slide_0
cs en de ru

Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad leží v podhůří Krkonoš, kde se nacházejí bohatá ložiska léčebné rašeliny. Lázně jsou obklopeny krásným přírodním prostředím, které je jako stvořené pro procházky a výlety. Není náhodou, že barokní zámecký komplex Lázní Bělohrad byl přestaven a dostaven podle návrhu samotného Jana Blažeje Santiniho. Slatinná léčba a svěží horské klima vytvářejí oázu klidu a  lázeňské relaxace.

Historie

 

První koupele v místních pramenech proběhly poroce 1872, kdy zde pražský průmyslník Max Dormitzer, čerstvý majitel bělohradského panství, nechal postavit na levém břehu řeky Javorky dřevěnou boudu se třemi kabinami. Koupání nejprve probíhalo jen v létě a spíše jako očista než jako léčba, ale tradice již byla zahájena. Další krok učinila v roce 1885 pruská hraběnka Anna z Asseburgu, která panství od Dormitzerů koupila. Experimentovala zde s léčivostí místní rašeliny a potvrdila její léčebné účinky. O tři léta později byly lázně i ofi ciálně uznány jako léčivé a byly označeny jako sirné slatinné lázně. Pojmenovány pak byly po hraběnce jako Anenské.

V r. 1891 byl postaven velký lázeňský dům ve švýcarském stylu se dvěma křídly, jedním na každé straně budovy, kde se podávaly koupele. Budova i její uspořádání se zachovalo do současnosti a dnes je zde pavilon vodoléčebných procedur. Na začátku 20. století prodělaly lázně období rozvoje: hned v prvním roce nového století byl v lázeňském parku v Bažantnici navrtán sirnoželezitý pramen, byl pojmenován Anna-Mariánský a jde o železitou kyselku.

V roce 1905 byla povolena změna názvu obce na Lázně Bělohrad, protože proslulost lázní rychle rostla a jejich dobrá pověst se šířila krajem. V r. 1936 byl dostavěn nový hotel, který nese jméno Grand, a bývalý hotel U Lázní byl přeměněn na vyšetřovací a vodoléčebný ústav péčí MUDr.  Janečka. Další lázeňská budova, vila Esplanade, prošla vývojem od ubytovacího zařízení přes dětskou ozdravovnu až po léčebnu nemocí pohybového ústrojí pro děti a mládež, jíž je do současnosti.

Před rokem 1989 byly lázně součástí lázní Poděbrady, po sametové revoluci byly lázně částečně restituovány a částečně privatizovány, vznikla akciová společnost s původním názvem, Anenské slatinné lázně.

V r. 1991 byl uveden do provozu malý rehabilitační bazén, o několik let později byl otevřen nový hotel Anna Marie, rozšířen hotel Grand s novou moderní kuchyní a jídelnou a přestavěn léčebný pavilon, spojený s hotelem Grand. Ten je postaven tak, aby byl ke všem procedurám a lékařům bezbariérový přístup a je zde i prostor na individuální terapie. Byla také v původním stylu zrekonstruována vila Karluška, která dnes nabízí lázeňským hostům pohodlné ubytování, vila Stefanie pro náročné hosty a otevřen nový rehabilitační bazén.

V roce 2008 byly pro větší pohodlí hostů jednotlivé hotely propojeny zastřešenými lávkami a v roce 2009 byl otevřen Spa resort Tree of Life****. V dubnu 2011 byla společnost Anenské slatinné lázně a.s. přejmenována na Lázně Bělohrad a.s.

Východní Čechy, Jičín

Volnočasové aktivity
Hlavní indikace léčby
pohybové ústrojí
Přírodní léčivý zdroj
Sirnoželezitá slatinná rašelina
Webové stránky
http://www.lazne-belohrad.cz

Galerie

Co se děje v tomto lázeňském místě

Přejít na aktuality

Co nového připravujeme?