www.jedemedolazni.cz :: JANSKÉ LÁZNĚ (25.03.2019 - 04:29)

Region: Východní Čechy, okres Trutnov Webové stránky: www.janske-lazne.cz
Přírodní léčivý zdroj Termální minerální prameny Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, nervové soustavy
Jak se k nám dostanete

Janské Lázně jsou horským lázeňským městem a současně představují významné rekreační, turistické a sportovní centrum východní části národního parku Krkonoše. Lázeňská zařízení ve městě se neomezují pouze na léčbu pohybových a nervových onemocnění, která zde má dlouholetou tradici, ale také využívají místní horské podnebí s čistým ovzduším pro klimatoterapii a venkovní regenerační aktivity.

HISTORIE

První historická zmínka o Janských Lázních pochází z roku 1300 a je obsažena v zemských deskách o majetku rodu Silbersteinů. Janské Lázně zmínil i papežský legát Enea Silvio Piccolomini (Pius II.) ve svých cestopisech – údajně se při svých cestách po Čechách v roce 1451 ve zdejším termálním prameni vykoupal.

V roce 1675 získal Janské Lázně Jan Adolf Schwarzenberg, který se významně zasloužil o rozvoj místních lázní. U pramenů postavil první lázeňskou budovu a nechal vypracovat odborné pojednání o zřídle.

V roce 1867 se staly Janské Lázně samostatnou obcí, která v roce 1902 skoupila všechna místní lázeňská zařízení. V tomto období zaznamenaly lázně značný rozvoj: byl zřízen telefon, vodovod, elektrické osvětlení, vystavěly se nové hotely, vily a penziony a zahájil se železniční provoz na trati Trutnov – Svoboda nad Úpou.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

AICHELBURG

 

Romantický lesní hrádek vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory u obce Temný Důl v Krkonoších. Nachází se zde zrekonstruovaný dřevěný strážní domek a hradní věž na vyčnívající rulové skále. V prostorné hale věže je umístěna sádrová busta hraběte Bertholda Aichelburga, posezení a krb. Na samotnou věž vede 40 dřevěných schodů a je z ní krásný výhled přes Temný Důl na Horní Maršov a Rýchorský hřeben.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

 

Janské Lázně jsou významným turistickým střediskem s širokou nabídkou sportovních a volnočasových aktivit: lyžování (Skiarena Krkonoše), sáňkování, paragliding, rafting, lukostřelba, čtyřkolky, terénní koloběžky, paintball, lezení, adventure park, termální bazén, koupaliště, vířivky, tenisová hala, fotbalové hřiště, bowling aj.

 
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.