Lázně Libverda

Toto malé lázeňské místo obklopují smíšené lesy, které spolu s podhorskou polohou udávají jeho klimatický charakter. Malebná kotlina, v níž se obec nachází, je uzavřena majestátným horským masivem Smrku – nejvyšší horou české části Jizerských hor (1.124 m.n.m.).

Pro svůj překrásný přírodní rámec se Lázně Libverda stávají jedním z důležitých středisek cestovního ruchu a turistiky nejen regionu Frýdlantska, ale i celého Libereckého kraje.

HISTORIE

První písemná zmínka o naší obci je z roku 1381, kdy se jí říkalo Lybenwerde. Začátek jména obce „lieb“ znamená v němčině „milý“, v doslovném překladu je celý název „milý ostrov uprostřed bažin“.

Díky velkému množství poutníků, kteří putovali z Lužice do mariánského poutního kostela v Hejnicích, byla Libverda známá v okolí již v 15. století. Vyvěrala zde „Boží voda“, kterou se poutníci osvěžovali. Tato zvěst se dostala až na drážďanský dvůr saského kurfiřta Augusta I., který si roku 1583 nechal dovézt několik soudků této léčivé vody. Později si ji nechal posílat také Albrecht z Valdštejna na svá tažení.

Samotné lázně začaly vznikat až ve druhé polovině 18. století za správy Jana Kryštofa Clama, kdy zde vznikaly první léčebná zařízení a kdy byl také roku 1785 podroben chemickým zkouškám nejstarší pramen – Boží voda. V letech 1786, 1793, 1805 a 1818 byly podchycovány další prameny pojmenované po členech rodiny Clam-Gallasů, vznikly tak prameny Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefinin, Bierbon a Hubertův. Za zakladatele lázní je považován Kristián Filip Clam-Gallas a jeho syn Kristián Kryštof Clam-Gallas. V době jejich panování byly postaveny mnohé lázeňské budovy a také empírový zámeček. Jak lázně získávaly na věhlasu, navštívil je 16. září 1779 císař Josef II. a v červnu a červenci 1807 ruská velkokněžna Anna Fedorovna. V roce 1814 v lázních načerpal hudební skladatel Carl Maria von Weber inspiraci pro svou operu Čarostřelec. V letech 1840–43 v lázních pobýval také Josef Jungmann a později mimo jiné Franz Kafka, Alexander von Humboldt, Josef Vítězslav Šimák, Jan Masaryk či Václav Talich.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Základem léčebné kúry je libverdský minerální pramen, který působí léčivě na onemocnění srdce, cév a celkového pohybového ústrojí. Minerální voda se využívá k přípravě uhličitých koupelí a k důležité pitné kúře. Z ostatních léčebných metod a procedur jsou v lázních dostupné následující:

  • vodoléčebné procedury a koupele – aromatické, bylinné, minerální, uhličité
  • tepelné procedury – parafinoterapie, rašelinový zábal, kryoterapie
  • pohybová terapie – pohybově rehabilitační cvičení, jóga, cvičení v bazénu
  • manuální techniky a masáže – aromatické, klasické, podvodní, refl exní, sportovní
  • a další – akupunktura, diatermie

LÁZNĚ LIBVERDA, a. s.

Společnost Lázně Libverda, a. s. se specializují na léčení chorob srdečních a cévních, na léčbu onemocnění pohybového aparátu a v neposlední řadě i léčbu duševních chorob. Dále nabízí antistresový program pro mladé, program léčení obezity, programy rekondiční a rehabilitační, pobyty pro matky s dětmi. Ubytování v lázeňském komplexu je rozděleno do několika kategorií, od nichž se odvíjí i cena. Většina ubytovacích kapacit prošla rozsáhlou rekonstrukcí a jsou Vám k dispozici moderně vybavené pokoje. Některé z historických budov jsou zapsány v Národním památkovém fondu České republiky. Mezi zapsané budovy patří lázeňský dům Vodoléčba, lázeňský dům Zámeček a lázeňský dům Jizera.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Nejvýznamnější přírodní léčivý zdroj v lázních představuje minerální voda hydrogenuhličitanohořečnatého typu. Minerální voda je hypotonická se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité. Prameny se využívají k přípravě léčivých koupelí i k pitným kůrám. K původnímu prameni s názvem Christiansbrunnen později přibyl i pramen Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefi nin, Bierbon a Hubertův, které se dnes nacházejí v okolí lázeňské kolonády.

