slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5 slide_6
cs en de ru

Volnočasové aktivity Bechyně

Nahlížení

Nahlížení

Celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla. Měsíc konání: říjen.

Hudební rozloučení s prázdninami

Hudební rozloučení s prázdninami

Vystoupení hudebních kapel v klášterní zahradě. Měsíc konání: srpen.

Bechyňský festival dechové hudby

Bechyňský festival dechové hudby

Setkání příznivců dechové hudby v Bechyni. Měsíc konání: srpen.

La Pellegrina

La Pellegrina

Koncerty vážné hudby. Měsíc konání: od července do srpna.

Divadlo v trávě

Divadlo v trávě

Celostátní přehlídka všech souborů, které chtějí hrát pod volnou oblohou ve svěží trávě. Měsíc konání: červenec.

Jazzový festival

Jazzový festival

Vystoupení jazzových kapel v zámecké zahradě. Měsíc konání: červenec.

Koloběžková Grand Prix

Koloběžková Grand Prix

Populární závod koloběžek. Měsíc konání: červenec.

Údolím Lužnice

Údolím Lužnice

Turistický pochod a cykloturistická jízda. Měsíc konání: květen.

Slet bechyňských čarodějnic

Slet bechyňských čarodějnic

Veselý průvod čarodějnic městem, volba miss nejmladší a nejošklivější čarodějnice, čarodějnická veselice. Měsíc konání: duben.

Bechyňské schody

Bechyňské schody

Závod dvojic v běhu do bechyňských schodů. Měsíc konání: duben.

Perlení

Perlení

Celostátní přehlídka amatérských divadel. Měsíc konání: únor.

Stádlecký most

Stádlecký most

Přes Lužnici stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v České republice. Původně, v letech 1848–1960, překlenoval Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen národní technickou památkou. V letech 1960–1975 byl rozebrán a přemístěn na dnešní místo na Lužnici.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou

Jedna z turisticky nejatraktivnějších památek Jihočeského kraje, nacházející se přibližně 8 km od Českých Budějovic. V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a fl ámských malířů 17. a 18. století. Stěny a stropy interiérů zámku jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou

Zoologická zahrada v typickém prostředí jižních Čech, na břehu Munického rybníka s alejí starých dubů a výhledem na zámek Hluboká nad Vltavou. Je zde k vidění přes 150 druhů živočichů, pocházejících z přírody Evropy a mírného pásu Asie.

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín

Rozsáhlý areál jaderné elektrárny, nacházející se v jihovýchodním sousedství obce Temelín u Týna nad Vltavou. Chladicí věže elektrárny tvoří dominantu celého okolí a jsou vidět ze vzdálenosti 50 km, pára nad nimi až ze vzdálenosti 70 km. Temelínská elektrárna umožnila nahradit již zastaralé a postupně odstavované bloky v uhelných elektrárnách severních Čech, na kterých byly jižní Čechy před zprovozněním Temelína závislé.

Koloděje nad Lužnicí

Koloděje nad Lužnicí

Historická vesnice s barokním zámkem, původně gotická tvrz.

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou

Město na řece Vltavě, cca 10 km od Bechyně s mnoha památkami a zajímavostmi: zámek s městským muzeem, městské podzemní chodby, otáčivé hlediště, rozhledna Na Semenci, železný most.

Veselské pískovny

Veselské pískovny

Přibližně 23 km jihovýchodně od Bechyně a 5 km od města Veselí nad Lužnicí se nachází pět štěrkopísných jezer (Vlkovská pískovna, jezero Veselí, Veselí I, Horusice a Horusice I), která vznikla po vytěžení písku a štěrkopísku během let 1950 až 1990. V letních měsících pískovcová jezera nabízí nádherné koupání. Lokalita je vyhlášená a velmi oblíbená naturistická oblast. Mezi rybníky prochází naučná stezka, která návštěvníky zavede až do přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova, kde se jako na jedné z posledních lokalit v jižních Čechách vyskytují váté písky.

Kaplička svaté Rozálie

Kaplička svaté Rozálie

Poutní kostelík sv. Rozálie se nachází mezi obcemi Bernartice a Borovany v údolí lesa Mladého. Původně velice malá kaplička byla později rozšířena, několikrát opravena, až dostala svoji dnešní podobu. Návštěvám turistů se začal kostelík těšit především po zřízení turistických stezek a dnes patří k hojně navštěvovaným místům v okolí. Navíc se zde každoročně v půli července koná již tradiční pouť, při které mají návštěvníci možnost prohlédnout si také interiér této stavby.

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan

Restaurovaná budova bývalého lihovaru byla uvedena do provozu v roce 1995 jako pivovar, restaurace a penzion. Nachází se v nádherné jihočeské krajině v obci Dražíč. Obec leží v okrese Písek, 5 km západně od Bechyně.

