Náchod

Malé lázně se nacházejí v městské části Běloves na okraji města Náchod. Brzy po svém otevření v roce 2019 se staly oblíbeným místem setkávání místních i turistů. Návštěvníci se zde mohou projít po kolonádě, ochutnat minerální vodu z přírodních léčivých zdrojů Jan a Běla, posadit se a dopřát si sluneční lázeň na lehátkách nebo využít pro ochlazení oblíbený masážní Kneippův chodník. V zimním období, pokud teplota vzduchu neklesne pod -3 °C, je v provozu temperované pítko s minerální vodou ze zdroje Jan na okraji kolonády.

Vrty Jan a Běla získaly osvědčení od Ministerstva zdravotnictví ČR jako přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu v roce 2018. Jedná se o silně mineralizovanou uhličitou vodu různého typu. Tyto přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu jímané ze zmíněných vrtů lze využít k pitným kúrám či ke stáčení oxidu uhličitého, který lze využít pro suché koupele a plynové injekce.

Minerální voda z obou vrtů je do lázeňského areálu vedena minerálkovodem přes úpravnu vody, kde dochází k jejímu odarzenování.

Dominantou celého areálu je Vila Komenský, v jejímž přízemí se nachází příjemná kavárna s venkovním posezením a v prvním patře městské informační centrum s expozicí lázeňství. Najdete zde vitríny s exponáty, které odkazují na současnost, ale také se ohlíží za historií zdejších lázní. Prohlédnout si můžete například první vzorky vody odebrané ze dvou nových vrtů Jan a Běla, vrtnou hlavici, kterou byly hloubeny, ukázky průřezů hornin zdejšího podloží či historické lahve se slavnou minerální vodou IDA. Součástí expozice jsou i informační tabule s fotografiemi. 

Infocentrum poskytuje turistické informace především o atraktivitách města a okolí společně se širokým výběrem propagačních materiálů. Zákazníci si zde mohou zakoupit celou řadu upomínkových předmětů, regionálních výrobků nebo zboží spjatého s tématikou lázeňství, jako jsou lázeňské oplatky, koupelová sůl či keramická pítka a speciální kelímky na ochutnání místních minerálních vod. Infocentrum je Přátelským místem dálkové stezky Via Czechia a je zapojeno do systému „Stezkaři vítáni" dálkové Stezky Českem. Poutníci si zde mohou zdarma uschovat zavazadla, dobít mobilní telefon či jinou drobnou elektroniku, doplnit pitnou vodu, využít bezbariérové WC nebo se připojit k WiFi. 

Lázeňský areál funguje jako kulturní prostor otevřený veřejnosti. V průběhu celého roku se ve vnitřních i venkovních prostorech konají nejrůznější kulturní akce pro všechny věkové kategorie. Návštěvníci si mohou užít výstavy, koncerty, tradiční jarmarky, přednášky a besedy, dětské dny, dílničky a mnohé další. V letní sezóně je navíc možné objednat si piknikový koš plný čerstvých dobrot a strávit příjemné chvíle ve zdejší zahradě. 

HISTORIE

První písemná zmínka o Malých lázních pochází z 1. poloviny 19. století. Na místě pozdějších lázní stálo stavení, které často měnilo majitele. V roce 1873 byl objeven v blízkosti domu pramen minerální vody František, u kterého byly založeny tzv. Malé lázně. 

Na konci 19. století získal budovu obchodník František Markus z Prahy, který provedl zásadní přestavbu celého komplexu do podoby lázní. V následujících letech nechal vybudovat jednopatrovou Vilu Komenský podle návrhu pražského stavitele Františka Šafaříka. Stavba byla inspirována stylem německé středověké architektury se zděným přízemím, hrázděným patrem a dvoupatrovou věží. Součástí vily byl hostinec, společenský sál a několik kabin pro koupele. 

Provoz lázní bohužel značně omezovaly opakované záplavy, které poškozovaly budovy a jejich zařízení. V roce 1931 byl provoz Malých lázní vlivem neustále se opakujících povodní a několika požárů budovy definitivně ukončen. Hostinec a ubytovací prostory vily byly i nadále využívány pro hosty Velkých lázní. Areál Malých lázní sloužil pouze ke konání společenských a kulturních akcí. Po roce 1950 již nebyly Malé lázně jako celek v provozu a vila byla upravena na byty pro nájemníky a zaměstnance Velkých lázní a sál hostince propůjčen místnímu Jednotnému zemědělskému družstvu jako kancelářské prostory. Postupně chátral i zbytek Vily Komenský a pramen František byl zasypán. 

