
KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE
- Zahájení lázeňské sezóny, poslední víkend v květnu
- Festival Ludwiga van Beethovena, květen–červen
- Promenádní koncerty Severočeské filharmonie a dechových hudeb, červen–srpen
- Festival Mitte Europa, červen–srpen
- Mezinárodní krušnohorský maratón na horských kolech, září
- Běh kolem Doubravky, říjen– listopad

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS
Teplice nabízejí širokou paletu vyžití ve volném čase – lázeňské restaurace, kavárny a bary uspokojí hladové, žíznivé i mlsné; pro sportovce je k dispozici zatopený lom Barbora, golfové hřiště, tenisové i squashové kurty, wellness aktivity v aquacentru a v zimě lze i lyžovat na upravených sjezdových i běžeckých tratích v Krušných horách; milovníci kultury mohou navštívit Krušnohorské divadlo, některý z koncertů Severočeské fi lharmonie, hudební festivaly, promenádní koncerty nebo třeba taneční kurzy v Domě kultury. Hvězdárna, planetárium nebo botanická zahrada zase nabízí možnost dozvědět se něco nového či zajímavého o světě kolem nás; rozsáhlé parky s fontánami nebo zřícenina hradu Doubravka přímo vybízejí k procházkám.

ZOO Ústí nad Labem
Přes 200 druhů zvířat ve více jak 1000 kusech na 26 ha plochy: levhart mandžuský, irbisové, nosorožci, sloni, zebry a mnoho jiných vzácných chovů.

Pomník Přemysla Oráče
Národní kulturní památka na Královském poli blízko Stadic odkazuje k místu, odkud byl podle legendy povolán Přemysl Oráč na český trůn kněžnou Libuší. Pomník nechali v roce 1841 postavit Nosticové.

Osek
Vyhledávané turistické místo – kromě cisterciáckého kláštera a zříceniny hradu Rýzmburk řada turistický aktivit (výstava železniční techniky na nádraží, východisko do Krušných hor, Osecká pouť spojená s výstavou historických řemesel aj.)

Milešovka
Nejvyšší hora Českého středohoří (837 m n. m.), která je současně národní přírodní rezervací od roku 1951. Na vrcholu se nachází rozhledna s výhledem do širého kraje a restaurace pro občerstvení po výstupu na vrchol. Milešovka je největrnější horou v Čechách (bezvětří jen 8 dní v roce).

Kamencové jezero
Ojedinělý přírodní útvar světového charakteru kousek od Chomutova. V létě koupaliště s velmi čistou vodou díky vysokému obsahu kamence ve vodě, který zabraňuje růstu řas a silic.

Chlumec
Památník postavený v roce 1913 na památku vítězství spojenců rusko-prusko-rakouských vojsk nad Napoleonem v bitvě, která se odehrála v srpnu 1813 nedaleko tohoto zámečku.

Duchcov
Barokní zámek, kde strávil mezi lety 1785 a 1798 jako knihovník známý milovník, spisovatel a dobrodruh Giacomio Casanova.

Dubí
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, postavený v roce 1906 v benátském stylu podle projektu italského architekta Pietra Biagilia, ve střední Evropě unikátní.

INDIKACE
Teplické termální prameny pomáhají zejména při léčbě následujících onemocnění a potíží:
- cévní potíže – choroby periferních cév, stavy po zánětech žil a po operacích cév, profesionální vazoneurózy, hypertenzní choroba I. – III. stupně
- nervové potíže – stavy po mozkových příhodách a po operacích páteře a mozku, roztroušená skleróza, vrozená obrna, dětská mozková obrna, hybné poruchy po zánětech mozku a míchy, svalová onemocnění
- nemoci pohybové soustavy – zánětlivé i degenerativní, vertebrogenní syndromy, onemocnění svalů, vazů a povázek, stavy po úrazech a operacích pohybového ústrojí, vrozené ortopedické vady, skoliózy, juvenilní chronická artritida

LÉČEBNÉ PROCEDURY
Lázně nabízejí pestrou škálu léčebných procedur k léčbě pohybových, cévních i nervových potíží. Jde zejména o klasické a staletími ověřené postupy s využitím místního přírodního léčivého zdroje. Příznivých výsledků v léčbě obtíží se dosahuje kombinací vodoléčby, rehabilitace a fyzikální medicíny. Mimo ryze léčebných procedur se nabízí i relaxační masáže a koupele, které se jsou součástí wellness balíčků.

