
KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE
- Evropské setkání aristokracie, duben – plesy, koncerty, dostihy a další kulturní, sportovní či společenské akce pro členy evropských šlechtických rodů.
- Zahájení lázeňské sezony, květen – bohatý kulturní program, svěcení pramenů...
- Karlovarský karneval, červen – průvod masek, alegorické vozy, kulturní představení.
- Mezinárodní filmový festival, červenec – největší filmový festival v ČR a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě.
- City triatlon, srpen – triatlonový závod.
- Beethovenovy dny, srpen – festival vážné hudby připomínající návštěvu Beethovena v Karlových Varech.
- Dvořákův karlovarský podzim, září – podzimní symfonické koncerty na počest významného českého skladatele světového formátu Antonína Dvořáka.
- Karlovarský folklórní festival, září – mezinárodní setkání folklórních umělců z celého světa.
VARY září - festival světla, září – unikátní spojení moderní technoligie s jedinečnou architekturou města - Jazzfest Karlovy Vary, říjen – mezinárodní jazzový festival.
- Tourfilm, říjen – nejstarší festival filmů a multimédií s turistickou tématikou.

VOLNÝ ČAS A SPORT
V Karlových Varech lze provozovat mnoho sportovních a relaxačních aktivit:
- turistika a cykloturistika – pro pěší turistiku i cyklistické výlety jsou ideální karlovarské Lázeňské lesy, které nabízejí více než 130 km přehledně značených cest, stezek a pěšin
- golf – Golf Resort Karlovy Vary, Golf & Racing Club Karlovy Vary, Astoria Golf Resort Bečov nad Teplou
- tenis – tenisové kurty u hotelu Gejzír, ve Sportcentru Imperial a jinde
- koupaliště a bazény – hotel Thermal, Alžbětiny lázně, přírodní koupaliště Rolava
- lední bruslení – KV Arena
- in-line bruslení – bruslařské dráhy v areálech přírodního koupaliště Rolava a městském parku Meandr Ohře
- dostihy a jezdectví – dostihové závodiště Karlovy Vary-Dvory; jezdecké kluby s možností vyjížděk na koních, ustájení koní a další služby
- lyžařské areály a snowparky – na nedalekém Božím Daru a v jeho těsné blízkosti se nachází 19 sjezdovek, 2 snowparky, desítky kilometrů upravovaných běžeckých tratí, snowtubing, snowkiting a další zimní atrakce; nechybí ani půjčovny sportovního vybavení, lyžařské školy a školičky
- fitness centra – posilovny jsou umístěny ve většině karlovarských hotelových komplexů, kde lze také absolvovat hodiny aerobicu, zumby, břišních tanců, spinningu aj.
- kuželky a bowling – v hernách, klubech, hotelech a restauracích po celých Karlových Varech
- pétanque – pro hru jsou příhodné písčité cestičky ve Dvořákových sadech u Sadové kolonády nebo v areálu přírodního koupaliště Rolava Karlovy Vary
- adrenalinové sporty – seskoky padákem, bungee jumping, paintball, horolezectví

Hartenštejn
Zřícenina pozdně gotického hradu poblíž Bochova, asi 16 km jihovýchodně od Karlových Varů. První zmínka o hradu pochází z roku 1473.

Skalky skřítků u Kyselky
Geologické útvary – dutiny podlouhlého oválného tvaru s průměrem až 150 cm v západní části Doupovských hor; národní přírodní památka.

Šemnická skála u Kyselky
Znělcová kupa s neobvykle utvářenými skalisky a dalšími geomorfologickými jevy. Vytvořila se zde velmi cenná bylinná společenstva skalních štěrbin a drolin. Přírodní památka.

CHKO Slavkovský les
Hornatý ostrov zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody mezi Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi. Pro Slavkovský les jsou charakteristické četné zbytky sopečných tvarů a vývěry minerálních pramenů na zlomech. Ve čtvrtohorách byla rozmanitost povrchu Slavkovského lesa značně ovlivněna mrazovou činností – v žulách se jejich zvětráváním vytvořily izolované skály a mrazové sruby.

