Jeseník

V srdci Jeseníků leží uprostřed lesů Priessnitzovy léčebné lázně. Čistý a svěží horský vzduch v kombinaci s 80 prameny vody vytváří ideální místo pro zlepšení zdraví, relaxaci, sportovní a kulturní vyžití.

Průkopník moderního lázeňství – Vincenz Priessnitz – lázně světově proslavil jako kolébku současné balneologie.

HISTORIE

Lázně jsou výrazně spjaty s osobností svého zakladatele, Vincenze Priessnitze. Narodil se v r. 1799 v osadě Gräfenberg 2 km od města Jeseník. Už jako malý chlapec pozoroval přírodu a traduje se, že myšlenka vodoléčby – Priessnitz je zakladatelem této léčebné metody – má svůj počátek v jednom takovém pozorování. Sledoval prý v lese srnu, jak si opakovanými koupelemi v prameni vyléčila otevřenou ránu na boku.

Později tuto techniku vyzkoušel úspěšně i sám na sobě. Přes hrudník mu přejel povoz se splašenými koňmi a přivolaný lékař prohlásil zranění za smrtelné. Pokud by se mu podařilo přežít, měl zůstat zmrzačený. Priessnitz ovšem uplatnil svou metodu vodoléčby a během roku se zcela uzdravil. Lidé z okolí jeho uzdravení považovali za zázrak a začali jej navštěvovat se svými potížemi. Priessnitz jim zdarma pomáhal a léčil nemoci a úrazy všech druhů: vykloubené ruce a nohy, krevní výrony a zlomeniny, později i revmatismus, dnu, chronickou zácpu, nemoci jater a žaludku.

Podle metody jeho léčby, která spočívala ve fyzické práci, pobytu na čerstvém vzduchu a hlavně koupelích a obkladech ze studené vody, mu začali přezdívat „vodní doktor“, přestože neměl vůbec žádné lékařské vzdělání. Skuteční lékaři proti němu však ostře vystupovali, dokonce na něj podávali i žaloby, protože jim odlákával pacienty, léčil zdarma a velmi úspěšně. Podařilo se mu ale dosáhnout dobrozdání od samotného císaře, které učinilo konec všem sporům a posvětilo provoz lázní.

Aby uspokojil stále v hojnějším počtu přicházející nemocné, při rekonstrukci svého domu myslel i na prostory pro lázně, a tak se v roce 1822 začíná oficiální historie lázní v Jeseníku a vzniká první vodoléčebný ústav na světě. Byla zahájena výstavba nového velkého léčebného domu, sjížděly se stovky pacientů na léčebné pobyty a lékaři z celé Evropy, aby studovali Priessnitzovy metody a mohli podle nich po návratu domů zakládat vlastní vodoléčebné ústavy.

Po Priessnitzově smrti se na vedení lázní podíleli jeho dědicové a dále je zvelebovali a rozšiřovali. Zaváděli nové léčebné metody podle nových poznatků rychle se rozvíjející medicíny, ale jádro stále tvořila Priessnitzova hydroterapie. Světové úrovně dosáhly lázně pod vedením primáře dr. Josefa Reinholda na přelomu 19. a 20. století, který dbal na propojení tradičního odkazu a nejnovějších poznatků. Zavedl léčbu neuróz a proměnil lázně ve světoznámé psychiatrické a neurologické pracoviště. Klienti přijížděli z celé Evropy i ze zámoří.

Během 2. světové války byly lázně v Gräfenbergu, podobně jako další lázně v Česku, přeměněny na zotavovny pro německé vojáky a děti z bombardovaných německých měst, po válce se však lázně vrátily ke svému původnímu poslání, léčbě neuropsychiatrických nemocí a nemocí dýchacích cest. Po privatizaci po r. 1989 lázně přijaly jméno svého zakladatele, na přelomu tisíciletí byly zrekonstruovány hlavní lázeňské domy a dnes se lázně zaměřují na léčbu psychických, dýchacích a kožních potíží.

LÉČEBNÉ METODY

  • sloupková korekční a plovoucí technika
  • computerová kineziologie
  • elektrospánek
  • přístroje VIP LIPO LINE a VIP LINE PLUS
  • Priessnitzova pohybová terapie
  • Priessnitzova pololázeň jednofázová a dvoufázová
  • Priessnitzovy venkovní koupele
  • Priessnitzovy venkovní koupele dolních končetin
  • Priessnitzovy venkovní koupele horních končetin

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Příznivé klimatické podmínky.

Olomoucký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Klima

Informační centrum Jeseník

Palackého 176/12Jeseník, 79001

ic@mujes.cz+420 584 453 693

jesenik.cz

Zajímavá místa

Unikátní přírodní Balneopark V. PriessnitzeLázeňská střediskaVodní tvrzPamátné stromyNovogotická hrobka Vincenze PriessnitzeRodný dům Vincenze PriessnitzeKaple kláštera a vzdělávacího ústavu voršilekKostel Nanebevzetí Panny Marie

Unikátní přírodní Balneopark V. Priessnitze

Společnost V. Priessnitze v srpnu 2010 v areálu Priessnitzových léčebných lázní, a.s., Jeseník slavnostně otevřela unikátní Balneopark. Je koncipován jako „vodní zahrada“, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Najdete v něm Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu či terasy pro odpočinek i cvičení.

Svým pojetím navazuje na tradiční vodoléčebnou metodu Vincenze Priessnitze. Studenou vodou, sluncem, pohybem a úpravou životosprávy vracíme lidem zdraví i dnes. Odpočinout si a nabrat nové síly zde mohou nejen klienti lázní, ale i široká veřejnost. Park je zpřístupněn po celý rok, vodní procedury od jara do podzimu.

Tip na výlet

OlomoucRuční papírna Velké LosinyVodní elektrárna Dlouhé stráněČervenohorské sedloZámek Jánský Vrch JavorníkJeskyně Na ŠpičákuRejvízRozhledna Zlatý Chlum nad JeseníkemSkalní útvary

Olomouc

Krajské město a po Praze druhá největší a nejstarší památková rezervace České republiky plná vzácných památek. V samotném centru se nachází i památka UNESCO – sloup Nejsvětější Trojice a také renesanční radnice s orlojem a věží.



GALERIE



Tipy od místnich průvodců