PAMÁTKY

V areálu lázní se nachází mnoho památkových objektů – klasicistní a empírové pavilony lázní z roku 1783–1808, dvoukřídlová kolonáda, která byla vybudována v roce 1847, klasicistní zámeček s Clam- -Gallasovským erbem, kde panstvo pobývalo při návštěvách.

Zajímavostí je také klasicistní dům č.p. 82 ze začátku 19. století, s kamenným portálem, fasádou s dórským kladím a slunečními hodinami, a nebo dům č.p. 117 od roku 1811 zvaný Kouzelný hmoždíř opředený pověstí o Faustovi.

Liberecký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda

Zajímavá místa

Rozhledna na SmrkuRestaurace Obří sud

Rozhledna na Smrku

Kovová rozhledna je 20 metrů vysoká a vybudována byla na místě, kde původně stála více jak 50 let dřevěná věž z roku 1892, ta však vyhořela, rozhledna byla rekonstruována roku 2003.

V případě nepohody poskytne turistům úkryt útulna. Rozhledna i útulna je po celý rok volně přístupná.

Tip na výlet

JeštědBotanická zahrada Liberec Zoologická zahrada LiberecCentrum Babylon LiberecFrýdlantJindřichovice pod SmrkemNové Město pod SmrkemHejnice

Ještěd

Přírodní dominanta Liberce s rozhlednou, restaurací a hotelem na vrcholu (1012 m), nahoru vede lanovka.

Volnočasové komplexy / aktivity

Zoologická zahrada LiberecCentrum Babylon LiberecSingltrek pod SmrkemTenisMinigolf

Zoologická zahrada Liberec

Nejstarší zoo v Česku, dnes chová přes 170 druhů zvířat a specializuje se na ohrožené druhy. Mezi její nejoblíbenější zvířata patří tygři bílí, podle kterých se jmenuje liberecký hokejový klub.

Populární je také krmení lachtanů, kteří se za rybu odvděčí akrobatickými kousky, a tučňáků.

Adresa
Lidové sady 425/1
Liberec, 46001

Mapa
50.7772 N, 15.0812 E

Kontakt
+420 482 710 649
webové stránky

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cyklotrasa Singltrek pod Smrkem

Cyklotrasa Singltrek pod Smrkem

Celý severočeský kraj je doslova protkán cyklostezkami různých obtížností. Cyklostezky, které začínají v okolí Lázní Libverda, nebo obec protínají, Vás provezou prostředím Jizerských hor, dovezou Vás k historickým památkám a dalším místům ve frýdlantském výběžku. Návaznost českých stezek do zahraničí je každým rokem zlepšována a na kole tak máte otevřenou cestu i do Polské republiky a Spolkové republiky Německo.

V Lázních Libverda se nachází nástupní bod na slavný Singltrek pod Smrkem. U nás máte možnost zapůjčení kol i elektrokol.

Singltrek pod Smrkem je proslavený ráj dynamických stezek pro horská kola, jehož renomé sahá daleko za hranice střední Evropy. Čeká na Vás více než 60 kilometrů skvělých vinoucích se stezek, na kterých se baví jak rodiny s malými dětmi, tak zkušení bajkeři.

V současné době Singltrek pod Smrkem nabízí trasy v úhrnné délce přes 80 kilometrů ve čtyřech stupních obtížnosti na českém i polském území. Své si tu najde každý, od rodin s malými dětmi přes rekreační cyklisty až po zdatné a zkušené terénní cyklisty.

Kromě výjimečného ježdění Vás za srdce jistě chytí také úchvatná příroda členitých severních svahů Jizerských hor a rázovitá sídla Frýdlantského výběžku. Stezky vedou mezi Novým Městem pod Smrkem, Lázněmi Libverda a na několika místech také přecházejí česko-polskou hranici.

Hlavní nástupní místo na stezky, Singltrek Centrum, se nachází v Novém Městě pod Smrkem, přímo na pláži krásného přírodního koupaliště. Zde najdete stylové zázemí pro Vaši výpravu na stezky i odpočinek po návratu. Již více než deset let sem míří bajkeři za občerstvením, kvalitně vybaveným cykloobchodem a půjčovnou kol včetně e-bajků.

Můžete zde také posedět s přáteli u kávy či piva na terase s ikonickým výhledem na masiv Smrku.

Adresa
Plovárenská 1056
Nové Město pod Smrkem, 46365

Mapa
50.9266 N, 15.2458 E

Kontakt
webové stránkyGALERIETipy od místnich průvodců