www.jedemedolazni.cz :: LÁZNĚ BOHDANEČ (17.07.2019 - 20:24)

Region: Východní Čechy, okres Pardubice Webové stránky: www.lazne.bohdanec.cz
Přírodní léčivý zdroj Slatina a alkalická kyselka Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí
Jak se k nám dostanete

Nádherné prostředí polabské nížiny s listnatými lesy a rozsáhlou rybniční soustavou. Odkaz architekta Gočára, po němž je pojmenovaná i městská naučná stezka, a kolonády zasazené do rozlehlého anglického parku, přímo vyzývají k nenáročným procházkám. Rovinatá krajina kolem města přímo vyzývá k cyklistickým výletům. V kombinaci se svěžím vzduchem se tak každému návštěvníkovi lázní nabízí možnost pohodového odpočinku.

HISTORIE

První zmínka o městě se datuje do roku 1343. Je však jisté, že již dříve zde existovala osada a ve 12. století malý kostelík. Největšího rozkvětu zaznamenalo město za vlády Viléma z Pernštejna, který zde založil rybniční hospodářství, z něhož se dodnes zachovalo 44 rybníků. Jeho vláda obci přinesla i udělení nejrůznějších privilegií, rozkvetl obchod a řemeslná výroba. Skutečný rozmach zaznamenalo město na přelomu 19. a 20. století, kdy došlo k založení místních slatinných lázní. V roce 1897 se zde poprvé léčilo 70 pacientů. Lázně založil pan Jan Veselý, který byl v 90. letech 19. století nájemcem rybničního hospodářství pardubického velkostatku a předsedou Vodního družstva pro regulaci Rajského potoka. Účelem družstva bylo odvodnit luka a upravit povodí potoka protékajícího městem tak, aby se snížila vlhkost v městečku Bohdanči. Právě tady se zrodila myšlenka na lázně. Mezi zajímavé historické milníky zajisté patří rok 1908, kdy byla zavedena mezi obcemi Bohdaneč a Pardubice první česká pravidelná veřejná autobusová linka. Statut lázeňského místa získala Bohdaneč v roce 1963. Městem se stala v roce 1971. Oficiální změna názvu na Lázně Bohdaneč byla přiznána městu 1. března roku 1980.

 

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

 

Lázně Bohdaneč připravují pro své návštěvníky pravidelné kulturní akce, ať už velké a pravidelné slavnosti nebo jednorázové, každodenní akce. Můžete navštívit mini-kino, taneční večery, přijít na dětský den, přivítat Martina na bílém koni nebo také:

  • Cyklopaťák – otevírání cyklistické sezony, cyklotrasy podél Opatovického kanálu, duben.
  • Zahájení sezony – zahájení lázeňské sezony se slavnostním puštěním fontán na náměstí, květen
  • Vánoční veselí – rozsvícení vánočního stromu na náměstí, novoroční ohňostroj, prosinec.

Solná jeskyně

 

Vhodné pro pročištění horních a dolních cest dýchacích.

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.