www.jedemedolazni.cz :: JANSKÉ LÁZNĚ (17.07.2019 - 20:41)

Region: Východní Čechy, okres Trutnov Webové stránky: www.janske-lazne.cz
Přírodní léčivý zdroj Termální minerální prameny Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, nervové soustavy
Jak se k nám dostanete

Janské Lázně jsou horským lázeňským městem a současně představují významné rekreační, turistické a sportovní centrum východní části národního parku Krkonoše. Lázeňská zařízení ve městě se neomezují pouze na léčbu pohybových a nervových onemocnění, která zde má dlouholetou tradici, ale také využívají místní horské podnebí s čistým ovzduším pro klimatoterapii a venkovní regenerační aktivity.

HISTORIE

První historická zmínka o Janských Lázních pochází z roku 1300 a je obsažena v zemských deskách o majetku rodu Silbersteinů. Janské Lázně zmínil i papežský legát Enea Silvio Piccolomini (Pius II.) ve svých cestopisech – údajně se při svých cestách po Čechách v roce 1451 ve zdejším termálním prameni vykoupal.

V roce 1675 získal Janské Lázně Jan Adolf Schwarzenberg, který se významně zasloužil o rozvoj místních lázní. U pramenů postavil první lázeňskou budovu a nechal vypracovat odborné pojednání o zřídle.

V roce 1867 se staly Janské Lázně samostatnou obcí, která v roce 1902 skoupila všechna místní lázeňská zařízení. V tomto období zaznamenaly lázně značný rozvoj: byl zřízen telefon, vodovod, elektrické osvětlení, vystavěly se nové hotely, vily a penziony a zahájil se železniční provoz na trati Trutnov – Svoboda nad Úpou.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

 

Janské Lázně nabízejí pro léčbu a ubytování celkem 9 lázeňský domů. V lázeňském centru to jsou: Lázeňský dům, Janský dvůr, dependance Čechie a Terra; poblíž centra: dependance Bellevue, Evropa, Réva a Slovan. Pro děti je v provozu speciální dětská léčebna Vesna s nabídkou komplexních služeb – ubytování, rehabilitační oddělení, základní a mateřská škola, klubovna, kino, tělocvična, termální bazén aj.

ČERNOHORSKÝ POTOK

 

Velmi atraktivní horský vodní tok, který v podobě příkrých kaskád a peřejí divoce protéká masivem Světlé a Černé hory u Janských Lázní v Krkonošském národním parku. Místo je ideálním výletním cílem – v létě je Černohorský potok obklopen svěže zelenými kapradinami, na podzim vytváří úžasnou scenérii, kdy okolní lesy hýří všemi barvami.

 
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.