Teplice

Teplice patří k nejstarším lázním v Evropě, pyšní se honosnými lázeňskými domy a nádhernou architekturou. Pro magickou sílu svých léčivých pramenů a čilý společenský ruch bylo město již dříve nazýváno „Malou Paříží“ či ,,Salónem Evropy“. Léčily se zde významné osobnosti, jako Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beeethoven, Richard Wagner, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Jan Neruda, František Palacký a další. V dnešní době se město k této úrovni opět navrací především špičkovými lázeňskými službami, rozvojem města a jeho kulturním životem.

V Teplicích sídlí Severočeská filharmonie a její pravidelné koncerty, často s významnými českými i zahraničními hudebníky, navštěvují nejen lázeňští hosté, ale i obyvatelé Teplic a přilehlého okolí. Mnohaletou tradicí se může pochlubit každoročně pořádaný hudební festival Ludwiga van Beethovena. K pořádání divadelních, hudebních a veřejných vystoupení slouží Dům kultury architekta Karla Hubáčka a neoklasicistní budova Krušnohorského divadla s prvky art deco. V posledních letech nabízejí Teplice svým obyvatelům i návštěvníkům města bohatý multižánrový kulturní program ve veřejném prostoru, který je pro diváky většinou zdarma. Jedná se o hudební produkci v altánu u Zahradního domu, pravidelné koncerty v šanovské mušli, Divadlo na zámku, Teplický pivní rynek, rockový festival Teplice Free Live a další. Příznivci módy si přijdou na své na módní show Fashion Week Teplice, kde své modely pravidelně představují světoví módní návrháři Osmany Laffita, Olga Rusakova, sourozenci Ponerovi, Giani Galal a mnoho dalších. Tuto letní kulturní produkci Teplice živě startuje Slavnostní zahájení lázeňské sezóny s dlouholetou tradicí. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů, nechybí ani svěcení lázeňských pramenů.

Teplice nabízejí zajímavou architekturu barokních, klasicistních, empírových i secesních staveb a množství přírodních i historických pozoruhodností. Za zmínku stojí uvést Morový sloup z let 1718-1719 od Matyáše Bernarda Brauna na Zámeckém náměstí, kde se nachází i zámek se sídlem Regionálního muzea Teplice. V nedalekém barokním Zahradním domě z roku 1732, který je zároveň kulturní památkou, se nachází městská Galerie Zahradní dům Teplice. Vystavovali zde osobnosti výtvarného umění jako Jan Koblasa, který v Teplicích prožil své dětství a dospívání, Veronika Bromová, Jiří Brázda, Pavel Roučka a další. Město se může pochlubit mnohými parky, hvězdárnou, botanickou zahradou, plaveckou, sportovní halou, zimním stadionem, ale také velkým počtem venkovních hřišť pro širokou veřejnost.

Město je známé svým prosperujícím sklářským, keramickým a strojírenským průmyslem. Významní producenti z těchto míst jsou proslaveni nejen u nás, ale i ve světě.

Teplice jsou dobrým výchozím bodem pro návštěvníky, které může přilákat lanová dráha na Komáří vížku, středisko zimních sportů Bouřňák nebo nádherná krajina Českého středohoří sopečného původu.

HISTORIE

Archeologické vykopávky ukazují, že na dnešním území města sídlili první obyvatelé už před 40 tisíci lety, jde tedy o místo se starobylou tradicí. Podle kroniky Václava Hájka z Libočan zde byly termální prameny objeveny už v roce 762, ale první věrohodné zmínky pocházejí až z roku 1057 a konce 12. století.

Mezi léty 1156–1164 zde královna Judita, manželka Vladislava I., zakládá klášter benediktinek a asi o století později vzniká gotické město opevněné hradbami, kterým procházela významná obchodní stezka do německého Saska. Klášter zaniká s koncem období husitských válek kolem r. 1430 a na jeho místě je postaven renesanční zámek. Dále se rozvíjí lázeňství, z roku 1680 pochází první seznamy lázeňských hostů, nejstarší u nás.

Zámek byl přestavěn v barokní době, ve které byl také na přilehlém Zámeckém náměstí postaven morový sloup Nejsvětější trojice navržený Matyášem B. Braunem. Teplice byly převážně dřevěným městem a v roce 1793 z velké části vyhořely. Byly znovu postaveny v klasicistním slohu a lázeňské město dosahuje největšího rozkvětu na přelomu 19. a 20. století. Lázeňské komplexy doznaly celkové rekonstrukce a dnes město opět žije lázeňstvím.

