www.jedemedolazni.cz :: JANSKÉ LÁZNĚ (24.01.2019 - 13:45)

Region: Východní Čechy, okres Trutnov Webové stránky: www.janske-lazne.cz
Přírodní léčivý zdroj Termální minerální prameny Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, nervové soustavy
Jak se k nám dostanete

Janské Lázně jsou horským lázeňským městem a současně představují významné rekreační, turistické a sportovní centrum východní části národního parku Krkonoše. Lázeňská zařízení ve městě se neomezují pouze na léčbu pohybových a nervových onemocnění, která zde má dlouholetou tradici, ale také využívají místní horské podnebí s čistým ovzduším pro klimatoterapii a venkovní regenerační aktivity.

HISTORIE

První historická zmínka o Janských Lázních pochází z roku 1300 a je obsažena v zemských deskách o majetku rodu Silbersteinů. Janské Lázně zmínil i papežský legát Enea Silvio Piccolomini (Pius II.) ve svých cestopisech – údajně se při svých cestách po Čechách v roce 1451 ve zdejším termálním prameni vykoupal.

V roce 1675 získal Janské Lázně Jan Adolf Schwarzenberg, který se významně zasloužil o rozvoj místních lázní. U pramenů postavil první lázeňskou budovu a nechal vypracovat odborné pojednání o zřídle.

V roce 1867 se staly Janské Lázně samostatnou obcí, která v roce 1902 skoupila všechna místní lázeňská zařízení. V tomto období zaznamenaly lázně značný rozvoj: byl zřízen telefon, vodovod, elektrické osvětlení, vystavěly se nové hotely, vily a penziony a zahájil se železniční provoz na trati Trutnov – Svoboda nad Úpou.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

 
  • Zahájení lázeňské sezóny, květen – kulturní vystoupení a koncerty na náměstí v Janských Lázních, žehnání pramenům, program pro děti i dospělé
  • Promenádní koncerty, červen až srpen – odpolední koncerty na kolonádě v centru města
  • Hudební a taneční večery, celoročně – hudební produkce v Kolonádě či taneční večery s DJ v restauraci Bellevue
  • Noc tuleních pásů Alpine Pro, únor – unikátní noční skialpinistický závod okolo Janských Lázní
  • Krkonošská 70MTB, září – tradiční závod tříčlenných družstev na horských kolech

Mužské kameny

 

Žulové skalní výchozy (tory) na plochém hraničním hřbetu (1417 m n. m.), asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna v Krkonoších. Tato charakteristická hřebenová skaliska jsou vysoká až 11 metrů a dosahují délky přes 50 metrů. Nabízejí se odsud krásné daleké panoramatické výhledy do okolí. Asi 750 metrů východně od Mužských kamenů se tyčí podobné, ale o 4 metry nižší Dívčí kameny.

 

Únorové akce v Janských Lázních

V. REPREZENTAČNÍ LÁZEŇSKÝ PLES
5. DĚTSKÝ PLES

více informací
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.