Dubí

Dubí je menší lázeňské městečko v Krušných horách, které proslulo nejen svými klimatickými lázněmi, ale i výrobou skla a světoznámého porcelánu, zvaného cibulák. Dubí je zároveň nejseverněji položenou evropskou obcí s benátskou architekturou, kterou zde reprezentuje kostel Panny Marie.

HISTORIE

Počátky města Dubí sahají do konce 15. století, kdy fungovalo jako horní místo pro nocování horníků, těžících cín v blízkém okolí. Význam obce výrazně stoupl až v roce 1860 po přistěhování Antona Tschinkela, který zde vybudoval továrnu na siderolit a porcelán.

Tschinkel se v Dubí později setkal s balneologem Josefem Loschnerem, který mu dal impuls k využití místních léčivých pramenů. Tschinkel nato vybudoval v Dubí vodoléčebný ústav Dr. Brechera a dnešní Tereziny lázně.

Oficiálně je Dubí lázeňským městem od roku 1966. V místních lázních pobývalo mnoho významných osobností, např. Jan Neruda, Oldřich Nový, operní pěvec C. Schenk, malíř Vilém Riedel, skladatel Erwin Shulhoff, dirigent Václav Talich a mnozí další.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Všechny léčebné programy jsou připravovány individuálně na základě vstupních lékařských prohlídek a kineziologického rozboru tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího léčebného efektu.

  • vodoléčba – koupele (uhličité, perličkové, vířivé, s přísadami), skotské střiky
  • masáže – klasické, refl exní, podvodní, horkými lávovými kameny, thajská, lymfodrenáž
  • fyzioterapie – rehabilitační cvičení na souši i v bazénu, mechanoterapie
  • fyzikální terapie – biolampa, ultrazvuk, přístrojová lymfodrenáž, diadynamické a interferenční proudy
  • termoterapie – parafínové, rašelinové a čokoládové zábaly, solux
  • ostatní procedury – oxygenoterapie, pitná léčba, plynové injekce, inhalace, magnetoterapie

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

K hlavním léčivým zdrojům v Tereziných lázních v Dubí patří místní podhorské klima a rašelina.

Ústecký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Hlavní indikace léčby

Přírodní léčivé zdroje

  • Klima

Zajímavá místa

Domaslavické údolí Lovecký zámeček Dvojhradí

Domaslavické údolí

Vyskytují se zde polymetalické žíly s obsahem stříbra. Pozůstatky po hornickém dobývání svědčí o historické těžbě rudy. Svah je pokrytý kamenitohlinitou sutí, půda je měkká, s vysokým obsahem skeletu.Vegetaci rezervace tvoří květnatá bučina s bohatým bylinným podrostem, suťové lesy a malý zbytek olšiny při toku Domaslavického potoka. V podrostu nalezneme rozsáhlé porosty česneku medvědího a některé zvlášť chráněné rostliny, např.měsíčnice vytrvalá, lilie zlatohlávek, mléčivec alpský či lýkovec jedovatý.

Byl zde zaznamenán výskyt jak 60 druhů obratlovců. Patnáct z nich je uvedeno v seznamu zvlášť chráněných druhů. byli to např. čáp černý, sluka lesní, sýc rousný, či netopýr vousatý.

Prudké svahy rezervace prorůstá suťový les, který je pro přirozenou vegetaci Krušných hor charakteristický.

Tip na výlet

Rozhledna Vlčí horaBuky na BourňákuHornická stezka KrupkaHrad StřekovHrad KyšperkHrad OsekKrušnohorská železnice Most-Dubí-MoldavaVarhošťPorta BohemicaVaňovský vodopádČeské středohoří

Rozhledna Vlčí hora

Multifunkční věž postavená roku 2005 na Vlčí hoře nad městečkem Osek v nadmořské výšce 890 m. Je kombinací rozhledny a telekomunikační stanice pro monitorování frekvencí mobilních operátorů.

Věž tvoří 40 m vysoký kovový tubus, kolem jehož dolní části vede točité schodiště na vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 metrů. Vyhlídka je volně přístupná.

Autem dojedete na parkoviště u Penzionu Rozcestí a poté je to již kousek přes louku a kopcem vzhůru lesní cestu.

Pokud preferujete tak hodinovou procházku, odejděte z parkoviště podél horských chatek směr vrchol Loučná. Po asi tak 900 metrech přijdete ke svačinovému přístřešku, odkud se dáte prudce vlevo. Po mírném stoupání přijdete k rozhledně. Od ní po lesní cestě dolů zpět k Penzionu Rozcestí. Toto je ideální procházka s malými dětmi, cesty jsou upravené, žádná prudká stoupání. Nádherné výhledy do údolí.

Volnočasové komplexy / aktivity

Koupaliště DubíTenisMinigolf Osek

Koupaliště Dubí

Při výjezdu z Dubí na Teplicku směrem na Hrob a Osek je vám v letních měsících k dispozici místní koupaliště se 40 m bazénem, dětské brouzdaliště a hřiště. V areálu je také k dispozici občerstvení a veškeré soc. zázemí.

Kolem bazénu jsou travnaté plochy ke slunění a odpočinku.

Provozní doba je Po – Ne od 9 do 19 hod.

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cyklotrasa UNČÍN - DUBÍ - POD SEDMI ŠTÍTY

Cyklotrasa UNČÍN - DUBÍ - POD SEDMI ŠTÍTY

Adresa: Rozcestí Pod Loupežníkem

PRŮBĚH CYKLOTRASY:

Pod Loupežníkem
Horské sedlo
5.00 km
 
Dubí
Město nebo obec
12.00 km
 
Krupka
Město nebo obec
14.50 km
 
Bohosudov
Místní část
14.50 km
 
Unčín
Místní část

Obtížnost: lehká
Značení: silniční
Komunikace: Účelové
Povrch: zpevněný
Vhodné pro: MTB a trekingová kola
Cyklomapy: KČT 1:100 000 č.6 Horní PolabíGALERIETipy od místnich průvodců