Janské Lázně, malebné horské město s dávnou historií, se rozprostírá na úpatí Černé hory v nadmořské výšce přes 600 metrů. Jediné lázně na české straně Krkonoš současně představují významné rekreační, turistické a sportovní centrum východní části Krkonošského národního parku.
Lázeňská zařízení ve městě se neomezují pouze na léčbu pohybových a nervových onemocnění, která zde má dlouholetou tradici, ale také využívají místní horské podnebí s čistým ovzduším pro léčbu respiračních onemocnění, klimatoterapii a venkovní regenerační aktivity.
Legenda o původu Janských Lázní sahá až do 11. století, kdy byl podle kroniky v roce 1006 objeven zbrojnošem Janem z Chockova léčivý teplý pramen, dnes Janský pramen. První historická zmínka o Janských Lázních pochází z roku 1300 a je obsažena v zemských deskách o majetku rodu Silbersteinů. Janské Lázně zmínil i papežský legát Enea Silvio Bartolomeo Piccolomini (pozdější papež Pius II.) ve svých cestopisech – údajně se při svých cestách po Čechách v roce 1451 ve zdejším termálním prameni vykoupal a posvětil ho.
Janské Lázně spolu s dalšími obcemi a městy vlčického panství patřily v letech 1675–1787 šlechtickému rodu Schwarzenbergů. Za těchto 112 let se v jejich držení vystřídalo celkem pět vládnoucích schwarzenberských knížat, která se nesmazatelně zapsala do místní historie.
V roce 1675 získal Janské Lázně Jan Adolf I. Schwarzenberg, který se významně zasloužil o rozvoj místních lázní. U pramenů postavil první lázeňské budovy a nechal vypracovat odborné pojednání o zřídle.
V roce 1867 se staly Janské Lázně samostatnou obcí, která v roce 1902 skoupila všechna místní lázeňská zařízení.
Moderní analýza Janského pramene v roce 1934 napomohla k dalšímu rozvoji léčebných postupů v Janských Lázních. Profesor Oskar Baudisch ze Spojených států objevil shodné účinky janskolázeňských pramenů s vodou ve Warm Springs ve státě Georgia, kde se v té době léčil americký prezident Franklin D. Roosevelt. Na základě jeho doporučení zde MUDr. Viktor Sellner ze Svobody nad Úpou zavedl, jako vůbec první v Evropě, léčbu následků dětské obrny (poliomyelitis).
Léčba je zaměřena především na poruchy pohybového aparátu, nervová a nervosvalová onemocnění, včetně obrn, a nemoci dýchacího ústrojí.
Základními léčebnými procedurami jsou:
K léčbě v Janských Lázních se využívá termální minerální voda, jejímž zdrojem je Janský a Černý pramen o teplotě 28 °C, vyvěrající na úpatí Černé hory v Krkonoších. Pro samotné jímání pramenů byly provedeny 2 hloubkové vrty přímo pod Lázeňským Domem. V roce 1920 se zjistilo, že místní termální prameny mají podobné složení jako prameny ve Warm Springs ve státě Georgia v USA, kde se specializují na léčení následků po obrnách. Tato léčebná metoda byla od roku 1935 převzata, čímž si Janské Lázně získaly celosvětový ohlas v úspěšnosti léčby.
Podle izotopové analýzy se stáří přírodního léčivého zdroje v Janských Lázních odhaduje na 6760 let.
V Lázeňském Domě jsou termální vodou zásobovány veškeré vodoléčebné procedury a stejně tak rehabilitační bazén a vířivky v lázeňském Aquacentru. Termální vodu dopravuje minerálkovod také do vodojemu v dětské léčebně Vesna, kde naplňuje bazén se zvedacím dnem.
Černohorská 265Janské Lázně, 54225
info@janskelazne.cz+420 499 875 111
www.janskelazne.com/Lázeňské budovyKolonáda Jánské Lázně
Janské Lázně nabízejí ubytování celkem v devíti budovách. V lázeňském centru to jsou Lázeňský Dům, Janský Dvůr, dependance Čechie, Evropa, Bellevue a hotel Terra; poblíž centra dependance Réva a Slovan. Léčebné procedury probíhají v Lázeňském Domě, Janském Dvoře a v lázeňském Aquacentru.
Pro děti je v provozu speciální dětská léčebna Vesna s nabídkou komplexních služeb – ubytování, stravování, léčebný úsek, základní a mateřská škola, klubovna, kino, tělocvična, venkovní i interiérové hřiště, termální bazén se zvedacím dnem aj.
Les KrálovstvíMužské kamenyPramen LabeKozí hřbetyPec pod SněžkouHistorický důl kovárnaObří důlBischofův lomAichelburgRozhledna Černá horaČernohorský potok
Přehrada v krásném zalesněném údolí (zbytek starého hraničního hvozdu) na řece Labi u obcí Bílá Třemešná a Dvůr Králové. Pro svoje ojedinělé architektonické ztvárnění patří k nejkrásnějším přehradním hrázím v České republice a je chráněna jako národní kulturní památka.
Přímo na hrázi jsou dvě kamenné brány, každá vždy se dvěma věžemi. V údolí pod přehradní hrází je od roku 1923 v provozu malá vodní elektrárna.
Kontakt
webové stránky
Víceúčelové hřištěLukostřelbaTerénní koloběžkyLanový park Lezení na umělé venkovní stěně s instruktoremNordic walkingSkialpová túra na přáníLezení a slaňování
Provozní řád víceúčelového sportovního hřiště (dále jen „VSH“) upravuje režim využívání VSH pro sportovní aktivity: tenis, volejbal, nohejbal, házená, basketbal, fotbal a florbal.
Provozní doba víceúčelového sportoviště se stanovuje takto: 1. duben - 31. říjen
Důležitá telefonní čísla:
Správce hřiště: tel. 604 875 682
Provozovatel: 499 875 101, 603 204 848
Elektrokola
Objevte Krkonoše ze sedla elektrokola bez námahy. Půjčte si u nás elektrokola značky APACHE, LEVIT, která jsou vyrobena zde u nás v Podkrkonoší. V naší půjčovně Vám můžeme nabídnout dospělá horská elektrokola APACHE MANITOU MX 16 Ah, dámská YAMKA MX 16 Ah a dětská elektrokola TATE E5.
Díky propracovanému systému asistence si připadáte jako při jízdě na běžném kole, ale šlapání vyžaduje mnohem méně námahy. Elektrokola vám zajistí pomoc až na 90 kilometrů jízdy ve vysokohorském terénu. Při projížďkách v podhůří Krkonoš, kde je terén méně náročný, je dojezd až 180 kilometrů. Elektrokola mažou rozdíly mezi trénovaným a netrénovaným cyklistou, je řešením i pro páry z nichž je jeden fyzicky méně zdatný a chce se druhému vyrovnat.
Elektrokolo je zkrátka příležitost, jak si užít krásy hor. Dejte si pauzu od každodenního spěchu. Aktivní pobyt v přírodě má prokazatelně dobré účinky na vaše zdraví i psychickou pohodu. Zábava, příroda, zdraví. To chcete!
POČET DNÍ | 1 | 13:00 - 17:00 | DALŠÍ DNY |
---|---|---|---|
cena za kolo | 1200 Kč / 1080 Kč* | 800 Kč / 720 Kč* | cena dohodou |
Adresa
Černohorská 343
Janské Lázně, 54225