www.jedemedolazni.cz :: OSTROŽSKÁ NOVÁ VES (25.03.2019 - 04:18)

Region: Jižní a východní Morava, okres Uherské Hradiště Webové stránky: www.onves.cz
Přírodní léčivý zdroj Sirná minerální voda Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí, kožní, ekzémy, akné, lupénka
Jak se k nám dostanete

V srdci regionu Moravské Slovácko leží malá a klidná lázeňská obec s prameny léčivé sirné vody Ostrožská Nová Ves. Lázně sevřené mezi Bílými Karpaty a pohořím Chřiby jsou obklopené přilehlým lesoparkem, jezírky a mokřady. Skutečný ráj pro léčbu a ničím nerušenou relaxaci.

HISTORIE

Sirnaté lázně byly založeny v roce 1903, kdy místní rodák, ThDr. František Botek začal zkoumat zdejší prameny sirné vody, které vyvěraly v bažinách nedaleko obce. Mnoha rozbory byl prokázán jejich léčivý účinek, zejména pomáhaly na kožní onemocnění a potíže s pohybovým aparátem. Byla postavena první, skromná lázeňská budova se šesti kabinami pro koupele a čekárnou pro hosty, kteří teprve měli přijít na řadu.

V nové době, počínaje rokem 1995, byly lázně kompletně zrekonstruovány, balneoprovoz byl přestavěn a zmodernizován, byly přistavěny nové pokoje pro lázeňské hosty. Na samém počátku tisíciletí byly ještě nově opraveny lázeňské vily Vlasta a Šárka těsně sousedící s hlavní lázeňskou budovou, sloužící k ubytování hostů. O rok později byl dostavěn nový trakt hlavní budovy, kde vznikl rehabilitační bazén se saunou, kabinety pro individuální tělocvik, fi tnesscentrum, nové prostory pro elektroléčbu a také nová kuchyně a jídelna. Byla také rozšířena kapacita lázní o 70 nových lůžek. Tím byla tato rozsáhlá rekonstrukce završena. Lázně se dále rozvíjejí, na jaře roku 2011 byla slavnostně otevřena nová lázeňská kolonáda, jejíž součástí je rozlehlá, přitom však příjemná kavárna s komorní atmosférou, taneční parket, prostory pro promenádní koncerty pod širým nebem a tři malé obchůdky s drobnostmi v lázních nezbytnými.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Ostrožská jezera

 

Přírodní koupání, veslování v člunech i rybaření v jezerech vzniklých po těžbě štěrkopísku.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

 

Přírodní, prostá, sirná minerální voda hydrogenuhličitano- vápenato-sodno-hořečnatého typu, studená, hypotonická, určená k zevnímu použití. Získává se z několika vrtů za centrální lázeňskou budovou. Zachycuje se v hloubce kolem 50 m a vydatnost každého vrtu činí zhruba 40 l za minutu. Voda je studená, bezbarvá, čirá, s výrazně sirovodíkovým pachem. Z provedené analýzy vyplývá, že minerální voda je bohatá na nejrůznější kationty. Bylo jich nalezeno celkem 18, v největším množství je zastoupen vápník, sodík, hořčík, draslík a železo. Z aniontů jsou to téměř výhradně hydrogenuhličitany a pak sírany, kterých má jeden z vrtů ve velmi bohatém množství (téměř 14 mg v jednom litru). Nedisociované složky tvoří hlavně kyselina křemičitá.

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.