slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5 slide_6
cs en de ru

Volnočasové aktivity Mariánské Lázně

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

 • Zahájení lázeňské sezony – květen
 • Mariánskolázeňské kulturní léto – červenec/srpen
 • Chopinův festival, každé dva roky doplněný klavírní soutěží, Goethův týden – srpen
 • Marienbad Film Festival - srpen/září
 • Mariánský podzim – folklorní festival – září
 • Adventní trhy na Kolonádě – prosinec
 • Finále Mistrovství světa na dlouhé ploché dráze

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

 • Kultura – divadlo N. V. Gogola, kino Slavia, koncertní sál, umělecké galerie, muzea, Památník F. Chopina, muzeum věnované historii města, geologický park pod otevřeným nebem, knihovna.
 • Sport – golf, cyklistika, sjezdové a běžecké lyžování, fitness centra, jezdecká škola, jachting klub a půjčovna sportovních potřeb, rybaření, lov, minigolf, tenis, pěší turistika.
 • Zábava – diskotéky, kasino.
 • Wellness – bazény, sauny, vířivky, masáže, solária a vše, co k wellness patří.

Kladrubský klášter

Kladrubský klášter

Benediktinský klášter v Kladrubech byl založen Vladislavem I. v roce 1115. Přestavba kláštera byla po opakovaném rabování během třicetileté války svěřena dvěma nejvýznamnějším českým architektům své doby: Janu Blažeji Santinimu a Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. V roce 1712 započala výstavba 3. největšího chrámu v Čechách – chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Chrám je vystavěn v originálním slohu barokní gotiky, kterou nelze spatřit nikde jinde než v Čechách. Chrám stojí na půdorysu původní románské baziliky a měří 85 m.

Hrad Loket

Hrad Loket

Starobylý známý hradem nad údolím řeky Ohře z počátku 13. století. Jan Lucemburský zde věznil svého malého syna Karla IV. Podhradní město ve svažitém terénu rovněž nabité historickými památkami.

Cheb

Cheb

Historické město s 1. písemnou zmínkou z roku 1061 a řadou vzácných památek. Románský hrad založený Friedrichem I. Barbarossou po roce 1167.

Krásenská rozhledna

Krásenská rozhledna

Mohutná a 25 m vysoká rozhledna spirálovitého tvaru na Krásenském vrchu, založená roku 1932.

Planá

Planá

Město ležící na středověké obchodní stezce. Historické náměstí, románský kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století, hrad ze 14. století, později přestavěný na zámek.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Historické lázně založené ve 14. století samotným Karlem IV. Teplé a studené minerální prameny okouzlující architektura a úžasná pulzující lázeňská atmosféra.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Malé a půvabné lázně jsou díky jednotné klasicistní architektuře lázeňských budov a pavilónů jedny z nejkrásnějších v Čechách. První lázeňská sezóna proběhla v roce 1793.

Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

Známé barokní sídlo rakouského kancléře Klemense von Me ernicha, přestavené roku 1821–1839. V zámku je nejstarší muzeum v Čechách a jedna z nejcennějších českých zámeckých knihoven.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Klášter premonstrátů Teplá byl založen v roce 1193 blahoslaveným Hroznatou, českým šlechticem. Nejstarší, dodnes dochovanou, architektonickou částí je románsko-gotický trojlodní halový kostel Zvěstování Páně. Na přelomu 17. a 18. století postavil Kryštof Dientzenhofer na místě původních gotických budov, zničených požárem, barokní prelaturu a konvent (jižní křídlo). Hospodářské budovy vznikaly postupně v 15.–19. století; knihovna a muzeum (severní křídlo) jsou novobarokní, z let 1902–1910. Už na počátku své existence umožnil klášter osídlení původně velmi řídce obydlené oblasti a po staletí pak byl duchovním, kulturním, vědeckým, ale také hospodářským centrem celého kraje. Prozíravost premonstrátů dala vzniknout samotným Mariánským Lázním.

Hotel Olympia

Hotel Olympia

Hotel Olympia se nachází přímo v centru města, v horní části lázeňské zóny, v bezprostřední blízkosti parků, lázeňské kolonády a lesa. Nabízí moderní balneocentrum, bazén, saunu a vlastní podzemní garáže. Klientům je k dispozici kosmetika, manikůra a pedikůra. Do provozu byl uveden v roce 2005.

Hotel Falkensteiner

Hotel Falkensteiner

Grand Hotel patří do řetězce rodinných hotelů Falkensteiner. Je vystaven v secesním stylu, kde na vás dýchne domácí atmosféra a pohoda. K dispozici je hostům 2500 m² areál zdraví, wellness a beauty.

Lázeňský ústav Mercur

Lázeňský ústav Mercur

Lázeňský ústav Mercur leží přímo proti Kolonádě s léčivými minerálními prameny. Vlastní balneoprovoz, kompletní fyzikálně-rehabilitační pracoviště, rehabilitační bazén a saunu.

Parkhotel Golf

Parkhotel Golf

Nabízí jak klasické lázeňské pobyty pod vedením zkušeného lékaře, tak wellness a beauty pobyty zaměřené na odpočinek a krásu těla i duše.

LS Royal Mariánské Lázně

LS Royal Mariánské Lázně

Moderní lázeňský hotel s příjemnou rodinnou atmosférou a nabídkou komplexních služeb pod jednou střechou. 300 m od centra.