Dependance
Dependance Sadové lázně,dependance Lázeňský dům Jirásek, dependance Lázeňský dům Erben.

Nové lázně
Nově zrekonstruovaný lázeňský dům Nové lázně se zaměřuje na poskytování léčby pohybového a nervového ústrojí dětí od 6 měsíců do 18 let věku. Nachází se v příjemné a klidné lokalitě Šanovského parku.

Vojenské lázně
Klasicistní budova z let 1801–7, byla původně určena pro léčbu rakouských vojáků. Známá je také jako Vojenský léčebný ústav císaře Františka I., dnes též lázeňský dům Judita.

Kamenné lázně
Novobarokní budova pochází z r. 1911 a byla již několikrát přestavována, poslední rekonstrukce z r. 1998. Původně byl lázeňský dům pojmenován po císařovně Sissi. Před lázeňským domem se nachází impozantní kašna a rozsáhlý Šanovský park, kde se v sezóně konají kolonádní koncerty.

Lázeňský komplex Beethoven
Lázeňský dům Beethoven je největším a neznámějším lázeňským domem v Teplicích. Stojí přímo na vývěru teplického pramene Pravřídlo. Celý dům, ačkoliv jej tvoří 12 historických budov a jedna soudobá, je dokonale propojen a poskytuje všechny služby pod jednou střechou. Celé vnitřní nádvoří zaplňuje THERMALIUM, jedinečný komplex termálních bazénů. Lázeňský dům Beethoven dostal své jméno po slavném hostu Ludwigu van Beethovenovi, který se v teplických lázních léčil v letech 1811 a 1812. Prý tu dokonce psal svou slavnou Devátou symfonii.

Císařské lázně
Impozantní lázeňský dům z roku 1845 patří k nejcennějším stavbám Teplic. Jméno odkazuje na návštěvy císaře Františka Josefa I. i řady dalších vladařů, kteří si zde doslova podávali dveře. Svou dnešní novobarokní podobu s mansardovou střechou získaly lázně při přestavbě v letech 1912–14.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
I v současné době jsou Teplice známé především díky věhlasnému a osvědčenému účinku termálních pramenů, které pomáhají v léčbě onemocnění pohybového aparátu, onemocnění cévních a nervových. Zdejší přírodní minerální voda je hydrogenuhličitano-sírano- -sodného typu. Nejvýznamnějším zdrojem je Prazřídlo o teplotě 38,5°C. Ideálních léčebných vlastností se dosahuje mísením termálních pramenů Pravřídlo a Hynie.

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele
Postaven na starších základech ke konci 16. století, na poč. 18. století přestavěn v duchu baroka a rozšířen. V Teplicích se nacházejí i další kostely: kostel sv. Alžběty, sv. Bartoloměje, zámecký kostel Povýšení sv. Kříže.

Laubeho náměstí
Drobné historické náměstí, do kterého směřuje průčelí lázeňského domu Císařské lázně, Kamenného domu a dalších historických budov: klasicistního bývalého hotelu U Krále pruského (později hlavní pošty), budovy Pod Palmou a hotelu Paradies. Svůj historický ráz si náměstíčko drží dodnes.

Zámecká zahrada
Vznikla v období renesance a postupně byla přetvářena podle dobových kritérií, z původně přísně symetrické francouzské zahrady ve volný anglický krajinářský park. Součástí zahrady je mnoho drobnějších staveb: chrámky, pavilony, altány, sochy a plastiky, kašny i promenády, např. Apollónův chrámek, Labutí domek, Beethovenova busta atd. Zahrada nabízí množství průhledů a zdobí ji jak domácí, tak i cizokrajné rostliny a dřeviny. Leží v ní také 2 rybníky, které jsou součástí zahrady už od jejího založení.

Románská krypta a základy baziliky
Na malém zámeckém nádvoří se nacházejí pozůstatky románské baziliky a krypta, jež je dnes veřejně přístupná. Obě stavby byly původně součástí zdejšího kláštera z 12. století.

Zámek
Zámek byl postaven na místě původního ženského kláštera a prošel mnoha přestavbami a rekonstrukcemi, nejprve z kláštera na tvrz, později na zámek, posléze opravován po velkém požáru celého města na přelomu 18. a 19. stol., kdy získal dnešní klasicistní podobu. Jižní zámecké křídlo je pozůstatkem původního románského kláštera. Dnes zde sídlí Regionální muzeum.