Bludov

Lázně Bludov v předhůří Jeseníků nedaleko od města Šumperk poskytují od roku 1929 komplexní lázeňskou péči všem svým návštěvníkům. Přírodním léčivým zdrojem je termální minerální voda  pramenící přímo v lázních.

Zdejší teplé prameny využívali Žerotínové, místní šlechtický rod, pro své soukromé potřeby, zejména pro koupele. Protože ale Žerotínové vlastnili i panství Velké Losiny, kde již lázně stály, neměli se k tomu, vybudovat lázeňské zařízení na svých pozemcích v Bludově. Po první světové válce proto pozemek s prameny odkoupil zdejší rodák Zdeněk Pospíšil, nechal zde provést vrty a získal horkou léčivou minerální vodu. Roku 1929 otevírá pro veřejnost „Radioaktivní a sirné lázně v Bludově“.

V následujících letech se lázně rozrůstají, rozšiřuje se vanové oddělení, bazén a inhalatorium, je postaven nový lázeňský dům, zakládají se odborná oddělení a vzniká také lázeňský park. V roce 1934 byl zahájen celoroční provoz. Lázně se specializovaly na léčbu močových cest a dětského pomočování a postupně přicházeli hosté s dalšími onemocněními, kterým místní léčba také uměla pomoci. V moderní době se zde také úspěšně léčí obezita dětí i dospělých.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

V lázních lze absolvovat klasické lázeňské procedury, techniky čínské medicíny nebo kúry napomáhající hubnutí a detoxikaci:

  • koupele – rašelinové termální venkovní i vnitřní, uhličité, perličkové, vířivé, přísadové, bylinné, skotské střiky
  • masáže – havajská, thajská, aroma, masáž lávovými kameny
  • fyzikální terapie – laser, biolampa, ultrazvuk, elektrická energie, indukční pole, tepelná energie aj.
  • hydrokolon terapie – proplachy tlustého střeva
  • in-Body – bioimpedanční měření skladby tělesných tkání
  • biotherik – neboli suchá plynová koupel
  • carboxyterapie – plynové injekce
  • individuální fyzioterapie
  • cvičení podle Mojžíšové
  • parafinové a rašelinové zábaly
  • manuální lymfodrenáž
  • akupunktura a akupresura
  • endogenní dýchání
  • baňkování
  • infrasauna
  • ozonoterapie

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Přírodní, slabě mineralizovaná, silně alkalická, termální podzemní voda sírano-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem fluoridů a se stopami radioaktivity, hypotonická, s výrazným účinkem proti revmatismu.

Olomoucký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda

Zajímavá místa

Vlastivědné muzeum ŠumperkSousoší Kostelíček Božího tělaKostel sv. JiříZámek s přilehlým přírodním parkem Gryngle a oranžérií

Vlastivědné muzeum Šumperk

Ve sbírkách muzea je více než 120 000 archeologických, historických, zoologických, geologických a botanických předmětů. Stálé expozice i jednorázové výstavy a kulturní akce.

Adresa
Hlavní třída 342/22
Šumperk, 78701

Mapa
49.9653 N, 16.9786 E

Kontakt
+420583363070
webové stránky

Tip na výlet

RabštejnLesní ekostezka ŠvagrovMineralogická stezka SobotínČervenohorské sedloVodní elektrárna Dlouhé stráněNaučná stezka Bludovská stráňŠumperkRuční papírna Velké LosinyVelké LosinyZřícenina hradu Brníčko

Rabštejn

Skály na Rabštejně jsou největší lezeckou oblastí na severní Moravě a dosahují výšky 30 – 40 metrů. Skála je pevná a bohatě členěná. V okolí je přírodní rezervace Rabštejn o výměře cca 20 ha. Najdeme zde ukázku lesa v jedlobukovém vegetačním stupni – nejstarší dřeviny dosahují věku přes 200 let. Vyskytují se zde některé vzácné a ohrožené druhy rostlin.

Hrad Rabštejn byl postaven někdy na rozhraní 13. a 14. století. Je dost pravděpodobné, že se tak stalo za držitele úsovského panství Hrabiše ze Švábenic (1254 - 1296) a že původní jméno hradu byl pak mělo znít "Hrabišův kámen", jméno, které se ostatně dodnes zachovalo v názvech řady severomoravských vsí, z nichž Hraběšice a Hrabišín leží v poměrné blízkosti hradu. V onom případě byl nový hrad zřejmě určen k ochraně severní části úsovského zeměpanského majetku, který tehdy zahrnoval značnou část dnešního Zábřežska i Šumperska. Prvotní rabštejnské panství zasahovalo také více na Šumpersko a jeho hospodářským střediskem tu byl Frankštát, nynější Nový Malín. Není také vyloučeno, že předchůdcem Rabštejna byl malý hrádek, jehož nepatrné zbytky jsou dosud viditelné na kopci nad Novým Malínem, který v německém pomístním názvosloví nesl příznačný název "Burgstein" - hradní kámen a k němu vedoucí cesta se nazývala "Schlossweg" - zámecká cesta. Lidová tradice pak dlouho udržovala pověst o spojení tohoto hrádku podzemní chodbou s hradem Rabštejnem, nepochybně pod vlivem historické, i když už dávno zapomenuté skutečnosti o původní přináležitosti Frankštátu k rabštejnskému panství.

Volnočasové komplexy / aktivity

Víceúčelové hřiště Sportovní zařízení - Lázně BludovDětské hřištěKoupaliště Vlčí důl

Víceúčelové hřiště

Hřiště na košíkovou, tenis, odbíjenou50,- Kč/os./hod. max. 300,- Kč za hřiště/hod.
Hřiště na florbal a hokejbal40,- Kč/os./hod. max. 250,- Kč za hřiště/hod.
Hřiště na nohejbal50,- Kč/os./hod. max. 250,- Kč za hřiště/hod.
Hřiště s umělým povrchem400,- Kč/hod.     500,- Kč/hod. s osvětlením
Pronájem areálu na celý den4 000,- Kč

V případě zájmu o pronájem hřiště kontaktujte správce na tel. 605 261 681



GALERIE



Tipy od místnich průvodců