slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5 slide_6
cs en de ru

Volnočasové aktivity Lipová-lázně

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

V Dolní Lipové a v blízkém okolí se během roku pořádají různé akce pro širokou veřejnost, např.:

 • červen – kosení luk v Lipové s večerním posezením u cimbálu
 • červenec až srpen – Letní rozverná Hornolipovská 10 na kolech a historických velocipédech v kostýmech, country večer v Magacíně, hornolipovské kulturní léto Na Schroth
 • září – pouť ke kapličce a příjezd císaře Josefa II. do Horní Lipové (zábavné odpoledne pro všechny věkové kategorie)
 • říjen – uzavření lázeňské sezóny s vycházkou po hornolipovském okruhu a country večerem
 • listopad – Den veteránů

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

V Dolní Lipové a blízkém okolí se nabízí mnoho možností pro volnočasové aktivity, sport i wellness. V zimní sezoně hosty lákají dvě lyžařská střediska a dlouhé okolní tratě pro běžecké lyžování. Od jara do podzimu zde panují ideální podmínky pro pěší turistiku, nordic walking a cykloturistiku. V lázních lze absolvovat relaxační koupele a masáže.

Kamenné okno

Kamenné okno

Zajímavý skalní útvar ve tvaru brány, nacházející se při cestě z Červenohorského sedla na Šerák v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo

Oblíbené lyžařské středisko severní Moravy v pohoří Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výši 1013 m n. m. na trase významného silničního přechodu (silnice I/44) a tvoří historickou hranici mezi Moravou a Českým Slezskem.

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny

Jedna z nejvýznamnějších renesančních památek severní Moravy, nacházející se na začátku rozlehlého údolí řeky Desné ve Velkých Losinách. Pro návštěvníky jsou zřízeny tři prohlídkové okruhy.

Petrovy kameny

Petrovy kameny

7 metrů vysoká a až 25 m široká monumentální skalní hradba (mrazový srub) z břidlic a rul, nacházející se na vedlejším hřbetu Vysoké hole pod Pradědem v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Ruční papírna Velké Losiny

Ruční papírna Velké Losiny

Ruční papírna ve Velkých Losinách byla založena Janem mladším ze Žerotína na sklonku 16. století. Mezi ručními papírnami, které pracují na komerční bázi, patří továrna ve Velkých Losinách mezi nejstarší v Evropě. Její výrobky jsou vyváženy do celého světa. V objektu papírny je zřízeno muzeum ručního papíru a galerie, prezentující výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.

Vodopády Bílé Opavy

Vodopády Bílé Opavy

Hluboce zaříznutý skalnatý kaňon říčky Bílá Opava, nacházející se na jižním svahu Pradědu u obce Karlova Studánka v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Bílá Opava zde na téměř 3 km úseku vytváří úchvatné peřeje, kaskády a vodopády, z nichž nejvyšší dosahuje necelých 8 m. Kolem vodopádů prochází naučná stezka Bílá Opava s informačními tabulemi o místní přírodě. Území je součástí národní přírodní rezervace Praděd.

Králický Sněžník

Králický Sněžník

Nejvyšší vrchol (1 424 m n. m.) stejnojmenného třetího nejvyššího pohoří v České republice, nacházejícího se na státní hranici s Polskem, táhnoucího se od města Králíky po Kladské sedlo. Několik set metrů pod vrcholem na jižním svahu hory pramení řeka Morava; je zde vyvinut kar s lavinovou drahou.

INDIKACE

INDIKACE

Lázně Dolní Lipová se specializují na léčbu nemocí pohybového aparátu, kožních nemocí a nemocí z poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí (mj. obezita, cukrovka, stavy po operaci štítné žlázy). Příklad indikací:

 • obezita
 • hyperlipoproteinemie
 • cukrovka
 • lupenka (psoriáza)
 • artrózy nosných kloubů (kolen, kyčlí, kotníků)
 • zánětlivé i nezánětlivé bolesti v kloubech
 • bolesti v páteři (spondylózy, spondylartrózy, spondylartritdy)
 • Bechtěrevova choroba
 • revmatoidní artritida
 • psoriatické artropatie

LÉČEBNÉ PROCEDURY

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Pro léčbu v lázních Dolní Lipová se využívají všechny dostupné moderní léčebné a rehabilitační postupy – léčba dietou, celkově i lokálně aplikované léky, přísadové koupele a masáže, široká škála fyzioterapeutických postupů, z nich především různé formy léčby světlem (fototerapie) a pohybem (kineziterapie).

