Hodonín

Hodonín, rodiště prvního Československého prezidenta, T.G. Masaryka, je významným lázeňským a zároveň vinařským městem na jižní Moravě s dobrou dostupností turisticky hojně navštěvovaných oblastí – Pohanska, Lednicko-valtického areálu a Pálavy. Samotné město leží v rovinaté krajině Slovácka s rozsáhlými vinicemi, poli a ovocnými sady. V okolí Hodonína se nachází bohatý zdroj velmi kvalitní a léčivé minerální vody z dob třetihorního moře, tzv. jodobromové solanky. Lázně Hodonín poskytují kvalitní péči založenou na více než třicetileté tradici a profesionalitě zdejších terapeutů v kombinaci s léčivými účinky jodobromové minerální vody. Specializují se na léčbu pohybového aparátu s orientací na zánětlivá revmatologická onemocnění, artrózu, Bechtěrevovu nemoc a onemocnění kardiovaskulárního systému.

Lázně Hodonín zůstávají věrné tradici českého lázeňství založené na vysoce odborné péči a individuálnímu přístupu ke svým klientům.

HISTORIE

V oblasti dnešního Hodonína, na pravém břehu řeky Moravy, stávala již v pozdní době kamenné první osada, což dokládají četné archeologické nálezy. Později se zdejší území stalo důležitou křižovatkou obchodních cest, např. slavné Jantarové stezky z Pobaltí do středního Podunají a Středomoří. Důležitý brod přes řeku Moravu střežil hrad postavený již za knížete Břetislava I. (1035–1055). V historických pramenech je Hodonín prokazatelně doložen z roku 1169, městská práva ale získal až za královny Konstancie Uherské v roce 1228. Hodonínsko je známo těžbou ropy a zemního plynu.

V padesátých letech dvacátého století právě naftaři upozornili na skutečnost, že voda, kterou při těžbě ropy odčerpávají, obsahuje výrazné množství jodu (jodobromová solanka). Na základě dlouhodobých výzkumů byl prokázán významný léčebný efekt jodobromové solanky. V roce 1979 vznikla Lázeňská léčebna Hodonín.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Každému pacientu v Lázních Hodonín je k dispozici specializovaný lékař pro pravidelnou kontrolu zdravotního stavu a ordinaci léčebných procedur. Terapeutické spektrum tvoří celá škála moderních balneologických a rehabilitačních procedur a metod:

  • koupele – jodobromové, perličkové, konopné, ovesné, přísadové (rašelinný extrakt, sůl z Mrtvého moře, levandulová a eukalyptová sůl, esence čajové růže a červeného pomeranče, pelyněk, rozmarýn, přeslička, vinné koupele, Kneippův chodník; k dispozici tři imobilní vany)
  • masáže – klasické, refl exní, podvodní, lávovými kameny, aroma masáže
  • zábaly – rašelinové, parafínové, medové, kryoterapie
  • reflexní terapie – mobilizace páteře a periferních kloubů, techniky měkkých tkání, šlapací lázeň, manuální a přístrojová lymfodrenáž, lymfotaping, ultrazvuk
  • kineziterapie – individuální a skupinová léčebná tělesná výchova a léčebná tělesná výchova v bazénu
  • elektroléčba – magnetoterapie, hydrogalvan
  • aplikace CO2 – vodní a suché uhličité koupele, plynové injekce

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Lázně Hodonín využívají pro lázeňskou léčbu vlastní léčivý zdroj, kterým je minerální voda třetihorního původu, jodobromová solanka s jedinečnými léčebnými, regeneračními a preventivními účinky. Solanka obsahuje vysokou koncentraci solí, která je vyšší než průměrná salinita moří, a dokonce má 600x až 700× vyšší obsah jódu než mořská voda. Ložiska jodobromové vody se nachází nedaleko Hodonína, asi 2 km pod zemským povrchem.

Hodonínské vody z hlediska poměru jodu k chloridu sodnému patří v Evropě k nejlepším jodovým vodám pro balneologické využití. Příjemné lázeňské prostředí s rodinnou atmosférou a blahodárnými účinky jodobromové solanky vytváří ideální podmínky pro úspěšné léčebné procesy a dokonalý odpočinek.

Jihomoravský kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda

Turistické informační centrum města Hodonína

Národní třída 3957/36Hodonín, 69501

info@muhodonin.cz+420518351437

www.hodonin.eu

Zajímavá místa

Mlýn Starý Poddvorov

Mlýn Starý Poddvorov

Technická památka, veřejnosti přístupný rekonstruovaný dřevěný sloupový mlýn německého typu z 19. století.

Tip na výlet

Baťův kanálČejkovické ŠpidlákyČejkoviceVinné sklepy Plže v PetrověNárodní kulturní památník Mikulčice – Valy hradištěČertoryjePálavaLednicko-valtický areálPohanskoDenní lázně Bliss Day Spa Hodonín Letní koupaliště Hodonín Krytý plavecký bazén Hodonín

Baťův kanál

Historický plavební kanál, vyhlídkové plavby, výletní loď Konstancie kotvící v Přístavišti U Jezu v Hodoníně, turistické pobytové programy, pronájem plavidel, pravidelná lodní doprava. Zajímavá technická památka,

výklopník v Sudoměřicích z roku 1939 určený k překládání lignitového uhlí z železničních vagonů na lodě.

Volnočasové komplexy / aktivity

Zoologická zahrada HodonínDenní lázně Bliss Day Spa Hodonín Letní koupaliště Hodonín Krytý plavecký bazén Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada na jihozápadním okraji města ve čtvrti Bažantnice, zajímavý mořský svět s obrovskými akvárii, pavilon opic a pavilon exotického ptactva, dětská ZOO, dětský koutek a hřiště, řada atrakcí.GALERIETipy od místnich průvodců