www.jedemedolazni.cz :: KONSTANTINOVY LÁZNĚ (17.07.2019 - 21:16)

Region: Západní Čechy, okres Tachov Webové stránky: www.konst-lazne.cz
Přírodní léčivý zdroj Minerální uhličitá voda Hlavní indikace léčby léčba kardiovaskulárních chorob, pohybové ústrojí
Jak se k nám dostanete

Okouzlující Konstantinovy Lázně v klidném a čistém prostředí s prameny minerálních vod tryskajícími z malých kouzelných pavilónků. Spolu se špičkovým ubytovacím, restauračním a wellness zázemím a možnostmi výletů po okolí je místo ideálním cílem pro rodinnou dovolenou a odpočinkové Lázně.

Lázně jsou nejmenší lázně v Čechách, ale místní minerální prameny mají největší obsah volného oxidu uhličitého. Také jsou to jediné lázně v Plzeňském kraji. Ukryty uprostřed lesů mimo hlavní dopravní tahy…

HISTORIE

První zmínka o minerální vodě na území dnešních lázní pochází už ze začátku 16. století. V roce 1803 si na základě tehdy probíhajícího geologického průzkumu postavili u dnešní kavárny Staré Lázně, v blízkosti sirného pramene, sedláci z nedaleké Nové Vsi jednoduchou dřevěnou budovu. V roce 1812 je pak postavena první řádná, tedy kamenná, lázeňská budova s příslušenstvím, 22 pokoji a 5 lázeňskými kabinami. Lázně se tehdy jmenovaly Lázně Nová Ves.

Obec nebyla schopná uhradit ani počáteční stavbu, natož lázně rozšiřovat. O 15 let později lázně po dlouhém vyjednávání koupil kníže Konstantin z Löwensteinu, tehdejší pán na zdejším panství, a jeho jménem jsou lázně známé dodnes. Možná i proto, že dával lázně do pronájmu a od nájemců požadoval, aby nechali chudé a nemajetné koupat se zdarma. Od počátku sklízely velký úspěch sirné a uhličité koupele spojené s pitnou kúrou a slatinné zábaly.

Lázně se dále rozšiřovaly, avšak zůstávaly poklidným místem, vhodným k léčbě a odpočinku. Největšího rozmachu doznaly po roce 1901, kdy sem byla přivedena železnice. Po 2. světové válce lázně převzal stát a od poloviny 50. let správně patřily pod Mariánské Lázně. Od roku 1992 jsou samostatnou společností, Léčebné Lázně Konstantinovy Lázně, a.s.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Konstantinolázeňské kulturní léto:

 
  • červen – U pramene, multižánrový hudební festival; Slavnosti piva
  • červenec – Revival fest, festival revivalových kapel; Bezružické parní léto, víkend provozu historických vlaků
  • srpen – Lázeňská struna, country folkový festival; Bezružické parní léto, víkend provozu historických vlaků
  • červenec–srpen – Hudební pergola, hudební vystoupení každou sobotu s multižánrovým zaměřením
  • září – Šrapnel, Reggae a SKA festiváleček
  • říjen – Slavnosti jablek (první říjnovou sobotu); slavnosti na vrchu Krasíkov, kultura, jarmark, historický vlak, večerní country bál.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

 
  • kultura – každodenní kulturní akce přímo v areálu lázní, besedy, koncerty a letní hudební festivaly
  • turistika – turistické a naučné stezky (možno domluvit průvodce) a více než 450 km značených cyklotras
  • sport – rybaření, houbaření, stolní tenis, pétanque a curling, nordic walking (půjčovna holí a možnost výuky), cyklistika (půjčovna a úschovna jízdních kol), více jak 450 km značených cyklotras, lanové centrum, fotbal, volejbal, tenis, minigolf
  • wellness – bazén, vířivky, Kneippovy chodníčky, sauny, parní lázně, masáže, zábaly, koupele aj.
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.