
PRAVIDELNÉ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE
Ve městě Osečná se pořádá mnoho kulturních akcí, například koncerty smíšeného pěveckého sboru Canzoneta, taneční večery a nedělní promenádní koncerty. V červnu můžete navštívit Svatovítskou pouť a koná se zde také Kundratická lávka – sportovně-kulturní den.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS
Svou polohou na úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu a Ralské pahorkatiny jsou lázně přímo předurčeny k pěší turistice i cykloturistice po okolí, půjčovna kol je k dispozici. V Osečné jsou tenisové kurty, golfový klub Rozstání je vzdálen 5 km od lázní. Přímo v areálu léčebny je pak bohatě vybavená knihovna, hřiště pro minigolf a rybník, ve kterém je možno se koupat. Lázeňská restaurace pořádá třikrát týdně taneční večery. Mimo samotné Lázně Kundratice je velké wellness centrum soustředěno v Liberci (Babylon) s možností saunování, whirpool, soláriem a řadou dalších tělo a duši stimulujících procedur.

Děvínský rybník
Rybník pod hradem Děvín, v 18. století zde byl v provozu zubový hamr (kovářská dílna).

Mlékárenský rybník
Tradiční jarní rybářské závody, možnost koupání.

Chrastenský rybník
Největší rybník v okolí, který slouží k chovu ryb a k rekreaci.

Lázeňský rybník
Malý rybník v areálu Lázní Kundratic, slouží ke koupání a rybolovu. Každým rokem se zde koná tradiční soutěž Kundratická lávka.

Jenišovský rybník
Navazuje na prameniště Ploučnice a je využíván k rybaření. Je zde také Jenišovský mlýn.

RYBNÍKY
V okolí Osečné je hned několik rybníků:

CHKO Lužické hory
Nádherná příroda, hory a potůčky; celá řada přírodních památek a rezervací přímo vyzývajících k turistice po četných a dobře značených stezkách. Běžně zde žijí jeleni evropští, srnci obecní a také kamzíci horští. Mimo to i mufl oni, losi evropští a rys ostrovid.

Tvrz v Chrastné
Původně renesanční tvrz Šalamouna Blekty z Útěchovic, kterou přestavěli Hartigové. Nad vstupní barokní bránou je vyobrazen rodový erb Hartigů a socha pastýře.

Sychrov
Novogotický zámek přístupný veřejnosti, obklopený anglickým parkem s unikátními dřevinami; často sem jezdil Antonín Dvořák.

Lemberk
Pův. hrad přestavěný na renesanční zámek, pobývala zde sv. Zdislava z Lemberka, česká šlechtična z pol. 13. století; v zámku lze prohlédnout tzv. Bajkový sál s vykládaným kazetovým stropem.

Červený kámen
Skalnatý útvar na jihozápadním úbočí Ještědu nabízí výhledy na Podještědí.

Ještěd
Hotel a televizní vysílač na hoře Ještěd je známá dominanta kraje severních Čech, jejíž autoři byli oceněni Mezinárodní unií architektů cenou Augusta Perreta; z hory se nabízejí nádherné výhledy.

Zámek
Klasicistní zámek stojící na základech panského domu z poč. 16. století. Za různých majitelů prošel mnoha rekonstrukcemi a přístavbami, dnešní podoba je z 18. století. Na zámku byla jedna z největších expozic a vzorkovnic skleněných výrobků na světě. Dnes je zámek i sbírka skla na prodej.

Centrum Babylon
Rozsáhlé nákupní, relaxační, zábavní a kongresové centrum. V areálu se nachází aquapark s wellness centrem, zrcadlový labyrint, zábavně naučné muzeum IQpark, kasino, nákupní městečko, restaurace, kavárny a vinárny aj.

Botanická zahrada
Nejstarší česká botanická zahrada, založena v r. 1876, specializuje se na tropické a masožravé rostliny. Zahrada disponuje 9 výstavními a 9 pěstitelskými skleníky a venkovní expozicí. Zajímavá je například expozice orchidejí nebo skleník pravěk. Od r. 2003 zde sídlí záchranné centrum CITES, které pečuje o nejohroženější rostliny světa a snaží se zabránit jejich vyhynutí.

Zoologická zahrada
Nejstarší zoo v Česku, dnes chová přes 170 druhů zvířat a specializuje se na ohrožené druhy. Mezi její nejoblíbenější zvířata patří tygři bílí, podle kterých se jmenuje liberecký hokejový klub. Populární je také krmení lachtanů, kteří se za rybu odvděčí akrobatickými kousky, a tučňáci.

