ÚvodLázeňská inspirace má své vítěze!

Lázeňská inspirace má své vítěze!

Zpět28.3.2025
Výsledky soutěže Lázeňská inspirace 2025 jsou známy! Vítězem se staly Luhačovice se svým projektem Sluneční lázně, který je skutečným etalonem (ztělesněnou mírou) pro Lázeňskou inspiraci. Kombinuje v sobě inovativních řešení, relativně udržitelné provedení, a především vytváří kvalitní veřejný prostor. Citlivě pracuje s místním geniem loci a přirozeně se integruje do prostředí. Má potenciál stát se ikonickým prvkem celého regionu, nejen městského prostoru. Odborná porota složená ze zástupců CzechTourism, Sdružení lázeňských míst ČR a dalších expertů ocenila také jeho citlivé propojení historie s moderním přístupem k lázeňské tradici.


Soutěž motivuje k rozvoji lázeňských míst

Cena Lázeňská inspirace si klade za cíl ocenit a podpořit projekty, které přispívají k rozvoji lázeňské infrastruktury v Česku. Cenu vyhlašuje Sdružení lázeňských míst ve spolupráci s agenturou CzechTourism. Letošní ročník byl pod záštitou ministra pro místní rozvoj ing. Petra Kulhánka.

Porota složená z odborníků na oblast veřejných prostor a zástupců vyhlašovatelů hodnotila zejména inovativnost, kvalitu provedení, ekologický přístup, dopad na veřejný prostor a přínos k propagaci destinace.

Soutěž v prvním ročníku přilákala celkem čtrnáct soutěžících z širokého spektra projektů z různých lázeňských míst. Projekty se zaměřovaly na revitalizaci VEŘEJNÝCH PROSTRANSTVÍ, historických areálů, na rozvoj k přírodě šetrných KRAJINNÝCH realizací, nebo modernizaci lázeňské INFRASTRUKTURY. Všichni členové poroty se shodli, že úvodní ročník lze hodnotit jako překvapivě rozmanitý s možným inspiračním dopadem na další lázeňská místa v České republice.

Těší nás kvalita a nápaditost projektů, které přihlašovaní účastníci představují. Ukazuje se, že lázeňská místa nejen chrání svou tradici, ale zároveň hledají nové cesty, jak oslovit moderního návštěvníka,“ sdělil Jan Trejbal, předseda poroty Lázeňská inspirace 2025.

Hlavní cenu prvního ročníku Ceny Lázeňská inspirace 2025 a finanční odměnu ve výši 100 000 získaly:

Lázně Luhačovice, a.s.: Sluneční lázně

Autor projektu obnovy areálu Ing. arch. Petr Všetečka, který spolupracoval s kolegy Karlem Menšíkem a Robertem Václavíkem z ateliéru TRANSAT architekt. Investorem tohoto projektu byla akciová společnost Lázně Luhačovice, a.s., za přispění dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Čestné uznání v rámci prvního ročníku Ceny Lázeňská inspirace 2025 v kategorii s názvem VEŘEJNÝ PROSTOR:

Město Hodonín: Dům přírody Hodonínské Dúbravy

Investor: Město Hodonín. Autor architektonické podoby Domu přírody: Studio Létající inženýři, Ing. arch. Tomáš Havlíček. Autor projektu expozice: Studio TheBüro architekti, Ing. arch. Roman Strnad, Ing. arch. Jan Vrbka, Ing. arch. Jiří Jurenka. Autor projektu zahrady: Studio Létající inženýři, Ing. arch. Tomáš Havlíček ve spolupráci s ateliérem Per Partes, Ing. Lukáš Lattenberg.

Projekt „Dům přírody Hodonínské Dúbravy“ představuje inovativní přístup k rozvoji lázeňského místa s důrazem na propojení přírodního dědictví a vzdělávání. Vysoké hodnocení originality odráží jedinečný koncept propojující ochranu přírody a veřejné vzdělávání. Významný dopad na veřejný prostor a genius loci je podpořen rekonstrukcí po živelných pohromách, čímž se projekt stává nejen architektonicky, ale i symbolicky klíčovým prvkem obnovy Hodonína. Kvalita provedení se odráží také v zahradních úpravách.

