Pozlovice

Na samé hranici chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v blízkosti Luhačovic, leží Pozlovice. Svým umístěním patří do jedné z deseti oblastí s nejlepším životním prostředím v České republice. Zdejší lesnatá krajina tvoří plynulý přechod mezi kopcovitým Valašskem a rovinatým Slováckem. Ráz krajiny dotváří přehradní nádrž, jejímž prvotním úkolem bylo zamezení povodním a která je dnes využívána hlavně k rekreačním účelům. V oblasti služeb Pozlovice vhodně navazují na lázně Luhačovice svými rehabilitačními pavilony, hotely, restauracemi či cukrárnami. Dále v nabídce nechybí půjčování lodiček i horských kol, vyhlídkové jízdy na koních a jízdy kočárem po širokém okolí. Kdo má zájem, může využít masáže, lázeňské procedury, sauny, kryté i venkovní bazény a tenisové kurty. Velmi oblíbené jsou procházky po okolí, kterému dominuje kostel svatého Martina ze 16. století, přestavěný v 18. století v barokním stylu. Historických památek je zde více, vždyt' Pozlovice patří mezi nejstarší sídla v oblasti. Dnes se všechny tyto historické objekty vhodně doplňují s novodobou výstavbou a tvoří tak harmonický celek. To jsou Pozlovice - moderní obec s bohatou historií V roce 1996 získaly Pozlovice titul Vesnice roku 1996 pro region Střední Morava. V roce 2001 byly Pozlovice zapsány do seznamu lázeňských míst ČR. Díky své krásné přírodě a příjemnému prostředí jsou Pozlovice častým cílem turistů.

Význam Pozlovic podtrhuje povýšení na městys císařovnou Marií Terezií r. 1758. V roce 2008 byl Pozlovicím tento titul znovu udělen.

HISTORIE

Pozlovice patří k nejstarším sídlům regionu Luhačovské Zálesí. První doložená písemná zpráva o Pozlovicích je z r. 1287. Původně patřily Pozlovice ke světlovskému panství, od r. 1629 k luhačovickému panství, které náleželo až do r. 1945 rodu Serenyiů, který se zasloužil mimo jiné o založení lázní v Luhačovicích. Po vzniku lázní se Pozlovice dostaly částečně do stínu lázeňského místa Luhačovice. Přesto Pozlovice dokázaly využít své strategické polohy, především vodní nádrž dokončenou v r. 1930, jež se stala centrem rekreace a zázemím pro lázeňství.

V 60. letech minulého století byly Pozlovice s okolními obcemi připojeny k Luhačovicím. Po sametové revoluci se v r. 1990 Pozlovice osamostatnily a od té doby mají vlastní úřad. Dominantou obce je zrenovovaný katolický kostel sv. Martina. V průběhu husitských válek byl kostel i fara v držení kališnických kněží. Původní dřevěný kostel byl přestavěn v roce 1642 nákladem majitele panství Pavla Serenyiho. Po nájezdu Tatarů a Turků (1664) byly vybudovány nový kostel i fara. Za nájezdu Kuruců z Maďarska (1704) byly ves i fara vypáleny a nová farní budova byla vystavena v barokním stylu s erbem hrabat Serenyiů (1757). Kostel je obklopen prastarým hřbitovem a ohrazen. Pod pravou kaplí je možno shlédnout náhrobky posledních příslušníků rodu Serenyiů. Interiér kostela svatého Martina je proveden v barokním stylu. V roce 1790 až 1798 byly pořízeny historicky cenné varhany, nyní renovované. Také hřbitov s cennými kamennými náhrobky a stélami byl rozšířen a parkově upraven.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Pozlovické lázeňské domy jsou zaměřeny především na vodoléčebné procedury, rozšířené o širokou škálu dalších léčebných a rehabilitačních metod:

 • koupele – perličkové, přísadové, uhličité, vířivé
 • masáže – klasické, reflexní, podvodní, lávovými kameny, indická masáž hlavy, baňkování
 • inhalace – kyslíková, léková, inhalace minerální vody Vincentky
 • zábaly – parafínové a slatinné
 • elektroléčba – diadynamické proudy, ultrazvuk, magnetoterapie, biolampa, solux, horské slunce
 • léčebný tělocvik – individuální a skupinový, plavání pod odborným dohledem
 • ostatní procedury – plynové injekce,  finská sauna