Radnice
Postavena místo staré radnice z přelomu 16.–17. století, která již přestala svou kapacitou rozrůstajícímu městu stačit. Byla tedy zbořena a dnes její půdorys značí tmavá dlažba na dnešním náměstí E, Beneše, v bezprostředním sousedství nové radnice. Dnešní radnice je novorenensanční budova z r. 1890 od vídeňského architekta Franze Neumana. Interiér radnice je bohatě vyzdoben dary místních cechů a patriotů. Krásný sál obřadní síně s dřevěným obložením a výbornou akustikou. Dnes je radnice sídlem magistrátu.

INDIKACE
Lázně Kundratice poskytují svým hostům procedury, které působí velice příznivě při následujících onemocněních: rheumatická arthritida, Morbus Bechtěrev, funkční poruchy páteře (blokády páteře), chronické ploténkové syndromy a stavy po operaci plotének, arthrosy, spondylosy, spondylarthrosy, porušené pohybové stereotypy, svalový rheumatismus, onemocnění svalů, šlach a povázek, a to zánětlivého, toxického i traumatického původu. Mimo tato onemocnění je možné příznivě ovlivnit i přidružená onemocnění typu hyperurikemie, vysokého krevního tlaku, ischemické choroby dolních končetin, cukrovky, a podobně.

LÉČEBNÉ PROCEDURY
Nosným léčebným programem jsou koupele v přírodní léčivé sirnoželezité slatině a tato léčba je podle potřeby doplňována různými typy masáží,koupelemi jehličnatými, sirnými, jodovými, perličkovými, vodoléčbou a mnoha dalšími procedurami včetně akupunktury, plynopunktury, kryotherapie a chiropraxe. V současné době bylo podávání léčebných procedur rozšířeno o ošetření pomocí laseru a biolampy.

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA
Hotelové domy Šárka a Dalibor jsou plně a pohodlně vybaveny pro ubytování hostů v jednolůžkových i dvojlůžkových pokojích a apartmánech. Ubytovna Přemysl nabízí jednolůžkové pokoje a je zařízena skromněji. Léčebné procedury pro obyvatele všech lázeňských budov probíhají v centrální lázeňské budově.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
Sirnoželezitá slatina, lokální zdroj přírodních peloidů.

Stříbrník
Přírodní památka. Vypreparovaný vrchol čedičové kupy, tvořený zbytkem sopouchu se čtyřmi výraznými vrcholy. Olivinický čedič má jasně strukturovanou sloupcovitou odlučnost

Široký kámen
Přírodní památka. Rozsáhlý svědecký vrch, budovaný kvádrovými pískovci. Vrcholová plošina je příkře ohraničena skalními stěnami ve dvou patrech. Výskyt chráněných druhů rostlin i živočichů.

Skalní divadlo
Přírodní památka. Skalní amfi teátr v křemitých kvádrových pískovcích se skalní bránou.

Stohánek
přírodní památka. Zbytky hrádku na osamoceném pískovcovém suku. Ve skalním bloku upravené místnosti, kdysi obývané poustevníky. Místo je známé i z knihy Karolíny Světlé „Poslední poustevnice“.

Tisíciletá lípa
Památný strom (lípa velkolistá) v osadě Kotel. Vysoká 25 m, obvod kmene je 9 m. Blízko ní je menší lípa s obvodem 6 m a výškou 23 m. Jedná se o nejmohutnější stromy v severních Čechách.

Čertova zeď
Národní přírodní památka. Odtěžená čedičová žíla o mocnosti několika metrů v délce 15 km. Zachoval se jen tzv. Čertův stolec o výšce 6 m nedaleko obce Kotel, a Čertova hlava.

Památních Friedricha Schillera
Německý romantický básník a spisovatel má památník v lese nad Osečnou, v místech zvaných Šibeniční vršek.

Radnice
Nárožní jednopatrová radnice z roku 1831 s hladkou fasádou.

Mariánský sloup
Postaven v letech 1720–1730, se sochou Panny Marie v životní velikosti a dalšími sochami sv. Víta, sv. Jana Nepomuckého, sv. Františka Xaverského.

Kostel sv. Víta
Pozdně gotický až renesanční kostel z r. 1350 s renesanční kamennou kazatelnou na iónském pilíři, pseudogotické zařízení z poč. 20. století; v kostele je hrobka rodů Biberštejnů a Šlejniců.

PAMÁTKY
Všechny památky se nacházejí v obci Osečná, vzdálené od lázní 1,5 km, nebo v jejím bezprostředním okolí.