Mariánské Lázně

Světoznámé lázeňské město v západních Čechách, na okraji chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Klenot zasazený do nádherného údolí plného léčivých pramenů.

Místo nabité romantickou atmosférou, souladem mezi pulzující přírodou a upravenými parky. K tomu nádherná lázeňská architektura, kolonády...

HISTORIE

Na území dnešních lázní a v nejbližším okolí vyvěrá na 140 přírodních minerálních pramenů. Jejich léčivou sílu rozpoznal počátkem 19. století J. J. Nehr, lékař premonstrátského kláštera v Teplé, ke kterému pozemky dnešních lázní patřily. Jeho současník a opat tohoto kláštera, K. K. Reitenberger, zde začal na jeho doporučení stavět lázně.

První lázeňský dům byl postaven u Mariina pramene a roku 1808 dostala nově vznikající osada „U kyselky“ současné jméno Mariánské Lázně. V roce 1818 bylo místo povýšeno na lázně a roku 1865 byly lázně povýšeny na město. Počátkem 20. století již byly Mariánské Lázně významným centrem rekreační i léčebné turistiky evropské smetánky.

Mezi pravidelné hosty patřil například Johann Wolfgang Goethe, který se zde již v pozdním věku 70 let seznámil se svou životní láskou, mladičkou, teprve 17letou Ulrikou von Levetzow.

INDIKACE

Díky chemické odlišnosti jednotlivých pramenů se v Mariánských Lázních léčí různorodé potíže, nemoci a zdravotní problémy:

 • ledviny a močové cesty 
 • nervy, organické nemoci nervové
 • zažívací ústrojí
 • poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí
 • nespecifické nemoci dýchacích cest
 • kožní nemoci
 • nemoci pohybového ústrojí

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Základem léčby jsou přírodní minerální prameny s obsahem oxidu uhličitého a peloidy.

Karlovarský kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

 • Přírodní léčivá voda
 • Slatina
 • Plyn
 • Klima

Infocentrum Mariánské Lázně s.r.o.

Hlavní třída 47/28Mariánské Lázně, 35301

info@marianskelazne.cz+420 354 622 474

www.muml.cz/

Zajímavá místa

Památník F. ChopinaZpívající fontánaBoheminiumHrad LoketKrásenská rozhlednaZámek KynžvartKlášter Teplá

Památník F. Chopina

Památník Fryderyka Chopina umístěný ve II. patře domu Chopin v Mariánských Lázních. První část expozice je zaměřena na informace o životě F. Chopina (1810 až 1849), jeho pobyt v Čechách a rodinu Wodzinských. Druhá část výstavy osvětluje činnost Společnosti Fryderyka Chopina.

V hudební síni je výstava grafik a bibliofi lských tisků předních českých grafiků. Prohlídku dokresluje reprodukovaná hudba F. Chopina.

Adresa
Hlavní třída 47/28
Mariánské Lázně, 35301

Mapa
49.9753 N, 12.703 E

Kontakt
+420 602 143 273
http://www.kisml.cz/

Tip na výlet

Relikviář sv. MauraSoos, Františkovy Lázně, ChebLoket nad OhříHrad Loket PlanáKarlovy Vary Františkovy LázněZámek KynžvartKlášter Teplá

Relikviář sv. Maura

Významná románská památka pocházející z první třetiny 13. století a jedna z nejcennějších památek v České republice. Relikviář je vyrobený z pozlaceného stříbra a mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny.

Od roku 2002 je součástí stálé expozice na zámku Bečov nad Teplou.

Adresa
Zámek 13
Bečov nad Teplou, 36464

Mapa
50.0852 N, 12.8393 E

Kontakt
+420 353 999 394
https://zamek-becov.cz/

Volnočasové komplexy / aktivity

GolfSportovní halaJezdecký areál a klub Mariánské LázněSkiareál MariánkyKoupaliště LidoSportovní areál Viktoria Mariánské LázněPlavecký bazén

Golf

Hřiště Golf Clubu Mariánské Lázně je příkladem klasického typu skotských a irských hřišť své doby. Hřiště leží na náhorní plošině 787 metrů nad hladinou moře. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo vybudováno pod vedením skotského profesionála Roberta Doiga z Musselburgh.

Hřiště tvoří kompaktní jasně ohraničený areál, z nějž vybočují pouze dvě jamky dostavěné v roce 1978, aby nahradily dvě příliš krátké a stěsnané jamky původní. Greeny jsou ve srovnání s nově budovanými hřišti velmi malé, ale dobře chráněné bunkery. Hřiště je z větší části rovinaté. Na první pohled se může zdát snadné, při hře se však objeví řada nástrah, vyžadujících přesnou technickou hru.

Je obklopeno z velké části jehličnatými lesy, díky čemuž je na něm příjemně i ve velmi horkých letních dnech. V mnoha místech se otevírá výhled do okolní krajiny, která je přírodní a není rušena žádnou zástavbou. Vzduch je plný kyslíku a nasycený ozónem a je proto opravdovým pohlazením pro Vaše plíce.

Nejkrásnějším obdobím je „indiánské léto", kdy různorodé druhy stromů získávají při nádherné viditelnosti pestrobarevná zabarvení. Podzim v Mariánských Lázních u mnohých vyvolává dojem golfistického ráje.GALERIE