Poděbrady

Poděbrady jsou vyhledávaným místem pro turistiku i rekreaci s ohledem na příhodné klima, zdravé životní prostředí a snadnou dostupnost z hlavního města Prahy. Toto moderní lázeňské město má v samotném srdci zámek, kolonádu a rozlehlý park. Město nabízí svým návštěvníkům nejen léčebné procedury a wellness pobyty, ale také spoustu aktivit pro volný čas. Pro cyklisty jsou zde po obou březích Labe nenáročné cyklotrasy, které jsou vhodné i pro vyznavače in-line bruslení. Pěší návštěvníky bezpochyby potěší příjemné procházky po kolonádě, parkem i lužními lesy a na své si zde přijdou i milovníci historie a výborné zmrzliny.

HISTORIE

Místní silný železitý pramen s načervenalou vodou byl v okolí dobře znám, a tak zde již v 17. století vznikly malé lázně, zvané „železité lázničky“. V roce 1907 byly vyvrtány 3 veřejné prameny, Bülowův, Hohenlohe a Charicléa, a o rok později kníže Hohenlohe otevřel na popud městského lékaře dr. Boučka Knížecí lázně. Královéhradecký biskup Doubrava budovu vysvětil a již první sezóna byla velmi úspěšná. Lázním se dařilo i nadále.

Později lázně převzalo město a založilo akciovou společnost Uhličité lázně a zřídla v Poděbradech. Město dalo navrtat další prameny, na počátku 20. století jich bylo už 12 a do roku 1930 celkem 16. Lázně se rozvíjely podle promyšlené urbanistické koncepce společně s městem podle projektů architekta a urbanisty Františka Jandy. Ten navrhl koncepci rozvoje lázeňského středu v tehdy aktuálním secesním slohu.

V roce 1926 byl otevřen První vyšetřovací a léčebný ústav, zaměřený na nemoci srdce, v hotelu U Krále Jiřího, který společnost k tomuto účelu koupila. Ústav získal mezinárodní věhlas a dobré renomé díky péči prof. Dr. Václava Libenského, zakladatele a prvního prezidena České kardiologické společnosti. Za jeho působení se celé lázně profi lovaly jako zařízení specializované na léčbu nemocí srdce a oběhové soustavy. František Janda se stále podílel na rozvoji lázní po architektonické stránce a založil také lázeňský park.

Během 2. světové války se ve městě usadila německá armáda a lázeňské budovy byly přeměněny na lazarety pro vojáky z front a vězně z koncentračních táborů. Doposud nerušený rozvoj lázní se tak zastavil a po válce bylo co obnovovat. To už připadlo státu, který lázně po roce 1948 převzal. Po změně režimu byla založena nová akciová společnost, Lázně Poděbrady, která navázala na prvorepublikovou tradici lázeňství a úspěšně ji rozvíjí i nadále.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

  • Koupele – oceánská, olivová, brusinková, ibišková, jalovcová, levandulová, skořicová, konopná, medová, přísadová, perličková, uhličitá
  • Masáže – konopná, jalovcová, aloe vera, mořská, thajská, medová, čokoládová, aromaterapeutická, klasická, lymfatická masáž nohou, obličeje a dekoltu, refl exní masáž plosky nohy, lávové kameny
  • Zábaly – konopný, skořicový, jogurtový, demineralizační a zpevňující, karamelový, detoxikační z mořských řas, čokoládový, bahenní z Mrtvého moře
  • Další procedury – cvičení v bazénu, infrasauna, vibrasauna, solná jeskyně, nordic walking, oxygenoterapie, suchá uhličitá koupel, inhalace

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

Město nabízí řadu aktivit pro sport a volný čas:

  • sport – golf, tenis, jízda na koni, surfi ng, jachting, volejbal, střelba, kuželky, squash, turistické a cyklistické stezky s možností výletů do Českého ráje
  • kultura – Divadlo na Kovárně, Zámecký biograf, Polabské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby – moderní umění
  • wellness – masáže, sauny, bazény, koupele aj.
Středočeský kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda

Turistické informační centrum Poděbrady

Jiřího náměstí 1/8Poděbrady, 29001

ticpodebrady@polabi.com+420325511946

www.mesto-podebrady.cz/

Zajímavá místa

Libenského kolonádaKvětinové hodinyJiřího náměstíZámekHydroelektrárnaHavířský kostelíkPolabské muzeumZámek Chlumec nad Cidlinou

Libenského kolonáda

Libenského kolonáda

Dominantou lázeňského parku je funkcionalistická stavba Libenského kolonády, v jejímž proskleném pavilonu se nachází jeden z mnoha poděbradských léčivých minerálních pramenů.

Libenského kolonáda je kryté sloupořadí v Poděbradech postavené v roce 1936 podle projektu architekta Vojtěcha Kerharta v konstruktivistickém stylu. Kolonáda nese podobu sloupové haly zastřešené plochou střechou, na kterou navazuje kruhový sloupový pavilon zastřešený bání se skleněnými průhledy.

Tip na výlet

Soutok Labe s CidlinouSkanzen Přerov nad LabemZámek LoučeňZOO ChlebyNymburkKutná HoraKladruby nad LabemZámek Chlumec nad Cidlinou

Soutok Labe s Cidlinou

Soutok Labe s Cidlinou

Oblíbeným výletním místem vzdáleným čtyři kilometry od centra města je soutok řek Labe a Cidliny. Pěší i cyklisté se na soutok mohou vydat lužním lesem nebo podél Labe, případně se dá využít vyhlídkový vláček i výletní loď. Procházku si lze prodloužit k nedalekému návrší, kde se nachází pozůstatky slavného slavníkovského hradiště.

Volnočasové komplexy / aktivity

Labská stezkaPoděbradský biografDivadlo Na KovárněJezeroGolf Club Poděbrady

Labská stezka

Labská stezka

Lázně Poděbrady jsou proslulé z doby vlády krále Jiřího z Poděbrad. Současná historie města je s ním úzce spjata. Roku 1905 zde byly objeveny minerální prameny. Procházka kolonádou a lázeňský park je jednoduše nutné navštívit. Okolí nabízí možnosti ke koupání v místním jezeře nebo procházky v lužních lesích podél Labe. Uspokojit se můžete výletem k soutoku Labe s Cidlinou nebo se projet výletní lodí Krále Jiřího do Nymburka či k Cidlině.

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

TOP cyklotrasa

TOP cyklotrasa

TOP cyklotrasa

Poděbrady jsou rájem nenáročných cyklistů a ideální základnou pro cyklovýlety podél polabské stezky. Zajeďte se podívat do Nymburka, na soutok Labe a Cidliny nebo na Slavníkovské hradiště v Libici nad Cidlinou.

Cyklostezka z Poděbrad do Nymburka a zpět

Délka trasy: 17,3 km
Objevte kouzlo oblíbené polabské cyklostezky a vydejte se na nenáročnou projížďku podél Labe. Zanechte za zády lázeňské městečko Poděbrady a vydejte se po asfaltové cyklostezce do Nymburka, kde se vám naskytne panorama městských hradeb s kostelem sv. Jiljí. Zpět můžete jet po druhé straně řeky. Tento úsek polabské cyklostezky je také vhodný pro in-line bruslaře. Trasa je vhodná i pro výlet s dětmi.

Trasa: Poděbrady - Velké Zboží - Nymburk - Kovanice - PoděbradyGALERIETipy od místnich průvodců