Lázně Bohdaneč

Nádherné prostředí polabské nížiny s listnatými lesy a rozsáhlou rybniční soustavou. Odkaz architekta Gočára, po němž je pojmenovaná i městská naučná stezka, a kolonády zasazené do rozlehlého anglického parku, přímo vyzývají k nenáročným procházkám.

Rovinatá krajina kolem města přímo vyzývá k cyklistickým výletům. V kombinaci se svěžím vzduchem se tak každému návštěvníkovi lázní nabízí možnost pohodového odpočinku.

HISTORIE

První zmínka o městě se datuje do roku 1343. Je však jisté, že již dříve zde existovala osada a ve 12. století malý kostelík. Největšího rozkvětu zaznamenalo město za vlády Viléma z Pernštejna, který zde založil rybniční hospodářství, z něhož se dodnes zachovalo 44 rybníků.

Jeho vláda obci přinesla i udělení nejrůznějších privilegií, rozkvetl obchod a řemeslná výroba. Skutečný rozmach zaznamenalo město na přelomu 19. a 20. století, kdy došlo k založení místních slatinných lázní. V roce 1897 se zde poprvé léčilo 70 pacientů. Lázně založil pan Jan Veselý, který byl v 90. letech 19. století nájemcem rybničního hospodářství pardubického velkostatku a předsedou Vodního družstva pro regulaci Rajského potoka. Účelem družstva bylo odvodnit luka a upravit povodí potoka protékajícího městem tak, aby se snížila vlhkost v městečku Bohdanči.

Právě tady se zrodila myšlenka na lázně. Mezi zajímavé historické milníky zajisté patří rok 1908, kdy byla zavedena mezi obcemi Bohdaneč a Pardubice první česká pravidelná veřejná autobusová linka. Statut lázeňského místa získala Bohdaneč v roce 1963. Městem se stala v roce 1971.

Oficiální změna názvu na Lázně Bohdaneč byla přiznána městu 1. března roku 1980.

Lázně zajišťují léčbu dlouhodobých potíží, předoperačních i pooperačních stavů a poúrazovou rehabilitaci. Velmi dobrého jména dosáhly v oblasti rehabilitace totálních endoprotéz. Lázně jsou vyhledávaným místem nejen k léčbě, ale také k zajištění prevence, relaxaci a odpočinku.

DALŠÍ PROCEDURY

 • diadynamik
 • galvanizace
 • interferenční proudy
 • lokální kryoterapie
 • cvičení na velkých míčích
 • metoda brunkow
 • magnoterapie
 • parafín
 • plynové injekce
 • skotský střik
 • ultrazvuk aj.

PLAVÁNÍ, WELLNESS, CVIČENÍ

Fit posilovna pod dohledem fyzioterapeuta, nordic walking, body styling, aquaerobic, whirlpool, sauna, rašelinové obklady, pilates aj.

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

První lázeňská sezóna byla zahájena v srpnu 1897 v prostorných vzdušných místnostech bývalého lihovaru. Veškeré lázeňské domy jsou propojeny krytou a v zimě vyhřívanou kolonádou, a jsou tak spojeny v komplex budov, kde se nachází restaurace, kavárna, kosmetika, kadeřnictví, nehtové studio, fi tcentrum aj. V areálu je též vyhřívaný plavecký bazén a solná jeskyně. Ubytování je nabízeno ve 4 lázeňských pavilonech.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Příroda obdarovala Lázně Bohdaneč vlastními přírodními léčivými zdroji, a to rozsáhlými ložisky slatiny, které se nacházejí v nedalekém okolí, a přírodní minerální vodou – ryzí alkalickou kyselkou. Voda vyniká zvýšeným obsahem mineralizace a vyšším obsahem fluoridových prvků, které se ve vodách vyskytují jen velmi vzácně. Přírodní léčivý zdroj, slatina, se těží mezi Lázněmi Bohdaneč a Hradcem Králové, v místech původního řečiště Labe. Rašelinná ložiska se rozkládají na ploše cca 42 ha v několikametrové vrstvě. Stáří rašeliny se dnes odhaduje na 4 000 let.

ZÁBALY

Avokádový, skořicový, čokoládový, aromatický zábal s mořskou řasou, zábal se zeleným čajem, anticelulitidní zábal.

KOUPELE

Wellness přísadová koupel, koupel „barevná harmonie".

SOLNÁ JESKYNĚ

Vhodné pro pročištění horních a dolních cest dýchacích.

MASÁŽE

Amma, aromasáž, přístrojová lymfodrenáž, havajská, baňkování, indická masáž hlavy, tokoriki, klasická, křišťálová, lávovými kameny, medová, sedativní masáž obličeje, shiatsu, thajská, čokoládová.