V roce 2008 přišli náchodští zastupitelé s myšlenkou obnovy bývalých Malých lázní. V červenci 2017 podepsali představitelé měst Náchod, Hronov, Kudowa-Zdrój a Duszniki-Zdrój společnou deklaraci o realizaci česko-polského projektu Aqua Mineralis Glacensis, jehož cílem bylo vytvoření česko-polského lázeňského okruhu. V rámci projektu byla v roce 2018 zahájena stavba Malých lázní s replikou Vily Komenský, novou krytou kolonádou a pítky. Samotné stavbě lázní předcházelo již v roce 2017 vyhloubení dvou nových vrtů s minerální vodou, které byly pojmenovány Jan a Běla. V roce 2018 dostala tato voda osvědčení od Ministerstva zdravotnictví ČR s tím, že je možné ji nejen stáčet, ale také využívat k lázeňským procedurám. Areál Malých lázní byl slavnostně otevřen v prosinci 2019. 

Královéhradecký kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda
  • Plyn
  • Klima

Městské informační centrum Malé lázně

U Starých lázní 129Náchod, 54701

infocentrum.lazne@mestonachod.cz+ 420 771 128 492

www.mestonachod.cz/turista/

Zajímavá místa

Státní zámek NáchodBěloveský pevnostní skanzenJiráskova turistická chataPevnost DobrošovAdršpašsko-teplické skály

Státní zámek Náchod

Dominanta města nabízí dva prohlídkové okruhy, které návštěvníky provedou prvním a druhým patrem po stopách původních majitelů, výstup na věž, ale také speciální okruh pro děti.

Projít se můžete také po revitalizovaném zámeckém kopci nebo navštívit nedalekou zámeckou oboru či vojenský hřbitov.

Každoroční kulturní akce

Náchodská Prima sezónaZahájení lázeňské sezóny v Malých lázníchKulturní léto v Malých lázníchPivobraníNáchodské Kuronské slavnostiSvatovavřinecký jarmark

Náchodská Prima sezóna

Celostátní festival studentské tvořivosti, který se skládá z divadelní, filmové, hudební, literární či výtvarné sekce.

Vznikl jako pocta náchodskému rodákovi, spisovateli Josefu Škvoreckému a koná se každoročně v květnu.

V roce 2024 se akce koná 1. – 4. 5. 2024

Tip na výlet

Babiččino údolíNové Město nad MetujíHronovPevnost DobrošovSafari Park Dvůr KrálovéAdršpašsko-teplické skály

Babiččino údolí

Proslulé ratibořické údolí se zámkem je jako stvořené k procházkám po stopách spisovatelky Boženy Němcové a postav z jejího románu Babička.

Právě po laskavé babičce Boženy Němcové je údolí pojmenováno. V turistické sezóně si můžete prohlédnout interiéry ratibořického zámku či nedaleký Rudrův mlýn a Staré bělidlo.

Neobjevená místa

Lesopark MontaceMuzeum starožitných kočárků, panenek a patentních listinRozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Lesopark Montace

Naučná stezka seznamuje návštěvníky interaktivní formou s přírodou lesoparku Montace. Trasa stezky je určena jak pro pěší, tak pro cyklonadšence.

Volnočasové komplexy / aktivity

Dětské dopravní hřištěJiráskovo koupaliště Plavecký bazén v NáchoděMěstské divadlo Dr. Josefa ČížkaKino VesmírSafari Park Dvůr Králové

Dětské dopravní hřiště

Od dubna do listopadu nabízí vyžití pro děti a rodiče. Unikátem je pumptracková dráha, kterou si návštěvníci mohou zdarma vyzkoušet.

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Cyklotrasa Náchod – Kudowa-Zdrój a zpět

Cyklotrasa Náchod – Kudowa-Zdrój a zpět

délka 33 km, časová náročnost 3 h, vhodné pro trekingová i horská kola.

Z Náchoda vyjedeme po cyklotrase č. 22 směrem k Malým lázním, tudy pokračujeme dále přes most do Malého Poříčí.

Odtud pokračujeme po cyklotrase č. 4020 – Brné – Malá Čermná – Kudowa Zdroj. Zde se napojíme na cyklotrasu č. 4306 – Brzozowie – hraniční přechod PL/CZ Česká Čermná napojení na žlutou turistickou značku a cyklotrasu č. 22 směr Pevnost Dobrošov – Dobrošov a Jiráskova turistická chata – napojení na cyklotrasu č. 4037 – Jizbice- napojení na červenou turistickou značku směr Peklo – Peklo – v Pekle se napojíme na cyklotrasu č. 4034 a pokračujeme zpět do Náchoda.



GALERIE