Hotel Esplanade

Hotel Esplanade

Výhled na město, nedaleko golfového hřiště. Resort je ideální pro aktivní odpočinek, golfovou i kongresovou turistiku s využitím veškerých lázeňských procedur.

Hotel Cristal Palace

Hotel Cristal Palace

Klasické léčebné, relaxační či wellness pobyty, lázeňské procedury přímo v hotelu v novém balneoprovozu.

Hotel Agricola Wellness Centre

Hotel Agricola Wellness Centre

Lázeňské balneocentrum s širokou nabídkou relaxačních a léčebných programů a procedur.

Léčebné lázně Mariánské Lázně

Léčebné lázně Mariánské Lázně

Největší lázeňská společnost s celkovou kapacitou 1610 lůžek; tradiční léčení a nabídka relaxačních a wellness pobytů pro načerpání energie.

Peloidy

Peloidy

Patří mezi klasické přírodní léčivé zdroje. Jsou to upravená bahna, slatiny, rašeliny, které se po určité úpravě a ohřevu podávají ve formě zábalů nebo obkladů. Původně se slatina těžila přímo u Mariina pramene.

Plynové injekce

Plynové injekce

Jsou vhodné k léčení některých kožních nemocí. Použití plynových injekcí oxidu uhličitého se v Mariánských Lázních rozšířilo po 2. světové válce.

Plynové koupele

Plynové koupele

Plyn z Mariina pramene je tvořen z 99 % oxidem uhličitým, inertními plyny a sulfanem. Při plynových koupelích se pacienti ponořují do zřídelního plynu. V této formě je plyn vstřebáván kůží.

Uhličité koupele

Uhličité koupele

Uhličité koupele se provádějí ve speciálních kovových vanách. Teplota vody je 32–36 °C. Oxid uhličitý se vstřebává do kůže a způsobuje rozšíření kožních cév, což vede ke změně rozložení krevního řečiště.Uhličité koupele léčí choroby ledvin, srdečně cévních chorob aj. Koupele mají na organismus celkový regenerační účinek.

Pitná léčba

Pitná léčba

Při léčebné kůře se doporučuje vypít 3/4 litru a více minerální vody denně. Nemocní s močovými kameny a chronickými záněty močových cest by měli ve zvýšeném příjmu tekutin pokračovat také doma. Spotřeba minerální vody z pramenů na pitné kúry je mnohem nižší než na uhličité koupele.

INDIKACE

INDIKACE

Díky chemické odlišnosti jednotlivých pramenů se v Mariánských Lázních léčí různorodé potíže, nemoci a zdravotní problémy:

 • ledviny a močové cesty 
 • nervy, organické nemoci nervové
 • zažívací ústrojí
 • poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí
 • nespecifické nemoci dýchacích cest
 • kožní nemoci
 • nemoci pohybového ústrojí.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Základem léčby jsou přírodní minerální prameny s obsahem oxidu uhličitého a peloidy.

Přírodní podmínky a CHKO Slavkovský les

Přírodní podmínky a CHKO Slavkovský les

CHKO Slavkovský les je chráněné území přibližně trojúhelníkovitého tvaru, v jehož vrcholech leží lázeňská města Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Chráněná krajinná oblast byla vyhlášena v roce 1974 a v jejím znaku je vzácná arnika horská, která se zde často vyskytuje. Oblast chrání velice pestrou přírodu mokřadních luk, lužních lesů, říčních kaňonů i rašelinišť a vřesovišť, a sídliště vzácných druhů ptáků jako tetřev hlušec, čáp černý, dudek chocholatý nebo chřástal polní; žijí zde i jeleni evropští, sika a rys ostrovid. V oblasti se nachází množství naučných stezek, které návštěvníky seznámí s tím nejzajímavějším z přírodního bohatství chráněné krajinné oblasti.

Okolí Kolonády

Okolí Kolonády

Novobarokní Hlavní kolonáda z roku 1889 byla postavena na podnět opata kláštera Teplá a její unikátní litinová konstrukce byla vyrobena v železárnách Blansko. Kolonáda je vyhlášena za českou národní kulturní památku. Cyklus nástropních fresek s motivy Touha člověka létat je dílem malíře Josefa Vyleťala, bronzové reliéfy na stěnách kolonády vytvořil Antonín Kuchař.

Na severním konci kolonády nalezneme proslulý Křížový pramen, zastřešený impozantním pavilonem s kopulí a se zlatým patriarším křížem.

Anglikánský kostel

Anglikánský kostel

Anglikánský kostel, postavený v roce 1879 podle návrhu architekta Williama Burgese, je vytvořen z červených, ostře pálených a neomítnutých cihel, přesně podle vzoru anglických románsko-gotických venkovských staveb. Z původního vybavení interiéru je zachována pouze kazatelna a mramorová pamětní deska z roku 1911, připomínající časté návštěvy britského panovníka, krále Edwarda VII. Po rozsáhlé rekonstrukci byl kostel v roce 1994 otevřen jako výstavní a koncertní sál.

Hlavní třída & Ruská ulice

Hlavní třída & Ruská ulice

Na Hlavní třídě se nachází Památník Fryderyka Chopina, který lázně navštívil v roce 1836.

Na ulici Ruská je pravoslavný kostel sv. Vladimíra, který byl založen pro lázeňské hosty z Ruska v roce 1902. Půdorys vychází z řeckého kříže, jehož kvadratický střed převyšuje postranní apsidy. Interiéru dominuje bohatý majolikový ikonostas, vyrobený původně pro Světovou výstavu v Paříži roku 1900.

Co nového připravujeme?