 • Koupele – přísadové (originální lipovská bylinná receptura, solné, ichtamolové, olejové), perličkové, vířivé, střídavé koupele dolních končetin
 • Masáže – klasické, medové, lávovými kameny, čínská tlaková, čtyřruční, manuální lymfodrenáž, speciální masáže pro děti a těhotné, relaxační masáž plosek nohou s perličkou, obličejová masáž s aplikací kolagenu, baňkování
 • Zábaly – regenerační zábal s bahnem z Mrtvého moře, formovací zábal, parafínové zábaly, celotělové masky marine essence a vegetal
 • Cvičení – individuální i skupinové, např. cvičení na velkých míčích, cvičení s expandery, body form, kondiční a spalovací cvičení, kalanetika, spinální cvičení, jóga
 • Magnetoterapie – vysokoindukční pulzní magnetoterapie přístrojem Salus talent
 • Inhalace – inhalační léčba přírodních minerálních vod prostřednictvím inhalačního přístroje
 • Fototerapie – biotronické lampy aj.
 • Ostatní procedury – suché uhličité lázně, fi nská sauna, procházky na čerstvém vzduchu, nordic walking

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

Lázně Dolní Lipová nabízí pro lázeňskou léčbu, ubytování a stravování celkem 10 lázeňských domů: Terezinka, Marie, Petruška, Marta, Šerák, Hedvika, Libuše, Luise, Johanka a Scroth.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Kromě běžných léčebných metod se pro léčbu v lázních Dolní Lipová využívá místní ozdravné klima. Lázně leží v mírném podhorské prostředí v nadmořské výšce 501 metrů, v oblasti bez rozsáhlejšího průmyslu, a díky převládajícím západním větrům se zde snižuje prašnost vzduchu až na 30 % celorepublikového průměru. Většinu roku fouká fénový vítr s velkou ionizací vzduchu. Zvýšená koncentrace malých vzdušných iontů (tzv. vzdušných vitaminů) má kladný vliv na chronické nemoci, zejména civilizační.

Rejvíz

Rejvíz

Největší komplex vrchovištního rašeliniště, rašelinných lesů a rašelinných luk na severní Moravě a ve Slezsku. Nachází se nedaleko horské osady Rejvíz v první zóně chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Asi nejzajímavější částí Rejvízu je Velké mechové jezírko, ke kterému vede naučná stezka. Rejvíz je chráněn jako národní přírodní rezervace a zároveň představuje jádrové území evropsky významné lokality Rejvíz.

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí

Nacházejí se ve stejnojmenném sedle v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. V krystalických vápencích jsou vyvinuty jeskyně známé od roku 1936. Od roku 1950 jsou zpřístupněny pro veřejnost a mají délku 410 metrů. Jeskyně vznikly rozpustnou činností vody v ostrůvku čistých bílých krystalických vápenců a vynikají proto bohatou krápníkovou výzdobou s jezírky. Jsou to největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu.

Rašeliniště Skřítek

Rašeliniště Skřítek

Národní přírodní rezervace, nacházející se v sedle Skřítek přímo u silnice spojující obce Sobotín a Stará Ves u Rýmařova na Šumperku v Jeseníkách. Vyskytuje se zde vrchovištní rašeliniště prameništního typu s charakteristickými rostlinnými a živočišnými společenstvy.

Keprník

Keprník

S nadmořskou výškou 1 423 m čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Nachází se na jesenické hřebenovce, mezi obcemi Ostružná a Bělá pod Pradědem v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Na bezlesém vrcholu Keprníku se tyčí rulový skalnatý výchoz (mrazový srub) s nádherným kruhovým rozhledem na celé Jeseníky. Keprník je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník a přes jeho vrchol vede hřebenová naučná stezka S Koprníčkem keprnickými horami.

Sněžná kotlina

Sněžná kotlina

Přírodní rezervace, rozkládající se na příkrých jihovýchodních svazích Červené hory v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v blízkosti obce Bělá pod Pradědem. Toto místo bylo ve čvrtohorách ledovcovým karem a i dnes se v místních stržích drží sníh až do pozdního jara (odtud název Sněžná kotlina). Důvodem ochrany je zbytek horské smrkové bučiny pralesovitého charakteru, prameniště a strže. Sněžná kotlina je rovněž významná botanická lokalita.

Venušiny misky

Venušiny misky

Žulové skalní prohlubně, připomínající obří kamenné mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný (404 m n. m.) u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší ze skalních mís má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 m s hloubkou přes 1 m a pojme asi 65 litrů vody. Z vrcholového skaliska se otevírá krásný výhled na severní část hlavního hřebene Rychlebských hor. Národní přírodní památka.

Borový

Borový

Zalesněný vrch nad obcí Žulová, kde se nacházejí působivé žulové skály a drobné skalky s výraznou blokovitou odlučností. Dobře vyvinuté jsou tvary typické pro zvětrávání žul – především skalní mísy, výklenky, sedadla, voštiny, škrapy a kapsovité dutiny tzv. tafonie. Všechny tyto neobvyklé přírodní výtvory jsou příčinou dlouhodobého a samovolného rozpadu žuly, které se zde datuje na několik desítek milionů let. Významná geologická lokalita Rychlebských hor. Národní přírodní památka.

Co nového připravujeme?