www.jedemedolazni.cz :: 4. JEDNODENNÍ SEMINÁŘ SDRUŽENÍ LÁZEŇSKÝCH MÍST ČR V KARVINÉ (25.05.2019 - 09:27)

4. JEDNODENNÍ SEMINÁŘ SDRUŽENÍ LÁZEŇSKÝCH MÍST ČR V KARVINÉ

21.6.2013, 10:00 - 14:00

 

4. SEMINÁŘ SLM ČR V KARVINÉ

21.  6.  PROBĚHL  DALŠÍ  ZAJÍMAVÝ  SEMINÁŘ  SDRUŽENÍ  LÁZEŇSKÝCH  MÍST,  KTERÝ  SE
ZABÝVAL  PROBLEMATIKOU  STATUTŮ  LÁZEŇSKÝCH  MÍST.  TY  BYLY  VĚTŠINOU  MĚSTŮM PŘIZNÁNY JIŽ V ROCE 1956 A OD TÉ DOBY SE VE STATUTECH PRAKTICKY NIC NEZMĚNILO. MĚSTA A LÁZNĚ SI UVĚDOMUJÍ DŮLEŽITOST NOVÝCH STATUTŮ, KTERÉ JIM UMOŽNÍ LÉPE  SE  STARAT  O  SVĚŘENÉ  ÚZEMÍ,  HLÍDAT  STAVBY  A  ČINNOSTI,  KTERÉ  BY  MOHLY PACIENTY  PŘI  LÉČENÍ  RUŠIT.  MODERNÍ  DOBA  VZNESLA  NA  LÁZEŇSKÁ  MĚSTA  NOVÉ POŽADAVKY  A  PRÁVĚ  TĚM  JE  V  NOVÝCH  STATUTECH  LÁZEŇSKÝCH  MÍST  VĚNOVÁNA NEJVĚTŠÍ POZORNOST.

Kromě  toho  si  města  začala  uvědomovat,  že konkurenční boj lázní se díky fatálnímu úbytku pacientů  přiostřil  a  i  zvládnutí  nových  podmínek umožní zvýšit konkurenceschopnost lázní. Jediné  město,  které  zatím  dokázalo  všechny podmínky ke splnění a vyřízení nového statutu splnit, jsou Karlovy Vary. Díky nim se ale i ostatním městům otevírají nové možnosti. Hostitelský  městem  se  při  konání  semináře stalo  město  Karviná  a  jejich  „nejmladší  lázně  Darkov“  zaměřené  na  léčbu  pohybového ústrojí.  Jak  měli  možnost  účastníci  semináře posoudit, je navzdory zažitým představám Karviná doslova městem zeleným a příjemným pro život.  Přestože  ještě  donedávna  byla  Karviná
známá především jako město hornické, dnes už je tomu docela jinak. Karviná je známá i svým
lázeňstvím a do povědomí se stále více dostává řadou krásných a unikátních památek. Rozvoji  lázeňství  přispělo  bohaté  třetihorní  ložisko unikátní jodové minerální vody, tzv. jodobromová solanky, která se úspěšně využívá při léčbě nemocí  pohybového  ústrojí  a  zajistila  karvinským lázním značný věhlas. O léčivých účincích přírodní vody v Karviné věděli místní lidé už od nepaměti. Vodu čerpali z místní lesní studánky Stříbrňočky a využívali ji v přírodním léčitelství a  pro  svou  potřebu.  Ve  13.  století  se  na  území města Karviné v osadě Solca sůl také vyvářela a prodávala. Během let se dobývání soli rozšířilo,
ale později se už těžba v malém množství nevyplatila, a tak solnou horečku vystřídalo hledání
ložisek uhlí a trvalo ještě mnoho let, než slané vody začaly sloužit k rozvoji lázeňství na Karvinsku. Když roku 1862 majitel panství Ráj, baron Jiří Beess z Chrastiny, provedl na svých pozemcích první pokusné vrty na uhlí, jeho pokus byl neúspěšný a místo uhlí vytryskl ze země gejzír slané vody. Osobní lékař barona Beesse MUDr. Antonín  Fiedler  mu  radil,  aby  postavil  lázně a využíval k léčbě tuto slanou vodu z pramenů a  rovněž  vyráběl  léčivou  jodovou  sůl.  Založení lázní předcházelo pokusné léčení prvních pacientů  v  darkovské  solance  právě  místním  lékařem  MUDr.  Fiedlerem.  První  ofi ciální  lázeňská sezóna  byla  zahájena  roku  1867  a  od  té  doby slouží ke zdraví a pohybu svých pacientů.

Soubory ke stažení

Časopis TIM o semináři 511 kB stáhnout
Přednáška CzT, Ing. Iveta Jakoubková 7 053 kB stáhnout
Přednáška Tvorba statutu KV, Ing. Petr Kulhánek 244 kB stáhnout
Přednáška Vývoj statutu města Luhačovice, Ing. Bc. Marie Semelová 6 281 kB stáhnout
Aktuální situace v lázeňském území města Klimkovice 6 886 kB stáhnout
Mgr. Lucie Křesťanová, MZ ČIL 1 674 kB stáhnout
Od statutu ke statutu,PhDr. Ladislav Langr 17 659 kB stáhnout
Přehled všech lázeňských míst
Novinky
Studijní květnová cesta po českých lázeňských místech 2019

Tak jako již několik desítek uplynulých let, tak i pro...

Národní lázeňský debatní klub 2019

Témata pro rok 2019

Ze zaslaných témat byly...

Více novinek
Aplikace Jedeme do lázní
Aplikace V obraze
Soutěže
Je nám líto, ale momentálně zde není zveřejněna žádná akce.

Více soutěží
Příležitosti v okolí
Kontaktujte nás

Sdružení lázeňských míst
Městský úřad Třeboň, Palackého nám. 46/II, 379 01 Třeboň

E-mail: info@jedemedolazni.cz
Telefon: +420 606 063 145

Tyto webové stránky a další dílčí aktivity popsané stručně na stránce Projekt IOP byly realizovány v rámci Integrovaného operačního programu financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.