www.jedemedolazni.cz :: KARVINÁ (24.01.2019 - 14:41)

Region: Střední a severní Morava, okres Webové stránky: www.karvina.cz
Přírodní léčivý zdroj Jodobromová solanka z lokálního zdroje Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí
Jak se k nám dostanete

Statutární město Karviná, které administrativně spadá do Moravskoslezského kraje a historicky do Těšínského Slezska, se rozkládá v údolní nivě řeky Olše. Přestože ještě donedávna byla Karviná známá především jako město hornické, dnes už je tomu docela jinak. Karviná je proslulá rovněž lázeňstvím a do povědomí se stále více dostává řadou krásných a unikátních památek, které odrážejí její významné postavení i v minulosti. A právě v tomto koutu naší země se nachází bohaté třetihorní ložisko unikátní jodové minerální vody, tzv. jodobromové solanky, která se úspěšně využívá při léčbě nemocí pohybového ústrojí a zajistila karvinským lázním značný věhlas.

HISTORIE LÁZEŇSTVÍ

O blahodárných účincích přírodní léčivé vody v Karviné věděli místní lidé už odpradávna. Vodu čerpali z místní lesní studánky Stříbrňočky a následně ji využívali v přírodním léčitelství a pro svou osobní potřebu. Ve 13. století docházelo na území města Karviné v osadě Solca k vyvařování soli určené k prodeji. Během let se tím rozšířilo dobývání soli, které se však v tak malém množství nevyplatilo, a tak solnou horečku vystřídalo hledání uhlí a trvalo ještě mnoho let, než slané vody začaly sloužit k rozvoji lázeňství na Karvinsku.

Když roku 1862 majitel panství Ráj, baron Jiří Beess z Chrastiny, provedl na svých pozemcích první pokusné vrty na uhlí, jeho pokus byl neúspěšný a místo uhlí vytryskl ze země gejzír slané vody. Osobní lékař barona Beesse MUDr. Antonín Fiedler radil baronu, aby postavil lázně a využíval k léčbě tuto slanou vodu z pramenů a rovněž vyráběl léčivou jodovou sůl. Založení lázní předcházelo pokusné léčení prvních pacientů v darkovské solance právě místním lékařem MUDr. Fiedlerem. První ofi ciální lázeňská sezóna byla zahájena roku 1867.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Muzeum Těšínska

 

Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné se nachází v západní části Masarykova náměstí. Pořádají se zde tematicky proměnné výstavy dokumentující historické události zdejšího regionu i celé Moravy a Čech. Muzeum Těšínska, které má sídlo v Českém Těšíně, bylo založeno r. 1948. Navazuje na bohaté muzejní tradice nerozděleného Těšína, kde bylo otevřeno nejstarší muzeum v historických zemích České koruny.

Podmořský svět Ostrava

 

Obří akvárium nedaleko městského centra Ostravy, které v letech 1999 až 2000 založil vášnivý sběratel ryb, Oleg Cedivoda. Toto království mořských živočichů a rostlin je nejstarší soukromou veřejně přístupnou sbírkou svého druhu v České republice.

 

Únorové akce v Karviné

Valentýnský víkend na zámku
„O zaniklé Karvinné“
Výstava z natáčení pohádky „Když draka bolí hlava“
Výstava děl...

více informací
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.