ÚvodAkceJízda králů ve Vlčnově
Ostrožská Nová Veshudbagastronomie

Jízda králů ve Vlčnově

Kdy:
24.5. - 26.5.2024

Kde:
Vlčnov

Kontakt:
https://www.kskvlcnov.cz/
ksk@vlcnov.cz
+420739583853

Popis akce

Vlčnovská Jízda králů je nejpopulárnější a má za sebou minimálně dvousetletou tradici. Jezdí z horního konce vsi směrem na dolní konec. Samotná Jízda králů se sice pojede v neděli, už v sobotu je ale v obci nabitý program. V památkové usedlosti se například mohou přijít lidé podívat na výrobu růžiček, které zdobí koně královské družiny, nebo na práci kováře. Díky své pestrobarevnosti a tradici je Jízda králů Vlčnov svátkem folkloru pro obdivovatele lidového umění z celého světa. Slavnost každoročně přiláká tisíce návštěvníků a mnoho z nich se vrací pravidelně. Jedinečná je také tím, že chlapci na koni jedou v královské družině pouze jednou za život. 

Historie Jízdy králů ve Vlčnově
Počátky Jízdy králů ve Vlčnově sahají tak hluboko do historie, že lidé hledající její vysvětlení se často obraceli k mýtům a pověstem. Asi nejrozšířenější je pověst o uherském králi Matyáši Korvínovi. Ten prchal v přestrojení v ženském kroji po prohrané bitvě u Bílovic do Uher. Měl tvář přikrytou pentlemi, aby ho nikdo nepoznal, a růži v ústech, aby mlčel. Odborníci se kloní k názoru, že jízdy představovaly prastarý dospělostní obřad, jímž se mládenci zařadili do řad bojovníků, tedy dospělých. Průvod tvoří skupina jezdců tzv. „legrútů“, v dnešní době jsou to mladíci, kteří v daném roce dosáhnou osmnácti let. V jejich středu jede na bělouši král oblečený ve starodávném ženském kroji a má v ústech růži na znamení mlčenlivosti.

Jízda králů ve Vlčnově se během staletí téměř nezměnila.

Dnes se pravidelně koná o posledním květnovém víkendu. Jízda králů je na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.


Jízda krále a jeho družiny ve Vlčnově dnes
Hlavní částí slavností je Jízda králů. Jedná se o průvod s jezdci s králem, který jede na bílém koni a má na sobě dívčí kroj a růži v ústech jako znak jeho mlčení. Po stranách krále jedou dva pobočníci s šavlemí, kteří krále ochraňují. Jezdci zpívají vtipné verše, kdy chválí krále nebo žádají o dary pro krále.

Tradice je spojená s iniciací. V průvodu jedou mladí osmnáctiletí muži, kteří by v minulosti měli nastoupit na vojnu – tzv. legrúti. Musí obstát v jízdě na koni a všem ukázat, že už nejsou malí kluci. Od přihlížejících vybírají legrúti dary pro samotného krále, což je mladý chlapec z místní rodiny. Vše je doprovázeno lidovou hudbou, zpěvem, tanečními zábavami a samozřejmě výborným jídlem a vínem. Dobrá domácí slivovička taky nechybí.