8 do 13 °C. K nejvýznamnějším pramenům patří:

 • Františkův pramen – nejstarší používaný pramen s vývěrem v empírovém pavilonku podle projektu J. Esche z roku 1831.
 • Glauber IV – pramen s největším obsahem Glauberovy soli na světě; má mohutný projímavý účinek.
 • Nový pramen – má vysoký obsah železa; ordinuje se při chudokrevnosti po těžkých ztrátách krve, po porodech, potratech, operacích i v rekonvalescenci.
 • Luční pramen – je velmi lahodné chuti a léčivý při chorobách žlučníku, žaludku a střev.
 • Palliardi – osvěžující chutná kyselka; používá se při nechutenství a lehkých žaludečních katarech.
 • Pramen D14 – používá se převážně ke koupelím.
 • Pramen Natálie – je velmi oblíbený pro svoji příjemnou a osvěžující chuť.
 • Pramen Žofie – předepisoval se při chorobách ledvin a močového měchýře. Z technických důvodů jej není možno v současné době využívat.
 
zpět na lázeňské místo
 
Novinky
Národní lázeňský debatní klub 2019

Témata pro rok 2019

Ze zaslaných témat byly...

MOBILNÍ APLIKACE SLM ČR

MOBILNÍ APLIKACE SDRUŽENÍ LÁZEŇSKÝCH MÍST

Více novinek
Aplikace Jedeme do lázní
Aplikace V obraze
Soutěže
Je nám líto, ale momentálně zde není zveřejněna žádná akce.

Více soutěží
Příležitosti v okolí
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.