
KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE
- Architektura Ostrava, duben (festival moderní architektury)
- Slet čarodějnic na hradě Hukvaldy, duben
- Setkání cimbálových muzik Valašského království, květen, Frenštát pod Radhoštěm
- Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, květen až červen, Ostrava
- Mezinárodní folklorní festival, červen, Frýdek-Místek
- Colours of Ostrava, červenec (tradiční hudební festival)
- Shakespearovské slavnosti, červenec až srpen, Ostrava
- Ostravské dny, srpen až září (hudební festival)
- Mezinárodní festival outdoorových fi lmů, říjen, Ostrava
- Slavnosti jablek a Burčák fest, říjen, Ostrava-Klimovice
- Svatomartinská mladá vína a hody, listopad
- Svatomartinské hody, listopad, Klimkovice
- Vánoční trhy, prosinec, Ostrava
- Masopust, únor, Klimkovice – tradiční průvod s pochováním basy
- Kytarobití, červen, Klimkovice – folkový festival
- Oldies Party, léto, Klimkovice
- Jarmark, září, Klimkovice – typický jarmark s prodejem a celodenním půrogramem
- Klimkovický podzim, říjen – tradiční přehlídka amatérských pěveckých sbor

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS
Díky blízkosti ostravské metropole se návštěvníkům lázní Sanatoria Klimkovice nabízí bohaté možnosti sportovního a relaxačního vyžití: plavecké bazény a koupaliště, fotbalová hřiště, tělocvičny, kluziště, tenisové haly, squashové kurty aj. Přírodní park Oderské vrchy a CHKO Poodří jsou vhodné pro pěší turistiku a cykloturistiku. Přímo v klimkovických lázních lze absolvovat léčebně-relaxační procedury v podobě koupelí a masáží.

Zřícenina hradu Starý Jičín
Velmi krásná a rozlehlá hradní zřícenina vypínající se na Starojičínském kopci poblíž Nového Jičína. Hrad byl postaven počátkem 12. století v místě původní dřevěné tvrze.

Štramberk
Moravské městečko v předhůří Beskyd, kterému se pro svoji krásu a malebnost často přezdívá moravský Betlém. Dochovaly se zde unikátní soubory valašských roubených chalup z 18. a 19. století a spolu s jádrem města jsou chráněny jako městská památková rezervace. Celému městu dominuje hrad Štramberk s vyhlídkovou věží Trúba. Štramberk se celorepublikově proslavil výrobou velmi chutného medového cukroví zvané Štramberské uši. Po Štramberku a jeho okolí návštěvníky provede Lašská naučná stezka.

Valašské muzeum v přírodě
Přírodní skanzen s jedinečnou expozicí městské a vesnické valašské lidové architektury z první půlky 19. století. V areálu muzea se pravidelně pořádají různé vzdělávací a kulturní programy, folklórní pořady, výstavy, přehlídky a festivaly. K největším místním akcím patří Valašský jarmark a Rožnovské slavnosti. Valašské muzeum v přírodě představuje nejstarší muzeum ve střední Evropě.

INDIKACE
V Sanatoriích Klimkovice se léčí nemoci pohybového ústrojí, neurologických, gynekologických a cévních onemocnění. Příklad indikací:
- chabé obrny
- polyneuropatie s paretickými projevy
- roztroušená skleróza
- nervosvalová onemocnění
- dětská mozková obrna
- Parkinsonova choroba
- artopatie
- bolestivost šlach, úponů, burz, podkožní tkáně, tuku a kosterních svalů
- skoliózy
- stavy po ortopedických operacích s použitím kloubní náhrady
- předoperační příprava před plánovanou kloubní náhradou
- sterilita a infertilita

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA
Komplex lázeňského areálu tvoří dvě lázeňské léčebny a hospodářská budova, navzájem propojené podzemním koridorem.
- léčebna A – pětipatrová bezbariérová budova; v areálu se nachází ubytovací, stravovací i léčebná část, lázeňská kolonáda, restaurace, bar
- léčebna B – bezbariérová budova; v areálu se nachází ubytovací a léčebná část, jídelna, speciální škola, mateřská školka, herny, divadelní sál a rehabilitační bazén
- hospodářská budova – sídlo převážně technického zázemí lázní

