Česká republika může slavit, protože na seznam UNESCO přibyla města z českého takzvaného lázeňského trojúhelníku – Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně. Dále uspěly také německé lázně v Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, rakouské lázně Baden u Vídně, britský Bath, italské Montecatini Terme, belgické Spa a francouzské Vichy.
11 měst, která tvoří jedno
Všechna výše jmenovaná města se sdružila do uskupení Great Spa Towns of Europe právě proto, aby společně byla „silnější“. Byla pečlivě vybrána z 400 fungujících lázeňských měst, která v Evropě jsou. Už v tomto měřítku je to pro Františkovy Lázně obrovský úspěch. Pospolu s dalšími městy ilustrují i západočeské lázně mnoho atributů velkého lázeňského města a vytváří tak jedno místo světového dědictví. Žádné z lázeňských měst by totiž nedokázalo kritéria UNESCO splnit samo o sobě, avšak v uskupení Slavné lázně Evropy to zvládlo.
Great Spas představují jedinečný kulturní fenomén. Každé z jedenácti „členských“ měst se rozvíjelo v letech 1700 – 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů, jejichž využívání vedlo k inovativnímu přístupu, který kombinoval unikátní urbanismus, specifickou architektonickou typologii, parkové úpravy a celostní přístup ke zdraví a trávení volného času v malebné lázeňské krajině. Spojení všech těchto faktorů ovlivnilo vývoj intelektuální, umělecké, sociální i politické úrovně celé evropské společnosti. V lázních se v minulosti konala důležitá politická setkání a lázeňské prostředí podněcovalo významné umělce v jejich tvorbě, která je dodnes v lázeňských městech přítomna. Lázeňské procedury, ovlivňující tělo, mysl i ducha tak zajišťují neustálý přínos evropské kultuře, mentalitě, zdraví i zvykům.