www.jedemedolazni.cz :: LIPOVÁ-LÁZNĚ (24.01.2019 - 13:19)

Region: Jesenicko, okres Šumperk Webové stránky: www.lipova-lazne.cz
Přírodní léčivý zdroj Klima Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, kožní, léčba obezity
Jak se k nám dostanete

Klimatické lázně Dolní Lipová leží v podhorské krajině Jeseníků a Rychlebských hor – v oblasti, která se v rámci České republiky vyznačuje nadprůměrně čistým ovzduším. Lázně proslavil jejich zakladatel Johann Schroth, když v roce 1829 přišel s univerzální léčebnou metodou, zvanou Schrothova léčebná kúra – ta zaznamenala takový úspěch, že se do místních lázní sjížděli významné osobnosti z celého tehdejšího Rakousko-Uherska, ale i z řady dalších evropských míst.

HISTORIE

Lázně Dolní Lipová založil léčitel Johann Schroth v roce 1829. Jejich secesní pavilonová podoba vznikla ale až na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Zde prováděná originální léčba poruch metabolismu a obezity, označovaná po svém zakladateli Schrothova kúra, proslavila lázně v první polovině dvacátého století po celé Evropě, do lázní však přijížděli i lázeňští hosté z Ameriky.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

 

Kromě běžných léčebných metod se pro léčbu v lázních Dolní Lipová využívá místní ozdravné klima. Lázně leží v mírném podhorské prostředí v nadmořské výšce 501 metrů, v oblasti bez rozsáhlejšího průmyslu, a díky převládajícím západním větrům se zde snižuje prašnost vzduchu až na 30 % celorepublikového průměru. Většinu roku fouká fénový vítr s velkou ionizací vzduchu. Zvýšená koncentrace malých vzdušných iontů (tzv. vzdušných vitaminů) má kladný vliv na chronické nemoci, zejména civilizační.

Sněžná kotlina

 

Přírodní rezervace, rozkládající se na příkrých jihovýchodních svazích Červené hory v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v blízkosti obce Bělá pod Pradědem. Toto místo bylo ve čvrtohorách ledovcovým karem a i dnes se v místních stržích drží sníh až do pozdního jara (odtud název Sněžná kotlina). Důvodem ochrany je zbytek horské smrkové bučiny pralesovitého charakteru, prameniště a strže. Sněžná kotlina je rovněž významná botanická lokalita.

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.