Teplice nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou leží v mírně hornaté a malebné krajině. Přímo v areálu nalezneme Zbrašovské aragonitové jeskyně, které vznikaly působením teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek. Lázeňské budovy jsou obklopeny zelení parků a nabízí výhled na řeku Bečvu. Místo jako stvořené k příjemnému lázeňskému pobytu.

HISTORIE

První lázeňské využití pramenů termální kyselky se datuje už do poloviny 16. století, kdy je nechal tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí svést do kamenné zastřešené nádrže. Tak zde vznikly první lázně, jedny z nejstarších v Česku. Brzy nato se lázně těšily i pozornosti lékařů z nejvyšších míst, to když účinek léčivých pramenů v roce 1581 popsal zemský lékař Markrabství moravského, Tomáš Jordán z Klauseburka, ve své knize O vodách hojitelných neb teplicech moravských. Celá Evropa se pak o lázních dozvěděla v r. 1627, to když Jan Ámos Komenský lázně v Teplicích nad Bečvou vyznačil ve své mapě Moravy, již vydal v Amsterodamu ve zmíněném roce.

Válka zdraví a odpočinku nepřeje, a nejinak tomu bylo i za třicetileté války, v první polovině 17. století. Lázně upadaly, nikdo o ně nepečoval a nikdo se zde také neléčil. Až na počátku 18. století, v r. 1711, byla na břehu Bečvy postavena první lázeňská budova. Byl to zděný patrový dům s dřevěnou galerií, v jehož přízemí bylo 12 vanových kabin, kuchyně a byt lázeňského správce, v patře dalších 6 vanových kabin a jídelna pro hosty. Připravit koupel nebylo snadné, voda byla do lázní donášena ručně, v konvích. Hosté za námahu museli zaplatit, donést vodu do přízemí stálo 4 krejcary, do patra za 6. O století později byla však tato budova zbořena a místo ní byla postavena nová, s přívodem vody.

Lázně se rozrůstaly a nové objekty vznikaly na obou stranách Bečvy. Nebylo se možné ale mezi nimi přepravit jinak, než přívozem. Převozník za dopravu také vybíral peníze. Hosté si tak časem vyžádali stavbu mostu. Nejprve vznikla dřevěná lávka, již bylo ale nutné často opravovat, tak později začal vznikat řádný dřevěný most.

Na začátku 20. století teprve začal velký stavební shon: nejstarší pavilon se dočkal důkladné rekonstrukce, další vznikaly –

 • sanatorium Moravan,
 • lázeňský dům Slovenka a Praha,
 • hotel Klíč (dnes Janáček),
 • penzion J. Pušnera (dnes dětská léčebna Radost).

Krátce na to, během 2. světové války, byly lázně ale uzavřeny pro veřejnost a zůstaly k dispozici raněným německým vojákům a dětem, a později se z lázní stala zotavovna sovětských letců. Českým hostům se lázně omezeně otevřely až po válce a v plném provozu až po rekonstrukcích po r. 1947.

V r. 1953 přešly lázně do státní správy a došlo opět k zastavení rozvoje, protože v těchto místech byla projektována přehrada. Tyto plány byly však krátce nato zrušeny a 18. dubna 1957 dosáhly Teplice nad Bečvou lázeňského statutu. 

SPORT

 • nordic walking – chůze se speciálními hůlkami, informace a techniku sportu si lze osvojit pod vedením trenérů
 • pétanque – v areálu lázní se nacházejí dvě hřiště
 • tenis – několik tenisových kurtů v areálu
 • bazén – rehabilitační bazén s protiproudem se nachází v sanatoriu Moravan.
 • solárium – v sanatoriu Janáček
 • fitnesscentrum – pro lázeňské hosty a veřejnost
 • cyklistika – řada cyklotras po okolí: Jantarová stezka, Po stopách využívání vodní a větrné energie, Helfštýnská cyklotrasa aj.
 • minigolf
 • stolní tenis
 • kulečník
 • pravidelné kulturní pořady – pořádané v sanatoriích lázní Teplice nad Bečvou, jako jsou taneční zábavy, hudební koncerty, divadelní představení aj.
 • koupele, masáže, zábaly, bazény, sauny, fi tness centra a mnoho dalšího

