slide_0
cs en de ru

Poděbrady

Poděbrady jsou vyhledávaným místem pro turistiku i rekreaci s ohledem na příhodné klima, zdravé životní prostředí a snadnou dostupnost z hlavního města Prahy. Toto moderní lázeňské město má v samotném srdci zámek, kolonádu a rozlehlý park. Město nabízí svým návštěvníkům nejen léčebné procedury a wellness pobyty, ale také spoustu aktivit pro volný čas. Pro cyklisty jsou zde po obou březích Labe nenáročné cyklotrasy, které jsou vhodné i pro vyznavače in-line bruslení. Pěší návštěvníky bezpochyby potěší příjemné procházky po kolonádě, parkem i lužními lesy a na své si zde přijdou i milovníci historie a výborné zmrzliny.

Historie

Místní silný železitý pramen s načervenalou vodou byl v okolí dobře znám, a tak zde již v 17. století vznikly malé lázně, zvané „železité lázničky“. V roce 1907 byly vyvrtány 3 veřejné prameny, Bülowův, Hohenlohe a Charicléa, a o rok později kníže Hohenlohe otevřel na popud městského lékaře dr. Boučka Knížecí lázně. Královéhradecký biskup Doubrava budovu vysvětil a již první sezóna byla velmi úspěšná. Lázním se dařilo i nadále.

Později lázně převzalo město a založilo akciovou společnost Uhličité lázně a zřídla v Poděbradech. Město dalo navrtat další prameny, na počátku 20. století jich bylo už 12 a do roku 1930 celkem 16. Lázně se rozvíjely podle promyšlené urbanistické koncepce společně s městem podle projektů architekta a urbanisty Františka Jandy. Ten navrhl koncepci rozvoje lázeňského středu v tehdy aktuálním secesním slohu.

V roce 1926 byl otevřen První vyšetřovací a léčebný ústav, zaměřený na nemoci srdce, v hotelu U Krále Jiřího, který společnost k tomuto účelu koupila. Ústav získal mezinárodní věhlas a dobré renomé díky péči prof. Dr. Václava Libenského, zakladatele a prvního prezidena České kardiologické společnosti. Za jeho působení se celé lázně profi lovaly jako zařízení specializované na léčbu nemocí srdce a oběhové soustavy. František Janda se stále podílel na rozvoji lázní po architektonické stránce a založil také lázeňský park.

Během 2. světové války se ve městě usadila německá armáda a lázeňské budovy byly přeměněny na lazarety pro vojáky z front a vězně z koncentračních táborů. Doposud nerušený rozvoj lázní se tak zastavil a po válce bylo co obnovovat. To už připadlo státu, který lázně po roce 1948 převzal. Po změně režimu byla založena nová akciová společnost, Lázně Poděbrady, která navázala na prvorepublikovou tradici lázeňství a úspěšně ji rozvíjí i nadále.

Střední Čechy, Nymburk

Volnočasové aktivity
Hlavní indikace léčby
pohybové ústrojí
krevního oběhu
poruchy látkové výměny
Přírodní léčivý zdroj
Přírodní minerální voda
Webové stránky
http://ipodebrady.cz/

Galerie

Co se děje v tomto lázeňském místě

Přejít na aktuality

Co nového připravujeme?