Čestné uznání v rámci prvního ročníku Ceny Lázeňská inspirace 2025 v kategorii s názvem KRAJINA:

Statutární město Karviná – Zatraktivnění vodních ploch Moravskoslezského kraje – KARVINÁ, Karvinské moře – plovoucí molo

Investor: Statutární město Karviná, Moravskoslezský kraj. Pro Moravskoslezský kraj projektovala společnost MV projekt spol. s r.o., hlavní projektant Ing. Valečka. Studie: Ing. arch. Jiří Halfar. Realizaci prováděla, na základě výběrového řízení, společnost PONTONY s.r.o., a úpravu břehů včetně přístupu na molo a zpevnění mola realizovala společnost DK – PLANT zahradnické služby.

Projekt přináší kvalitní zásah do krajinného prostoru, který obohacuje rekreační nabídku a podporuje propojení veřejnosti s vodním živlem. Inovativnost spočívá v elegantním a funkčním návrhu mola, který však nepřináší zcela nový přístup.

Čestné uznání v rámci prvního ročníku Ceny Lázeňská inspirace 2025 v kategorii s názvem INFRASTRUKTURA:

Schrothovy léčebné lázně s.r.o., Lipová-lázně: Slezský dům

Investor: CLITIA, a.s. Architektonický návrh dřevostavby Kolonády s kavárnou a stavebních dispozic Slezského domu: Ing. arch. Helena Dařbujánová. Design interiéru recepce a hotelových pokojů, včetně textilií, nábytku, svítidel a výběru lustru Herbarium: Interiérová designérka Jitka Janíčková.

Projekt Slezský dům v Lipové-lázních představuje významnou rekonstrukci lázeňského objektu, který nyní slouží jako hlavní vstupní brána do lázní. Nová recepce s ikonickým lustrem od Lasvitu propojuje moderní design s přírodními motivy, což podtrhuje ekologický přístup lázní. V budoucnu prostor doplní dřevostavba kavárny a kolonády, čímž se posílí lázeňská atmosféra. Projekt vyniká inovativností, kvalitním provedením a přínosem pro propagaci lázní.

Lázeňství jako součást zdravotního systému i ekonomiky

Lázeňství hraje v České republice klíčovou roli nejen ve zdravotnictví, ale i v cestovním ruchu. Jde o významný segment poskytující efektivní léčbu a prevenci civilizačních chorob, rehabilitaci po operacích i regeneraci pro širokou veřejnost. Lázeňské procedury pomáhají v boji proti chronickým onemocněním pohybového aparátu, dýchacím potížím, kardiovaskulárním chorobám a dalším zdravotním komplikacím. Prevence a včasná rehabilitace přispívají ke snížení dlouhodobých nákladů na zdravotní péči a zvyšují kvalitu života obyvatel.

Česká republika si udržuje své výsadní postavení v oblasti lázeňství, což potvrzuje dlouhodobý zájem návštěvníků. Jsme hrdí na naše lázeňské tradice a jedinečné přírodní zdroje, avšak nesmíme usnout na vavřínech. Abychom si tuto prestiž udrželi do budoucna, je nezbytné neustále investovat do rozvoje a inovací v lázeňství, v cestovním ruchu a zvyšovat kvalitu nabízených služeb, a proto jsme i vyhlásili tuto cenu, abychom na zajímavé projekty upozornili“,informovala Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, předsedkyně Sdružení lázeňských míst České republiky.

Vedle zdravotního přínosu je lázeňství důležitým pilířem domácího i příjezdového cestovního ruchu. „Lázeňská místa přitahují každoročně tisíce návštěvníků, kteří přispívají k rozvoji místní ekonomiky a podporují zaměstnanost. Spojení zdravotní péče s relaxací a wellness službami navíc odpovídá na současné trendy v oblasti cestovního ruchu zaměřeného na zdraví a kvalitu života“, informoval ing. Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj.

"Lázeňství má v Česku dlouhou tradici a zůstává klíčovým segmentem tuzemského cestovního ruchu. I letos se proto zaměřujeme na jeho další propagaci, a to nejen cílenými aktivitami na zahraničních trzích, ale i na domácí půdě. Chceme lákat nové segmenty návštěvníků, motivovat je k delším pobytům a propojit lázeňství s aktivním turismem a kulturním dědictvím.,“ doplňuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Lázeňská inspirace pokračuje i v roce 2026

Organizátoři potvrdili, že soutěž bude pokračovat i v příštím roce. „Věříme, že příští ročník přinese ještě více inovativních projektů, které inspirují nejen ostatní lázeňská místa, ale i širší veřejnost,“ dodala ing. Andrea Pfeffer Ferklová, předsedkyně Sdružení lázeňských míst České republiky.