Mariánské Lázně

Světoznámé lázeňské město v západních Čechách, na okraji chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Klenot zasazený do nádherného údolí plného léčivých pramenů.

Místo nabité romantickou atmosférou, souladem mezi pulzující přírodou a upravenými parky. K tomu nádherná lázeňská architektura, kolonády...

HISTORIE

Na území dnešních lázní a v nejbližším okolí vyvěrá na 140 přírodních minerálních pramenů. Jejich léčivou sílu rozpoznal počátkem 19. století J. J. Nehr, lékař premonstrátského kláštera v Teplé, ke kterému pozemky dnešních lázní patřily. Jeho současník a opat tohoto kláštera, K. K. Reitenberger, zde začal na jeho doporučení stavět lázně.

První lázeňský dům byl postaven u Mariina pramene a roku 1808 dostala nově vznikající osada „U kyselky“ současné jméno Mariánské Lázně. V roce 1818 bylo místo povýšeno na lázně a roku 1865 byly lázně povýšeny na město. Počátkem 20. století již byly Mariánské Lázně významným centrem rekreační i léčebné turistiky evropské smetánky.

Mezi pravidelné hosty patřil například Johann Wolfgang Goethe, který se zde již v pozdním věku 70 let seznámil se svou životní láskou, mladičkou, teprve 17letou Ulrikou von Levetzow.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Základem léčby jsou přírodní minerální prameny s obsahem oxidu uhličitého a peloidy.

Karlovarský kraj

Jak se k nám dostanete?
Naplánujte si trasu.

Ukázat trasu

Přírodní léčivé zdroje

  • Přírodní léčivá voda
  • Slatina
  • Plyn
  • Klima

Infocentrum Mariánské Lázně s.r.o.

Hlavní třída 47/28Mariánské Lázně, 35301

info@marianskelazne.cz+420 354 622 474

www.muml.cz/

Zajímavá místa

Památník F. ChopinaZpívající fontánaBoheminiumHrad LoketKrásenská rozhlednaZámek KynžvartKlášter Teplá

Památník F. Chopina

Památník Fryderyka Chopina umístěný ve II. patře domu Chopin v Mariánských Lázních. První část expozice je zaměřena na informace o životě F. Chopina (1810 až 1849), jeho pobyt v Čechách a rodinu Wodzinských. Druhá část výstavy osvětluje činnost Společnosti Fryderyka Chopina.

V hudební síni je výstava grafik a bibliofi lských tisků předních českých grafiků. Prohlídku dokresluje reprodukovaná hudba F. Chopina.

Adresa
Hlavní třída 47/28
Mariánské Lázně, 35301

Mapa
49.9753 N, 12.703 E

Kontakt
+420 602 143 273
webové stránky

Tip na výlet

Relikviář sv. MauraSoos, Františkovy Lázně, ChebLoket nad OhříHrad Loket PlanáKarlovy Vary Františkovy LázněZámek KynžvartKlášter Teplá

Relikviář sv. Maura

Významná románská památka pocházející z první třetiny 13. století a jedna z nejcennějších památek v České republice. Relikviář je vyrobený z pozlaceného stříbra a mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny.

Od roku 2002 je součástí stálé expozice na zámku Bečov nad Teplou.

Adresa
Zámek 13
Bečov nad Teplou, 36464

Mapa
50.0852 N, 12.8393 E

Kontakt
+420 353 999 394
webové stránky

Volnočasové komplexy / aktivity

GolfSportovní halaJezdecký areál a klub Mariánské LázněSkiareál MariánkyKoupaliště LidoSportovní areál Viktoria Mariánské LázněPlavecký bazén

Golf

Hřiště Golf Clubu Mariánské Lázně je příkladem klasického typu skotských a irských hřišť své doby. Hřiště leží na náhorní plošině 787 metrů nad hladinou moře. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo vybudováno pod vedením skotského profesionála Roberta Doiga z Musselburgh.

Hřiště tvoří kompaktní jasně ohraničený areál, z nějž vybočují pouze dvě jamky dostavěné v roce 1978, aby nahradily dvě příliš krátké a stěsnané jamky původní. Greeny jsou ve srovnání s nově budovanými hřišti velmi malé, ale dobře chráněné bunkery. Hřiště je z větší části rovinaté. Na první pohled se může zdát snadné, při hře se však objeví řada nástrah, vyžadujících přesnou technickou hru.

Je obklopeno z velké části jehličnatými lesy, díky čemuž je na něm příjemně i ve velmi horkých letních dnech. V mnoha místech se otevírá výhled do okolní krajiny, která je přírodní a není rušena žádnou zástavbou. Vzduch je plný kyslíku a nasycený ozónem a je proto opravdovým pohlazením pro Vaše plíce.

Nejkrásnějším obdobím je „indiánské léto", kdy různorodé druhy stromů získávají při nádherné viditelnosti pestrobarevná zabarvení. Podzim v Mariánských Lázních u mnohých vyvolává dojem golfistického ráje.

Adresa
582
Mariánské Lázně, 35301

Mapa
49.9791 N, 12.7364 E

Kontakt
recepce@golfml.cz
+420 354 624 300
webové stránkyGALERIE