Poděbrady jsou vyhledávaným místem pro turistiku i rekreaci s ohledem na příhodné klima, zdravé životní prostředí a snadnou dostupnost z hlavního města Prahy. Toto moderní lázeňské město má v samotném srdci zámek, kolonádu a rozlehlý park. Město nabízí svým návštěvníkům nejen léčebné procedury a wellness pobyty, ale také spoustu aktivit pro volný čas. Pro cyklisty jsou zde po obou březích Labe nenáročné cyklotrasy, které jsou vhodné i pro vyznavače in-line bruslení. Pěší návštěvníky bezpochyby potěší příjemné procházky po kolonádě, parkem i lužními lesy a na své si zde přijdou i milovníci historie a výborné zmrzliny.
Místní silný železitý pramen s načervenalou vodou byl v okolí dobře znám, a tak zde již v 17. století vznikly malé lázně, zvané „železité lázničky“. V roce 1907 byly vyvrtány 3 veřejné prameny, Bülowův, Hohenlohe a Charicléa, a o rok později kníže Hohenlohe otevřel na popud městského lékaře dr. Boučka Knížecí lázně. Královéhradecký biskup Doubrava budovu vysvětil a již první sezóna byla velmi úspěšná. Lázním se dařilo i nadále.
Později lázně převzalo město a založilo akciovou společnost Uhličité lázně a zřídla v Poděbradech. Město dalo navrtat další prameny, na počátku 20. století jich bylo už 12 a do roku 1930 celkem 16. Lázně se rozvíjely podle promyšlené urbanistické koncepce společně s městem podle projektů architekta a urbanisty Františka Jandy. Ten navrhl koncepci rozvoje lázeňského středu v tehdy aktuálním secesním slohu.
V roce 1926 byl otevřen První vyšetřovací a léčebný ústav, zaměřený na nemoci srdce, v hotelu U Krále Jiřího, který společnost k tomuto účelu koupila. Ústav získal mezinárodní věhlas a dobré renomé díky péči prof. Dr. Václava Libenského, zakladatele a prvního prezidena České kardiologické společnosti. Za jeho působení se celé lázně profi lovaly jako zařízení specializované na léčbu nemocí srdce a oběhové soustavy. František Janda se stále podílel na rozvoji lázní po architektonické stránce a založil také lázeňský park.
Během 2. světové války se ve městě usadila německá armáda a lázeňské budovy byly přeměněny na lazarety pro vojáky z front a vězně z koncentračních táborů. Doposud nerušený rozvoj lázní se tak zastavil a po válce bylo co obnovovat. To už připadlo státu, který lázně po roce 1948 převzal. Po změně režimu byla založena nová akciová společnost, Lázně Poděbrady, která navázala na prvorepublikovou tradici lázeňství a úspěšně ji rozvíjí i nadále.
Město nabízí řadu aktivit pro sport a volný čas:
Jiřího náměstí 1/8Poděbrady, 29001
ticpodebrady@polabi.com+420325511946
www.mesto-podebrady.cz/Libenského kolonádaKvětinové hodinyJiřího náměstíZámekHydroelektrárnaHavířský kostelíkPolabské muzeumZámek Chlumec nad Cidlinou
Dominantou lázeňského parku je funkcionalistická stavba Libenského kolonády, v jejímž proskleném pavilonu se nachází jeden z mnoha poděbradských léčivých minerálních pramenů.
Soutok Labe s CidlinouSkanzen Přerov nad LabemZámek LoučeňZOO ChlebyNymburkKutná HoraKladruby nad LabemZámek Chlumec nad Cidlinou
Oblíbeným výletním místem vzdáleným čtyři kilometry od centra města je soutok řek Labe a Cidliny. Pěší i cyklisté se na soutok mohou vydat lužním lesem nebo podél Labe, případně se dá využít vyhlídkový vláček i výletní loď. Procházku si lze prodloužit k nedalekému návrší, kde se nachází pozůstatky slavného slavníkovského hradiště.
Adresa
342
Libice nad Cidlinou, 28907
Kontakt
informace@mesto-podebrady.cz
+420325600211
webové stránky
Labská stezkaPoděbradský biografDivadlo Na KovárněJezeroGolf Club Poděbrady
Lázně Poděbrady jsou proslulé z doby vlády krále Jiřího z Poděbrad. Současná historie města je s ním úzce spjata. Roku 1905 zde byly objeveny minerální prameny. Procházka kolonádou a lázeňský park je jednoduše nutné navštívit. Okolí nabízí možnosti ke koupání v místním jezeře nebo procházky v lužních lesích podél Labe. Uspokojit se můžete výletem k soutoku Labe s Cidlinou nebo se projet výletní lodí Krále Jiřího do Nymburka či k Cidlině.
TOP cyklotrasa
Poděbrady jsou rájem nenáročných cyklistů a ideální základnou pro cyklovýlety podél polabské stezky. Zajeďte se podívat do Nymburka, na soutok Labe a Cidliny nebo na Slavníkovské hradiště v Libici nad Cidlinou.
Délka trasy: 17,3 km
Objevte kouzlo oblíbené polabské cyklostezky a vydejte se na nenáročnou projížďku podél Labe. Zanechte za zády lázeňské městečko Poděbrady a vydejte se po asfaltové cyklostezce do Nymburka, kde se vám naskytne panorama městských hradeb s kostelem sv. Jiljí. Zpět můžete jet po druhé straně řeky. Tento úsek polabské cyklostezky je také vhodný pro in-line bruslaře. Trasa je vhodná i pro výlet s dětmi.
Trasa: Poděbrady - Velké Zboží - Nymburk - Kovanice - Poděbrady