www.jedemedolazni.cz :: KARVINÁ (25.05.2019 - 09:56)

Region: Střední a severní Morava, okres Webové stránky: www.karvina.cz
Přírodní léčivý zdroj Jodobromová solanka z lokálního zdroje Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí
Jak se k nám dostanete

Statutární město Karviná, které administrativně spadá do Moravskoslezského kraje a historicky do Těšínského Slezska, se rozkládá v údolní nivě řeky Olše. Přestože ještě donedávna byla Karviná známá především jako město hornické, dnes už je tomu docela jinak. Karviná je proslulá rovněž lázeňstvím a do povědomí se stále více dostává řadou krásných a unikátních památek, které odrážejí její významné postavení i v minulosti. A právě v tomto koutu naší země se nachází bohaté třetihorní ložisko unikátní jodové minerální vody, tzv. jodobromové solanky, která se úspěšně využívá při léčbě nemocí pohybového ústrojí a zajistila karvinským lázním značný věhlas.

HISTORIE LÁZEŇSTVÍ

O blahodárných účincích přírodní léčivé vody v Karviné věděli místní lidé už odpradávna. Vodu čerpali z místní lesní studánky Stříbrňočky a následně ji využívali v přírodním léčitelství a pro svou osobní potřebu. Ve 13. století docházelo na území města Karviné v osadě Solca k vyvařování soli určené k prodeji. Během let se tím rozšířilo dobývání soli, které se však v tak malém množství nevyplatilo, a tak solnou horečku vystřídalo hledání uhlí a trvalo ještě mnoho let, než slané vody začaly sloužit k rozvoji lázeňství na Karvinsku.

Když roku 1862 majitel panství Ráj, baron Jiří Beess z Chrastiny, provedl na svých pozemcích první pokusné vrty na uhlí, jeho pokus byl neúspěšný a místo uhlí vytryskl ze země gejzír slané vody. Osobní lékař barona Beesse MUDr. Antonín Fiedler radil baronu, aby postavil lázně a využíval k léčbě tuto slanou vodu z pramenů a rovněž vyráběl léčivou jodovou sůl. Založení lázní předcházelo pokusné léčení prvních pacientů v darkovské solance právě místním lékařem MUDr. Fiedlerem. První ofi ciální lázeňská sezóna byla zahájena roku 1867.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Jezero Loděnice

 

Areál Loděnice, který se nachází při slepém rameni řeky Olše v jižní části zámeckého parku (park Boženy Němcové), je po čerstvé rekonstrukci. Nový příměstský rekreační areál s občerstvením a řadou možností rekreačně- sportovního vyžití byl slavnostně otevřen v létě 2011 a následován 10 slavnostními promenádními koncerty. Postupně dojde i ke komplexnímu vyčištění nádrže a budou se zde opět provozovat tradiční projížďky v lodičkách.

Městská památková zóna

 

(historické jádro města) Patří sem Masarykovo náměstí: zámek Fryštát, kostel Povýšení sv. Kříže, radnice s renesanční věží, historizující kašna, řady měšťanských domů lemujících náměstí a přilehlé ulice; dále park Boženy Němcové (zámecký park) – přírodně krajinářský park o rozloze 36 ha s dětským koutkem ve stylu slovanského hradiště, zookoutkem s výběhem pro daňky; rekreační areál Loděnice a lázeňský areál s lázeňský parkem a komplexem budov a vil léčebny Darkov Lázní Darkov.

 

Květnové kulturní akce v Karviné

VÝSTAVA Z NATÁČENÍ POHÁDKY „KDYŽ DRAKA BOLÍ HLAVA“
VÝSTAVA DĚL JINDŘICHA WIELGUSE
KARVINSKÝ MAJÁLES 2019
OTEVÍRÁNÍ...

více informací
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.