Pardubický kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

 • Slatina

Městsko-lázeňské informační centrum Lázně Bohdaneč, o.p.s.

Pernštýnská 117Lázně Bohdaneč, 53341

infocentrum@lazne.bohdanec.cz+420 774 444 234

lazne.bohdanec.cz/ic/index.asp

Zajímavá místa

BohdanečskoPavilon GočárPavilon JubilejníPavilon VeselýKuttnerova kapličkaKostel sv. Maří MagdalényRadnice

Bohdanečsko

Rovinatá krajina, které vtiskly charakteristickou tvář pozůstatky středověké rybniční soustavy, vybízí k pěším procházkám, nenáročným cyklistickým výletům či k projížďkám na koni. Na návštěvníky čeká přes 100 km značených cyklotras, turistické a naučné stezky.

Četné písníky nabízejí možnost velmi kvalitního koupání. V obcích na Bohdanečsku najdete řadu kulturních i přírodních zajímavostí. Nedaleko města Lázně Bohdaneč naleznete jedinečné golfové hřiště s nejvíce vodními překážkami v České republice.

Tip na výlet

Zámek Karlova Koruna – Chlumec nad CidlinouZřícenina hradu Kunětická horaPardubice

Zámek Karlova Koruna – Chlumec nad Cidlinou

20 kilometrů od Lázní Bohdanče nalezneme historické město Chlumec nad Cidlinou. Mezi jeho dominanty patří barokní zámek, který byl vystaven v letech 1721–1723. Na počest návštěvy císaře Karla VI. byl poté pojmenován Karlova Koruna. Po roce 1948 byl zámek v držení Československého státu a byla zde vybudována expozice Baroko v Čechách, kterou zaštiťovala Národní galerie.

V roce 1992 dochází k restituci a majetek se navrací do rukou původních majitelů – rodině Kinských. Expozice Národní galerie byla nahrazena novou, interiérovou zámeckou expozicí, která se týká dějin rodu Kinských a chovu koní na Chlumci.

Adresa
Pražská 1
Chlumec nad Cidlinou, 50351

Mapa
50.159 N, 15.4511 E

Kontakt
+420 737 215 960
webové stránky

Volnočasové komplexy / aktivity

GolfSportovní hala

Golf

18 jamkové mistrovské hřiště leží v sousedství Lázní Bohdaneč a přírodní rezervace Bohdanečský rybník. Hřiště bylo citlivě zasazeno do existující přírody a v tomto směru patří mezi jedny z nejkrásnějších 18 jamkových hřišť u nás (video zde).  Určitě Vás zaujme také pestrostí jamek. Hřiště postupně prošlo v posledních pěti letech řadou změn zaměřených na zvýšenou pohodu hráčů a významné zlepšení kvality hracích ploch i jejich okolí. Cílem aktuálního designu je to, aby hřiště bylo  milosrdné k hráčům s vysokým HCP a zároveň zůstal zachován vysoce sportovní ráz pro hráče s nízkým HCP.  Že se to podařilo potvrzují i názory nejlepších českých profesionálů, kteří se již tradičně setkávají na našem hřišti v rámci turnaje LÁZNĚ BOHDANEČ Open (více zde). 

Celý golfový areál se vyznačuje přívětivou atmosférou a golfisté se sem rádi vrací nejen za kvalitním a zajímavým hřištěm ale i díky "rodinné venkovské" atmosféře. Nabízíme také řadu dalších aktivit, které mohou využít "nehrající" návštěvníci našeho resortu. V těsném okolí hřiště je síť cyklotras, naučné stezky a národní technická památka Opatovický kanál s pozůstatky středověké rybniční soustavy s poklidným tokem pro vodáky (přímo v resortu si můžete vypůjčit kánoe). Krásnou procházkou se můžete vydat na prohlídku největší ptačí rezervace u nás nebo navštívit četné písníky, které nabízejí možnost kvalitního koupání (více informací zde). 

Náš resort je také ideálním místem pro uspořádání firemních a rodinných akcí. V této oblasti máme více jak 15 let zkušeností, od organizace velkých privátních turnajů až po malé akce pro rodiny nebo skupiny přátel. Nebojte se nás kontaktovat, vždy se snažíme svým partnerům vyjít vstříc.    