Mnichovské hadce
Přírodní komplex největšího hadcového území v Česku a zároveň jedna z nejpozoruhodnějších lokalit v centrální části chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Relikviář svatého Maura
Významná románská památka pocházející z první třetiny 13. století a jedna z nejcennějších památek v České republice. Relikviář je vyrobený z pozlaceného stříbra a mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny. Od roku 2002 je součástí stálé expozice na zámku Bečov nad Teplou.

Grünská kyselka
Jedna z nejznámějších kyselek Slavkovského lesa, též známá jako Magnésie. Vyvěrá mezi obcemi Nová Ves a Louka, poblíž přírodního útvaru Dominikova skalka.

Čedičové varhany u Hlinek
Malý stěnový lom u obce Hlinky, který odkryl výlevy čediče se sloupcovitou odlučností (tzv. čedičové varhany), jež jsou v této oblasti ojedinělým jevem. Přírodní památka.

Andělská Hora
Obec na úpatí Doupovských hor u Karlových Varů se zříceninou hradu ze 14. století, kostelem Archanděla Michaela z 15. století a obnoveným poutním kostelem Nejsvětější Trojice z konce 17. století.

INDIKACE
Příklady indikace stavů vhodných k lázeňské léčbě v Karlových Varech:
- nemoci onkologické
- nemoci trávicího ústrojí
- nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí
- nemoci pohybového ústrojí

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA
V Karlových Varech se nabízí mnoho lázeňských domů, hotelů a sanatorií, které poskytují lázeňskou péči včetně široké nabídky wellness programů.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
Hlavním léčivým zdrojem lázní v Karlových Varech jsou léčivé termální minerální prameny – z více než 80 pramenů různé vydatnosti se jich 13 používá k pitné kúře.

Vřídelní kolonáda
Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody; pramen: Vřídlo.

Zámecká kolonáda
Je rozdělena na dvě části, kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene; prameny: Zámecký horní, Zámecký dolní.

Tržní kolonáda
Původně dřevěná stavba ve švýcarském stylu; prameny: Tržní, Karla IV.

Mlýnská kolonáda
Vnitřní prostory zdobí alegorické plastiky a sochy; prameny: Skalní, Libuše, Kníže Václav I., Kníže Václav II., Mlýnský, Rusalka.

Sadová kolonáda
Původně sloužila jako promenáda Blanenského pavilonu, který byl v 60. letech 20. století zbourán; prameny: Hadí, Sadový, Svoboda.

KOLONÁDY A PRAMENY
V Karlových Varech vyvěrá termální minerální voda na více než 80 místech. Celkem 19 z těchto zdrojů je státem osvědčeno jako přírodní léčivé zdroje. 13 nejznámějších pramenů je pro účely pitných kúr přístupných veřejnosti v přetokových vázách v 5 lázeňských kolonádách:

Kostel svaté Máří Magdaleny
Karlovarský chrám, vystavěný v letech 1733 až 1736 slavným architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem ve stylu baroka; architektonická dominanta karlovarské lázeňské promenády.

Goethova vyhlídka
Karlovarská vyhlídka, jež byla pro veřejnost otevřena již v roce 1889. Tato honosná 42 metrů vysoká výletní stavba se tyčí ve výšce 638 m n. m. na Výšině věčného mládí a nabízí se z ní jedinečný pohled na Karlovy Vary. Rozhledna původně nesla název po korunní princezně Stefanii, Stefaniina rozhledna. Po roce 1918 byla stavba přejmenována na Stifterovu vyhlídku, po osvobození v pětačtyřicátém roce se z věže stala Stalinova rozhledna. Nynější jméno Goethova rozhledna, získal objekt až v šedesátých letech, a to po německém spisovateli a cestovateli Johannu Wolfgangu von Goethe, který sem ve své době často absolvoval mineralogické a botanické vycházky.

Rozhledna Diana
40 metrů vysoká vyhlídková věž, nacházející se na Výšině přátelství, západně od lázeňského centra Karlových Varů. Na vyhlídkový ochoz vede 150 schodů a otevírá se z něj pěkný výhled na město Karlovy Vary, zejména lázeňskou část a údolí řek Ohře a Teplá.