LÉČEBNÉ PROCEDURY

 • Koupele – uhličité koupele, rašelinové zábaly, vířivá lázeň, suchý plynový bazén
 • Masáže – ajurvédská, thajská, čokoládová, relaxační, medová, lávovými kameny, aroma aj.
 • Zábaly – bahno z Mrtvého moře, parafín, rašelina
 • Polárium – chladová terapie
 • Vacushape – podtlakový pohybový systém pro cílené spalování tuků
 • Solná jeskyně – mikroklima ze solí z Mrtvého moře, himalájských solných krystalů a jodo-bromovové soli z Polska
 • Elektroléčba – pouze na doporučení lékaře

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Základním léčebným prostředkem je minerální voda s vysokým obsahem oxidu uhličitého, která se získává z Kropáčova a Jurikova pramene.

Olomoucký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

 • Přírodní léčivá voda

Obce Teplice nad Bečvou

53Teplice nad Bečvou, 75301

obec@teplicenb.cz+420 581 603 150

www.teplicenb.cz/

Zajímavá místa

Lázeňský dům PrahaDětská léčebna RadostArt-deco lázeňský dům SlovenkaSanatorium JanáčekKardiorehabilitační centrum BečvaLázeňské sanatorium Moravan

Lázeňský dům Praha

Lázeňský dům z roku 1923 se 46 pokoji. V suterénu je solná jeskyně Saltika.

Adresa
63
Teplice nad Bečvou, 75301

Mapa
49.5315 N, 17.7423 E

Kontakt
lazne@ltnb.cz
+420 581 818 181
webové stránky

Tip na výlet

ŠtramberkTechnické muzeum Tatra KopřivniceSvatý Kopeček OlomoucArcibiskupský zámek KroměřížHrad HelfštýnSkanzen Rožnov pod RadhoštěmZřícenina hradu DrahotuchKunzovValšovická jezírkaZřícenina hradu Svrčov

Štramberk

Historické město s dominantní gotickou věží zvanou Trúba o výšce 40 m, která slouží jako rozhledna. Celé město je městskou památkovou rezervací. V krasové jeskyni Šipka, která je kousek odtud, byla objevena čelist neandrtálského dítěte.

Volnočasové komplexy / aktivity

Technické muzeum Tatra KopřivniceNordic Walking - Turistika v lázníchBOWLINGTENIS

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Nejucelenější expozice 60 osobních a nákladních aut ze všech etap výroby této proslulé značky.

Adresa
Záhumenní 367/1
Kopřivnice, 74221

Mapa
49.5995 N, 18.1439 E

Kontakt
sekretariat@tatramuseum.cz
+420 556 808 422
webové stránky

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva

Celková délka úseku je 65 km. Trasa začíná v nadmořské výšce 291 metrů, cíl je na kótě 194 metrů nad mořem. Celkové převýšení je tedy 97 metrů, úhrnné stoupání je 341 m, úhrnné klesání je 438 m. Většina celkové trasy je vedena po cyklostezce s vyloučením automobilové dopravy. Úsek z Přerova až do Hranic (26 km) je prakticky celý vhodný na jízdu na kolečkových bruslích. Upozorňujeme ale na dlouhodobou uzavírku stezky mezi Grymovem a Oldřichovem. Objížďka je náležitě vyznačena.

Z Valašského Meziříčí je stezka až do Teplic nad Bečvou vedena po normálních, byť velmi málo frekventovaných cestách.

V Teplicích nad Bečvou je možné se osvěžit u lázeňského pramene a po cyklostezce pokračovat až do Přerova. Krajina je už rovinatá, údolí jsou široká a tok řeky pomalejší. Pohodovou jízdu je možné přerušit v Týně nad Bečvou, odkud je už jen kousek na Hrad Helfštýn. Kdo se nechce zdržovat, může pozorovat hrad aspoň ze sedla kola. Helfštýn se tyčí na zalesněném svahu, který lemuje okraj Moravské brány a nedá se přehlédnout. V letních dnech zve k okoupání pískovna Jadran, která leží těsně u stezky hned za Lipníkem nad Bečvou. Stezka dále pokračuje do Přerova a provede cyklisty okolo Velké laguny a nádherného Parku Michalov, který stojí za zastávku. Stezka končí v Tovačově, kde se napojuje na Moravskou stezku. Nadšení cyklisté tak mohou pokračovat směrem na Olomouc nebo Kroměříž.GALERIETipy od místnich průvodců