Provozní doba DRIVING RANGE:

Březen 2023
Denně 9:00 - 17:00
Duben 2023
Denně 8:00 - 18:00
Květen - Srpen 2023
Denně 8:00 - 19:00
Září - Říjen 2023
Denně 8:00 - 18:00
Říjen - Prosinec 2023
Denně 9:00 - 16:00

Provozní doba recepce:

Březen 2023
Denně 8:30 - 18:00* 
Duben - Říjen 2023
Denně 8:00 - 19:00* 

*Provozní doba recepce je pouze orientační, reálná doba závisí na vytíženosti rezortu/hřiště a počasí.

Adresa
851
Lázně Bohdaneč, 53341

Mapa
50.0898 N, 15.6903 E

Kontakt
recepce@gcpa.cz
+420 723 625 525
webové stránky

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cykloturistika

Cykloturistika

Na území mikroregionu Bohdanečsko je vyznačeno 8 cyklotras "Podél Opatovického kanálu". Přes 100 km značených cyklotras vybavených informačním a odpočinkovým mobiliářem se prolíná se sítí pěších turistických tras a naučných stezek a seznamuje turisty s přírodními a památkovými atraktivitami regionu. V obcích na Bohdanečsku jsou pro turisty k dispozici služby jako je ubytování, stravování, informační centrum půjčovny či opravny kol aj.

Trasa 4039 (34 km)

Vysoká nad Labem (0,0) - Opatovice n. L. (2,6) – Čeperka (6,4) – Stéblová (12,3) - Lázně Bohdaneč (18,9) - Neratov (23,0) – Přelovice (25,6) – Výrov (28,5) - Břehy (32,9) - Přelouč (34,3)

Projížďka vás zavede do rozmanitých prostředí a poznáte při ní typickou místní krajinu. Trasa vede přes Lázně Bohdaneč, kolem Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a končí v Přelouči. V letních měsících se můžete vykoupat u Stéblové v písníku Gigant nebo v Břehách, kde je také kemp.

Trasa 4040 (12 km)

Lázně Bohdaneč (0,0) - Dolany (5,2) - Staré Ždánice (8,1) - Podůlšany - Čeperka (12,2) Trasa vede převážně otevřenou krajinou. Po cestě je možné navštívit dvě zajímavé církevní stavby - novorománský kostel v Dolanech, kde je i barokní kaple, a gotický kostel ve Starých Ždánicích.

Trasa 4041 (10 km)

Lázně Bohdaneč (0,0) - Černá u Bohdanče(3,0) - Živanice (5,0) - Mělice (9,6) Cestou se můžete vykoupat a občerstvit na písnících u Černé u Bohdanče nebo v Mělicích. V Černé u Bohdanče je k vidění mlýn ze 17. století a v blízkosti obce se nachází významný krajinný prvek Labiště pod Černou. Za zmínku stojí také gotický kostel Zvěstování Panny Marie v Živanicích.

Trasa 4272 (11 km)

Výrov (0,0) - Sopřeč (6,3) - Vápno (8,5) - Malé Výkleky (10,3) - Chýšť (11,4)

Trasa vede po pěkné lesní cestě z Výrova přes hráz Sopřečského rybníka, kde se vyskytuje vzácné vodní ptactvo.

Trasa 4273 (10 km)

Břehy (0,0) - Vlčí Habřina (5,5) - Rohovládova Bělá (8,7) - Kasalice (9,6)

U lesního rybníka Černý Nadýmač před Vlčí Habřinou je technicky náročnější písčitá cesta. V Rohovládově Bělé je k vidění novorenesanční kostel sv. Petra a Pavla a zároveň se zde můžete vykoupat na koupališti.

Trasa 4274 (13 km)

Lázně Bohdaneč (0,0) - Vyšehněvice (9,4) - Žáravice (11,5) - Vápno (13,1)

Trasa vede lesem kolem krásných rybníků Rozhrna, Skříň a Trhoňka, kde je náročnější terén. U obce Žáravice je možné si prohlédnout přírodní divadlo a zbytky středověkého tvrziště Hrada.

Trasa 4275 (23 km)

Lázně Bohdaneč (0,0) - Dolany - Rohoznice (8,6) - Pravy (11,9) - Kasalice - Voleč (16,9) - Malé Výkleky - Klamoš (22,5)

Velmi příjemná projížďka převážně otevřenou krajinou. Nad rybníkem za obcí Rohoznice, poblíž cyklotrasy, se nachází novogotický letohrádek z 19. století.

Trasa 4276 (7 km)

Bukovka (rybník Trhoňka) (0,0) - Křičeň (2,3) - Rohoznice - Dobřenice (7,2)

Cílem této trasy jsou Dobřenice, kde je zámecký park a jezdecká škola v areálu zámku.GALERIETipy od místnich průvodců