www.jedemedolazni.cz :: PODĚBRADY (25.05.2019 - 09:45)

Region: Střední Čechy, okres Nymburk Webové stránky: www.mesto-podebrady.cz
Přírodní léčivý zdroj Přírodní minerální voda Hlavní indikace léčby krevního oběhu, pohybové ústrojí, poruchy látkové výměny
Jak se k nám dostanete

Procházky rozkvetlým parčíkem kolem lázeňské kolonády, polehávání na vzorně upraveném trávníku, promenáda plná kaváren s báječnými zákusky. K tomu masáže, zábaly a koupele v lázeňských domech, spousta památek a možností sportovního a kulturního vyžití… Vítejte v Poděbradech.

HISTORIE

Místní silný železitý pramen s načervenalou vodou byl v okolí dobře znám, a tak zde již v 17. století vznikly malé lázně, zvané „železité lázničky“. V roce 1907 byly vyvrtány 3 veřejné prameny, Bülowův, Hohenlohe a Charicléa, a o rok později kníže Hohenlohe otevřel na popud městského lékaře dr. Boučka Knížecí lázně. Královéhradecký biskup Doubrava budovu vysvětil a již první sezóna byla velmi úspěšná. Lázním se dařilo i nadále.

Později lázně převzalo město a založilo akciovou společnost Uhličité lázně a zřídla v Poděbradech. Město dalo navrtat další prameny, na počátku 20. století jich bylo už 12 a do roku 1930 celkem 16. Lázně se rozvíjely podle promyšlené urbanistické koncepce společně s městem podle projektů architekta a urbanisty Františka Jandy. Ten navrhl koncepci rozvoje lázeňského středu v tehdy aktuálním secesním slohu.

V roce 1926 byl otevřen První vyšetřovací a léčebný ústav, zaměřený na nemoci srdce, v hotelu U Krále Jiřího, který společnost k tomuto účelu koupila. Ústav získal mezinárodní věhlas a dobré renomé díky péči prof. Dr. Václava Libenského, zakladatele a prvního prezidena České kardiologické společnosti. Za jeho působení se celé lázně profi lovaly jako zařízení specializované na léčbu nemocí srdce a oběhové soustavy. František Janda se stále podílel na rozvoji lázní po architektonické stránce a založil také lázeňský park.

Během 2. světové války se ve městě usadila německá armáda a lázeňské budovy byly přeměněny na lazarety pro vojáky z front a vězně z koncentračních táborů. Doposud nerušený rozvoj lázní se tak zastavil a po válce bylo co obnovovat. To už připadlo státu, který lázně po roce 1948 převzal. Po změně režimu byla založena nová akciová společnost, Lázně Poděbrady, která navázala na prvorepublikovou tradici lázeňství a úspěšně ji rozvíjí i nadále.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

INDIKACE

 

Lázně Poděbrady se zaměřují zejména na léčbu následujících stavů:

  • onemocnění oběhového systému – léčba po operacích srdce, infarktu myokardu či chronické formy ischemické choroby srdeční; cévní choroby, vysoký krevní tlak a onemocnění žilního systému dolních končetin
  • nemoci z poruch výměny látkové – diabetes mellitus, metabolické choroby, včetně obezity
  • nemoci pohybového aparátu – zejména bolestivých stavů páteře a velkých kloubů.

Hotel G-REX

 

Hotel G-REX leží v blízkosti náměstí Jiřího. V prostorách hotelu sídlí Centrum časné rehabilitace, což je obdoba jednotky intenzivní péče. Specializuje se na léčbu onemocnění srdce a cév, zejména na stavy časně po srdeční operaci. K dispozici je tělocvična, elektroléčba, masáže, inhalace, funkční diagnostika, stálá služba sester a lékaře-kardiologa.

 

Květnové kulturní akce v Poděbradech

Manželé v nesnázích
Techtle mechtle a kočky
Letem muzikálovým světem...aj

více informací
 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.