www.jedemedolazni.cz :: TŘEBOŇ (17.07.2019 - 20:55)

Region: Jižní Čechy, okres Jindřichův Hradec Webové stránky: www.mesto-trebon.cz
Přírodní léčivý zdroj Slatina - Lázně Aurora, Bertiny lázně Hlavní indikace léčby pohybové ústrojí
Jak se k nám dostanete

Původně malou trhovou osadu při Vitorazské stezce přebudovaly generace v malebné lázeňské město. Za více než osm století změnily nehostinnou bažinatou krajinu na rakouském pomezí v kraj, kterému vévodí stříbřité hladiny rybníků jako perly navlečené na modré stuhy potoků a řek. Turisté, rybáři, cyklisté, vodáci, houbaři i lázeňští hosté dnes obdivují stopy, které tu zanechaly slavné osobnosti i bezejmenní.

HISTORIE

Počátky města Třeboně sahají do poloviny 12. století. Rozsáhlé pohraniční území, zahrnující i tehdejší malou osadu uprostřed hlubokých lesů, dostal od krále Vítek z Prčic, první známý člen později rozvětveného rodu Vítkovců. V roce 1341 se Třeboň poprvé označuje jako město a od roku 1366 se objevuje i její český název vedle dosud užívaného Wi ingau (Vítkův luh). V roce 1366
se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, za nichž město nabylo významu a bohatství. Největšího rozmachu dosáhla Třeboň v 16. a na počátku 17. století, zejména za vlády posledních dvou Rožmberků – Viléma a Petra. Koncem 19. století vznikly v Třeboni první lázně, využívající jako léčivý zdroj rašelinu těženou v blízkých lesích. Roku 1960 obdrželo město lázeňský statut, v roce 1977 se stalo centrem biosférické rezervace UNESCO a v roce 1979 centrem Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V současnosti je Třeboň vyhlášeným lázeňským městem a významným obchodním, společenským a turistickým centrem jižních Čech.

Příležitosti v okolí

Další příležitosti

Český Krumlov

 

Památné historické město; středověké centrum je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pýchou města je přes 300 dochovaných barokních, gotických a renesančních budov, druhý nejrozsáhlejší zámecký komplex v ČR, unikátní barokní zámecké divadlo a v zámeckém parku divadlo s otáčivým hledištěm. Ve městě je možné dále navštívit Umělecké centrum Egona Schieleho, muzeum voskových fi gurín, muzeum loutek, muzeum historických motocyklů, muzeum útrpného práva, Muzeum marionet aj. Každoročně předposlední víkend v červnu se v Českém Krumlově pořádají tradiční středověké Slavnosti pětilisté růže s bohatým kulturním a zábavným programem: historické řemeslné trhy, šermířská vystoupení, rytířské turnaje, slavnostní ohňostroj, středověká hudba a velkolepý historický kostýmovaný průvod městem, v němž nechybí rytíři na koních a především slavné osobnosti, spjaté s dávnou historií města.

Lázně Aurora

 

Lázeňský komplex Aurora se nachází v klidném prostředí rozsáhlého parku na břehu rybníka Svět, asi 1 km od historického centra Třeboně. Součástí komplexu jsou komplexu jsou kongresové prostory, nekuřácká restaurace Harmonie, bary, Wellnesscentrum Aqua viva zahrnující plavecký bazén s vodními atrakcemi, fi tness centrum, saunu, solárium či Bowling Bar. Významné ocenění obdržely Lázně Aurora v rámci Lázeňského festivalu 2011 v Karlových Varech. Byly vyhlášeny nejlepší lázeňskou společností pro rok 2011, město Třeboň potom nejlepším lázeňským místem.

 
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.