Osečná – Lázně Kundratice

Lázeňská léčebna Osečná – Lázně Kundratice, jedny z nestarších lázní v České republice využívají k léčbě pohybového ústrojí mimo ostatních procedur i tradiční přírodní léčivý zdroj sirnoželezitou slatinu.

HISTORIE

Lázně Kundratice vznikly jako součást městečka Osečná roku 1881.

Zakladatel, místní podnikatel, Josef Schwan, postavil nejprve v blízkosti bohatých rašelinišť malý domek se dvěma vanami pro rašelinové koupele. Jeho syn objekt rozšířil a otevřel rašelinové lázně.

Lázeňskou léčebnu roce 1908 od vdovy Schwanové koupila obec, protože počet návštěvníků neustále vzrůstal bylo v roce 1913 rozhodnuto celé zařízení modernizovat.

Lázeňské budovy dostaly nový vzhled a v roce 1914 byla postavena ozdravovna určená pro nemocné, ale i pro rekonvalescenty, zejména vojáky z první světové války.

V roce 1933 byly lázně považovány za jedny z nejmodernějších v naší republice. Během druhé světové války opět léčebna sloužila potřebám armády. Po druhé světové válce se Lázně Kundratice staly součástí státního podniku Československé státní lázně, v roce 1992 byla lázeňská léčebna zprivatizována a vznikla tak akciová společnost Lázně Kundratice a.s.

Mimo tato onemocnění je možné příznivě ovlivnit i přidružená onemocnění typu hyperurikemie, vysokého krevního tlaku, ischemické choroby dolních končetin, cukrovky, a podobně.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Nosným léčebným programem jsou koupele v přírodní léčivé sirnoželezité slatině a tato léčba je podle potřeby doplňována různými typy masáží,koupelemi jehličnatými, sirnými, jodovými, perličkovými, vodoléčbou a mnoha dalšími procedurami včetně akupunktury, plynopunktury, kryotherapie a chiropraxe. V současné době bylo podávání léčebných procedur rozšířeno o ošetření pomocí laseru a biolampy.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Sirnoželezitá slatina, lokální zdroj přírodních peloidů.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

Svou polohou na úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu a Ralské pahorkatiny jsou lázně přímo předurčeny k pěší turistice i cykloturistice po okolí, půjčovna kol je k dispozici. V Osečné jsou tenisové kurty, golfový klub Rozstání je vzdálen 5 km od lázní. Přímo v areálu léčebny je pak bohatě vybavená knihovna, hřiště pro minigolf a rybník, ve kterém je možno se koupat. Lázeňská restaurace pořádá třikrát týdně taneční večery. Mimo samotné Lázně Kundratice je velké wellness centrum soustředěno v Liberci (Babylon) s možností saunování, whirpool, soláriem a řadou dalších tělo a duši stimulujících procedur.

PRAVIDELNÉ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

Ve městě Osečná se pořádá mnoho kulturních akcí, například koncerty smíšeného pěveckého sboru Canzoneta, taneční večery a nedělní promenádní koncerty. V červnu můžete navštívit Svatovítskou pouť a koná se zde také Kundratická lávka – sportovně-kulturní den.

PAMÁTKY

Všechny památky se nacházejí v obci Osečná, vzdálené od lázní 1,5 km, nebo v jejím bezprostředním okolí.

Liberecký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Slatina

Město Osečná

Svatovítské náměstí 105Osečná, 46352

mesto@osecna.cz+420 485 179 208

www.osecna.cz

Zajímavá místa

Tvrz v ChrastnéJeštědRadnice

Tvrz v Chrastné

Původně renesanční tvrz Šalamouna Blekty z Útěchovic, kterou přestavěli Hartigové. Nad vstupní barokní bránou je vyobrazen rodový erb Hartigů a socha pastýře.

Adresa
17
Osečná, 46352

Mapa
50.7017 N, 14.8935 E

Tip na výlet

Děvínský rybníkMlékárenský rybníkChrastenský rybníkLázeňský rybníkJenišovský rybníkCHKO Lužické horyZámek SychrovZámek LemberkJeštědCentrum BabylonBotanická zahradaZoologická zahradaStříbrníkŠiroký kámenSkalní divadloStohánekTisíciletá lípaČertova zeďPamátních Friedricha SchilleraMariánský sloupKostel sv. Víta

Děvínský rybník

Rybník pod hradem Děvín, v 18. století zde byl v provozu zubový hamr (kovářská dílna).

Volnočasové komplexy / aktivity

Centrum BabylonZoologická zahradaGolf Rozstání

Centrum Babylon

Rozsáhlé nákupní, relaxační, zábavní a kongresové centrum. V areálu se nachází aquapark s wellness centrem, zrcadlový labyrint, zábavně naučné muzeum IQpark, kasino, nákupní městečko, restaurace, kavárny a vinárny aj.

Adresa
Nitranská 415/1
Liberec, 46007

Mapa
50.7603 N, 15.0526 E

Kontakt
+420 485 249 406

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cyklostezka Lázně Kundratice - Lesní Domky

Cyklostezka Lázně Kundratice - Lesní Domky

V Podještědí se postavila nová cyklostezka, jež vede z Lesních Domků až do Lázní Kundratice. Jezdí po ní obyvatelé Osečné do zaměstnání a  škol. Je také ideálním místem pro cyklovýlety v Euroregionu Nisa a MAS Podralsko. Cyklostezka rovněž přispěla k zvýšení bezpečnosti provozu. Dříve se totiž musela k jízdě na kole využívat komunikace třetí třídy.

Stezka tak oddělila cyklistickou a silniční dopravu.GALERIETipy od místnich průvodců