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

 • bazén krytý – hotel Adamantino, hotel Fontána II., hotel NIVAMARE, hotel Vega, Hubert, Pohoda
 • bazén venkovní/koupaliště – koupaliště DUHA Pozlovice, hotel NIVAMARE
 • přírodní koupání – Luhačovická přehrada
 • vodáctví – loděnice na přehradě
 • hřiště – minigolfový areál, víceúčelové a dětské hřiště u MŠ
 • wellness zařízení – hotel Adamantino, hotel Fontána II., hotel NIVAMARE, hotel Pohoda, hotel Vega, Hubert
 • masáže – Mirelax, Marie Chupíková, Milada Sedlářová, Hotely
 • bowling – bowling a pizzerie U Jána, vyhlídka
 • dostihový park – jezdecká stáj Bodlákovi
 • fittness centrum – v hotelech Adamantino, Fontána II., NIVAMARE , Vega
 • půjčovna sportovních potřeb a vybavení – půjčovna kol Golf a Vega, půjčovna lodí a šlapadel
 • sauna – v hotelech Adamantino, Fontána II., Ogar, Pohoda, Vega
 • solárium – hotel Pohoda a hotel Adamantino, MIRELAX
 • rybaření – revíry Luhačovická přehrada

Zajímavá místa

Katolický kostel sv. MartinaBarokní socha sv. Jana. NepomuckéhoBarokní zámek - VizoviceLuhačovická přehrada

Katolický kostel sv. Martina

Katolický kostel sv. Martina

Dominantou obce je zrenovovaný katolický kostel sv. Martina. Pod pravou kaplí je možno shlédnout náhrobky posledních příslušníků rodu Serenyiů. Hřbitov s cennými kamennými náhrobky a stélami byl rozšířen a parkově upraven.

Kostel v Pozlovicích byl od pradávna zasvěcen sv. Martinovi. I po několikerém vypálení, novém vybudování, přestavbách, dočasném držení utrakvistickými, kališnickými a protestantskými kněžími i novodobých rekonstrukcích bylo vždy obnoveno původní zasvěcení (patrocinium) - sv. Martinovi. Spolupatrony kostela jsou sv. Anna a sv. Cyril a Metoděj.

Tip na výlet

Hrad Starý SvětlovBarokní zámek - VizoviceBarokní zámek - SlavičínTrasa ptačích krmítek a budekMuzeum luhačovického Zálesí Ekopark Starý Světlov v Podhradí Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Hrad Starý Světlov

Hrad Starý Světlov

Starý Světlov je zřícenina hradu, který stával 10 km jihozápadně od Vizovic a asi kilometr severozápadně od vsi Podhradí u Luhačovic v blízkosti vrchu Bába ve Vizovické vrchovině, v okrese Zlín. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Volnočasové komplexy / aktivity

Luhačovická přehradaFotbalové hřiště SK PozloviceVíceúčelové hřiště PozloviceKoupaliště DuhaPůjčovna lodiček

Luhačovická přehrada

Luhačovická přehrada

Zajímavostí je, že přehradní hráz není postavena z betonu, ale důkladně upěchované hlíny. V Současné době je přehrada významnou zásobárnou užitkové vody a slouží k rekreačním a sportovně - turistickým aktivitám.

Luhačovická přehrada je pro návštěvníky velikým lákadlem. V těsné blízkosti přehrady bylo v roce 2010 uvedeno do provozu koupaliště Duha, které nabízí v letních měsících příležitost  ke koupání, relaxaci a bazén s atrakcemi. Na levém břehu přehrady pod areálem koupaliště se nachází půjčovna lodiček a šlapadel.

TOP cyklotrasa - tip na výlet na kole

Komonecké stezky - síť terénních stezek pro cyklisty

Komonecké stezky - síť terénních stezek pro cyklisty

Komonecké stezky - síť terénních stezek pro cyklisty

Jezdíte rádi na kole? Opravdu rádi? A troufáte si i na terénní libůstky? Pokud ano, vydejte se v sedle vašeho hliníkového či karbonového oře po Komoneckých stezkách, přírodních trailech po těch nejvytříbenějších bajkerských místech v Luhačovském Zálesí.

Komonecké stezky vytvářejí síť atraktivních bajkových stezek v okolí nejvyššího vrcholu regionu – Komonce. Základ stezek tvoří hlavní okruh o délce cca 10km. Pravda, není to ježdění zrovna pro začátečníka, ale rozhodně to stojí za to! Rychlé sjezdy střídají prudké výjezdy, nádherné  panoramata jsou po chvíli vyváženy úzkým trailem v lese…

Suverénně největším kouzlem Komoneckých stezek je ale vnitřní síť vytříbených lesních pěšinek, které si rozhodně zaslouží Vaši pozornost. Legendární trail kolem zříceniny Starého Světlova či ďábelsky kolmý sjezd z vrcholu Komonce, to si prostě nemůžete nechat ujít.

Takže nezapomeňte kolo, helmu a vyrážíme…GALERIETipy od místnich průvodců