Jáchymov

Město s bohatou hornickou minulostí (těžba stříbra a uranu) a prvními radonovými lázněmi na světě. V okolí města se nabízí vhodné podmínky pro zimní sporty, pěší turistiku a cykloturistiku a tudíž i pro individuální, rodinnou a skupinovou rekreaci. Historické jádro Jáchymova je dnes městskou památkovou zónou.

HISTORIE

První písemná zmínka o obci Jáchymov pochází z roku 1510. Obrovský vzestup město zaznamenalo od roku 1520, kdy zde započala těžba stříbra. Jáchymov vzkvétal natolik, že byl ve své době dokonce druhým největším městem v Čechách. Obrat nastal v 17. století, kdy byly vyčerpány hlavní zásoby stříbra, ve městě vypukl mor a přišla tvrdá rekatolizace – to vše se podepsalo na úpadku města.

K novému hospodářskému oživení Jáchymova došlo až koncem 19. století, kdy se zde začla těžit uranová ruda (smolinec). Ve 20. století vznikly jáchymovské lázně, využívající léčivých vlastností místních radonových vod.

Hlavním lázeňským střediskem Jáchymova je lázeňské centrum Agricola, zřízené již v roce 1911. Poskytuje komplexní zdravotnické služby a léčebné procedury a ve svém areálu navíc provozuje i moderní aquacentrum. Lázeňskou nabídku v Jáchymově rozšiřují četná lázeňská sanatoria a hotely, např. hotel Radium Palace, hotel Akademik Běhounek, hotel Astoria a další.

LĚČEBNÉ PROCEDURY

Základním pilířem jáchymovské léčby je kromě radonové minerální vody také kvalitní rehabilitační péče v podání špičkových fyzioterapeutů.

  • koupele – radonové, bylinné, uhličité, vířivé, perličkové
  • masáže – klasické, reflexní, podvodní, čokoládové, horkými lávovými kameny, přístrojová multimasáž, ruční a přístrojová lymfodrenáž, baňkování
  • fyzikální terapie – elektroléčba, magnetoterapie, laser, ultrazvuk, kryoterapie, biolampa, solux, parafínové zábaly
  • inhalační procedury – aerosolová inhalace, oxygenoterapie, solná jeskyně
  • speciální procedury – nenádorová brachyradiumterapie a RTG terapie, kryokomora

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Léčba v lázních Jáchymov je zajišťována prostřednictvím léčivé radonové vody, která je jímána v tamějším dolu Svornost. V současné době se využívají čtyři prameny:

  • Curie
  • C1
  • Běhounek
  • Agricola
Karlovarský kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda

Zajímavá místa

Knihovna Latinské školy Štola č. 1Prohlídková štola AstoriaJáchymovské pekloRadonová stezka

Knihovna Latinské školy

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". 

Sbírka, která v Jáchymově vznikla v době rozmachu těžby stříbra v 16. století, obsahuje hlavně odborné publikace z různých oborů. Součástí expozice jsou také knihařská dílna i hudební místnost, ve které je umístěna největší kniha sbírky – renesanční zpěvník. Zájemcům výstava představuje hornické město v období jeho největší slávy.

Adresa
náměstí Republiky 1
Jáchymov, 36251

Mapa
50.3714 N, 12.9136 E

Kontakt
knihovnals@gmail.com
+420 353 808 12
webové stránky

Tip na výlet

ÚhošťRašovické skályMravenčákHrad EgerberkPotůčkyAbertamyStráž nad OhříOstrovLoket nad OhříPerninkKlášterec nad OhříKarlovy VaryHorní BlatnáKadaňLouka vstavačů U ČernýšeHrad HimlštejnHrad a zámek HauenštejnRozhledna Plešivec u AbertamStará štola Vlčí jámyBožídarské rašeliniště

Úhošť

Národní přírodní rezervace, rozkládající se nedaleko Kadaně. Předmětem ochrany jsou lesostepní a stepní formace na svazích geomorfologicky nápadné tabulové hory Úhošť. Vyskytuje se zde celá řada zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Neobjevená místa

Skalní stěny Strašidla

Skalní stěny Strašidla

Skupina mohutných žulových skal u Horní Blatné, které byly vytvořeny postupným zvětráváním v drsném podnebí Krušných hor.

Jedna z mála lokalit na Jáchymovsku, kde se dá provozovat horolezectví.

Volnočasové komplexy / aktivity

Lanovka Jáchymov - KlínovecSjezdové lyžování

Lanovka Jáchymov - Klínovec

Dolní stanice je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymov a nachází se v nadmořské výšce 752 m n. m., horní stanici naleznete nedaleko vrcholu Klínovce v nadmořské výšce 1 233 m n. m. V létě jsou obě stanice bez problémů dosažitelné automobilem v zimě je nutno počítat s povinnou zimní výbavou.

Lanová dráha Prima Express patří k nejmodernějším sedačkovým lanovkám v České republice. Pro ochranu před nepřízní počasí je vybavena oranžovými krycími bublinami. Bezpečné nastupování a vystupování při zachování vysoké přepravní rychlosti usnadňuje, systém odpojitelných sedaček, který sedačku při příjezdu do stanice automaticky zpomalí. Cesta mezi dolní a horní stanicí trvá mezi 8 - 14 minutami, během nichž překoná lanovka 2 168 m při převýšení 481 m. Lanová dráha celoročně přepravuje obousměrně pěší turisty, během letní sezony jsou zdarma přepravována rovněž kola. U dolní stanice je parkoviště pro 400 automobilů zdarma, dále pokladna, půjčovna koloběžek a toalety. Asi 100 m od horní stanice se nachází restaurace U Staré lanovky, kde je rovněž možno si zapůjčit koloběžku.

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cyklostezka Ostrov - Dolní Žďár

Cyklostezka Ostrov - Dolní Žďár

Délka31 km
Nastoupané metryCca 950 m

Popis trasy

Ostrov – Kfely – Hluboký – Mariánská – Popovské stromy – Popovský kříž – Jáchymov – kolem Jánské kaple – k lanovkám – po ulici K Lanovce zpět po cyklostezce do Horního Žďáru a OstrovaGALERIETipy od místnich průvodců