INDIKACE

Teplické termální prameny pomáhají zejména při léčbě následujících onemocnění a potíží:

  • cévní potíže – choroby periferních cév, stavy po zánětech žil a po operacích cév, profesionální vazoneurózy, hypertenzní choroba I. – III. stupně 
  • nervové potíže – stavy po mozkových příhodách a po operacích páteře a mozku, roztroušená skleróza, vrozená obrna, dětská mozková obrna, hybné poruchy po zánětech mozku a míchy, svalová onemocnění
  • nemoci pohybové soustavy – zánětlivé i degenerativní, vertebrogenní syndromy, onemocnění svalů, vazů a povázek, stavy po úrazech a operacích pohybového ústrojí, vrozené ortopedické vady, skoliózy, juvenilní chronická artritida

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Lázně nabízejí pestrou škálu léčebných procedur k léčbě pohybových, cévních i nervových potíží. Jde zejména o klasické a staletími ověřené postupy s využitím místního přírodního léčivého zdroje. Příznivých výsledků v léčbě obtíží se dosahuje kombinací vodoléčby, rehabilitace a fyzikální medicíny. Mimo ryze léčebných procedur se nabízí i relaxační masáže a koupele, které se jsou součástí wellness balíčků.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

I v současné době jsou Teplice známé především díky věhlasnému a osvědčenému účinku termálních pramenů, které pomáhají v léčbě onemocnění pohybového aparátu, onemocnění cévních a nervových. Zdejší přírodní minerální voda je hydrogenuhličitano-sírano- -sodného typu. Nejvýznamnějším zdrojem je Prazřídlo o teplotě 38,5°C. Ideálních léčebných vlastností se dosahuje mísením termálních pramenů Pravřídlo a Hynie.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

Teplice nabízejí širokou paletu vyžití ve volném čase – lázeňské restaurace, kavárny a bary uspokojí hladové, žíznivé i mlsné; pro sportovce je k dispozici zatopený lom Barbora, golfové hřiště, tenisové i squashové kurty, wellness aktivity v aquacentru a v zimě lze i lyžovat na upravených sjezdových i běžeckých tratích v Krušných horách; milovníci kultury mohou navštívit Krušnohorské divadlo, některý z koncertů Severočeské fi lharmonie, hudební festivaly, promenádní koncerty nebo třeba taneční kurzy v Domě kultury. Hvězdárna, planetárium nebo botanická zahrada zase nabízí možnost dozvědět se něco nového či zajímavého o světě kolem nás; rozsáhlé parky s fontánami nebo zřícenina hradu Doubravka přímo vybízejí k procházkám.

Ústecký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda

Zajímavá místa

DependanceNové lázněVojenské lázněKamenné lázněCísařské lázněDěkanský kostel sv. Jana KřtiteleLaubeho náměstíZámecká zahradaRománská krypta a základy bazilikyZámek

Dependance

Dependance Sadové lázně,dependance Lázeňský dům Jirásek, dependance Lázeňský dům Erben.

Tip na výlet

ZOO Ústí nad LabemPomník Přemysla OráčeOsekMilešovkaKamencové jezeroPamátník - ChlumecZámek DuchcovKostel DubíLázeňský komplex Beethoven

ZOO Ústí nad Labem

Přes 200 druhů zvířat ve více jak 1000 kusech na 26 ha plochy: levhart mandžuský, irbisové, nosorožci, sloni, zebry a mnoho jiných vzácných chovů.

Adresa
Drážďanská 454/23
Ústí nad Labem, 40007

Mapa
50.6641 N, 14.0613 E

Kontakt
zoo@zoousti.cz
+420475503421
http://www.zoousti.cz/

Volnočasové komplexy / aktivity

ZOO Ústí nad LabemLázeňský komplex BeethovenJezero Barbora - Jízda na plachetnici a windsurfingu/ koupáníTenis

ZOO Ústí nad Labem

Přes 200 druhů zvířat ve více jak 1000 kusech na 26 ha plochy: levhart mandžuský, irbisové, nosorožci, sloni, zebry a mnoho jiných vzácných chovů.

Adresa
Drážďanská 454/23
Ústí nad Labem, 40007

Mapa
50.6641 N, 14.0613 E

Kontakt
zoo@zoousti.cz
+420475503421
http://www.zoousti.cz/GALERIEBLOG