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
Základem léčby lázní Sanatoria Klimkovice je místní zdroj třetihorní minerální léčivé vody, nazývané jodobromová solanka. Solanka je silně mineralizovaná a vyznačuje se neobvykle silnou koncentrací jódu. Obsah jódu v průměru 900x převyšuje běžnou mořskou vodu a obsah ostatních minerálních látek je téměř dvojnásobný.
Výskyt zdrojů fosilních vod je spojen s oblastmi uhelných ložisek Ostravska, v jejichž písčitých slojích, vytvořených bouřlivým pohybem zemských vrstev, byla zakonzervována voda pravěkého moře, které se zde vyskytovalo před 6,5 až 11 miliony let. Vzácnost těchto zdrojů je umocněna jejich omezeností a vyčerpatelností.
Solanka je čerpána z vrtů o hloubce 400 až 500 m, které se nacházejí v okolí Polanky nad Odrou, vzdálené od lázní asi 11 km. Odtud je do areálu lázní dopravována potrubím a ukládána do jímek, v nichž 2 až 3 týdny dozrává. Po zahřátí na teplotu 36 °C je využívána jako léčivý prostředek k vnější aplikaci formou koupelí a zábalů.

CHKO Beskydy
Téměř souvisle zalesněný horský celek, který charakterizují četné horské hřebeny, hluboká údolí, louky se starobylými dřevěnicemi, jalovcové pastviny, čisté vodní toky s divokými kaskádami a vodopády. Z lesů převažují nepůvodní horské smrčiny, místy se dochovaly jedlobukové pralesy. Beskydy přímo navazují na rozsáhlá západoslovenská pohoří, odkud se sem přistěhovávají velké šelmy medvěd hnědý, vlk obecný a rys ostrovid.

CHKO Poodří
Chráněná krajinná oblast, rozkládající se v severovýchodní části Moravské brány mezi jižním okrajem města Ostravy a obcí Vražné nedaleko Oder. Území tvoří zachovalá údolní niva řeky Odry s nenarušeným vodním režimem s každoročním zaplavováním rozsáhlých částí nivy. V území se vyskytují četná mrtvá říční ramena a tůně, rozlehlé rybniční soustavy, trvalé travní porosty s hojnou rozptýlenou zelení a lužní lesy. Oblast byla v roce 1993 zařazena k světově významným mokřadním územím Ramsarské konvence.

Pohádkový svět strašidel
Ve 150 let starých sklepních prostorách výstaviště Černá louka v Ostravě se na ploše 150 m² nachází pohádkový svět strašidel. Návštěvník prochází celkem pěti strašidelnými komnatami: pavoučí místností, peklem, pirátským ostrovem, síní průmyslových strašidel a pohádkovou říší. Prohlídková trasa je ozvučená a zpestřena tak, aby se vyhnula negativnímu hororovému působení.

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě
Třetí největší planetárium v České republice a jediné zařízení svého druhu v Moravskoslezském kraji. Programová nabídka planetária zahrnuje audiovizuální pořady pod umělou oblohou a za jasných středečních a sobotních večerů probíhají pro veřejnost tematická pozorování zaměřená na zajímavé objekty hvězdného nebe.

Pivovarské muzeum a pivovar Ostravar
Pivovar Ostravar patří mezi deset největších pivovarů v České republice a nabízí všem zájemcům možnost prohlédnout si pivovar a výrobní proces piva a poznat tak historii a tradici umění ostravských sládků. Naučná exkurzní trasa je zakončena ochutnávkou piva. Součástí pivovaru je muzeum, jehož velkou atrakcí je více než 60 let starý výčepní pult. Jde zřejmě o jediný historický kus, který se do současnosti zachoval. Kromě výčepu je v muzeu k vidění i řada jiných zajímavostí spojených s výrobou piva. Nechybějí ukázky výroby sudů, přepravní sklenice z dvacátých a třicátých let či historické čelo sudu. Vše doplňují historické fotografi e a etikety.

Polanský les
Přírodní rezervace, rozkládající se na levém břehu řeky Odry, u severního okraje chráněné krajinné oblasti Poodří. Rezervaci tvoří původní lužní les, slepá ramena řeky Odry a několik tůní.