Rozhledna Radětice

Rozhledna Radětice

Dřevěná rozhledna na okraji přírodního parku Olšiny s pěkným výhledem do okolí, např. na Bechyni, Senožaty, Radětice, Stádlec a Bechyňskou Smoleč.

Přírodní parky

Přírodní parky

město Bechyni obklopují 3 přírodní parky (Plziny, Kukle, Černická obora) s rozsáhlou sítí turistických tras.

Židova strouha

Židova strouha

Přírodní památka podél stejnojmenného potoka u Bechyně. Předmětem ochrany je geomorfologicky významné kaňonovité údolí se zbytky přirozených reliktních borů na skalách s významnými lišejníkovými a mechovými společenstvy. Území je přístupné po žluté turistické stezce, která několikrát bez můstků překonává potok.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

Přímo v lázeňském areálu jsou rekreantům k dispozici tenisové kurty, stolní tenis, billiardové stoly a půjčovna kol. Šest kilometrů od Bechyně se nachází nejstarší golfový areál v jižních Čechách – hřiště s devíti jamkami včetně cvičné plochy a možnosti zapůjčení kvalitního vybavení. Z wellness aktivit je možné absolvovat slatinné koupele a zábaly, masáže, parní saunu, aqua aerobic a mnohé další.

INDIKACE

INDIKACE

Příklady indikace stavů vhodných k lázeňské léčbě v Bechyni:

 • artritidy a artrózy
 • Bechtěrevova nemoc
 • metabolická onemocnění s postižením kloubů
 • bolestivé syndromy šlach a svalů
 • předoperační a pooperační stavy
 • osteoporóza
 • nemoci nervového původu

LÉČEBNÉ PROCEDURY

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Osvědčené lázeňské procedury jsou doprovázeny lázeňskou stravou sestavenou nutričním terapeutem. 

 • slatinné zábaly a koupele
 • vodoléčba – bylinné, perličkové a solné koupele
 • elektroléčba – čtyřkomorová lázeň, diadynamické proudy, Interferenční proudy, Träbertovy proudy, krátkovlnná diatermie, horské slunce, laser, magnetoterapie, ultrazvuk
 • lymfodrenáž – přístrojová, ruční (celé tělo, dolní a horní končetiny, proti bolestem hlavy)
 • masáže – klasické, skořicové, podvodní, lávovými kameny, čokoládové, antistresové, aroma masáže, čtyřřuční masáž, Fiji rituál, Kokosový dotek, hluboce relaxační masáž Matamanoa, refl exní masáž nohou, kosmetická masáž Tokoriki
 • rehabilitace – individuální fyzioterapie, individuální a skupinový léčebný tělocvik, léčebný tělocvik v bazénu, skupinové cvičení na míčích
 • aplikace oxidu uhličitého – suché uhličité koupele, plynové injekce
 • ostatní procedury – aromaterapie, baňkování, inhalace, kryoterapie, fi nská a parní aromatická sauna, solárium, parafínové zábaly, estetické formování postavy, aqua aerobic

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

Centrem lázeňského areálu v Bechyni je lázeňský hotel Olga, situovaný v klidném prostředí na okraji města, poblíž řeky Lužnice. V hotelu se nachází recepce, přijímací kancelář, ordinace lékařů, bazén s vířivkou a saunami a prostory pro poskytování léčebných procedur. Nechybí ani moderní ubytování pro nejnáročnější klientelu.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Kromě nejmodernějších léčebných metod je hlavním zdrojem pro léčbu v lázních Bechyně minerálně bohatá přírodní slatina, dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech.

Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni, umístěné v rekonstruovaných budovách někdejšího zámeckého

pivovaru a v přilehlých hradních baštách. Tématické výstavy představují různé podoby současné i staré keramiky a porcelánu.

Masarykovo náměstí

Masarykovo náměstí

Náměstí v Bechyni je součástí městské památkové zóny s dochovanými historickými měšťanskými domy. Při nedávné rekonstrukci náměstí zde archeologové odkryli zbytky keltských chat a příkopů, slovanskou pec, části středověkých domů a množství historických artefaktů. Část objevů je vyznačena v zádlažbě náměstí. Dominantou Masarykova náměstí je děkanský kostel sv. Matěje z přelomu 13. a 14. století, později upravovaný.

Historický vláček Elinka

Historický vláček Elinka

Mezi Bechyní a Táborem byla v roce 1903 zprovozněna jako na prvním místě v Rakousku-Uhersku meziměstská elektrická dráha. Bechyňská železnice, tzv. Bechyňka, funguje dodnes a každoročně v létě se na ní pořádají nostalgické jízdy historickým vláčkem zvaným Elinka. Železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka.

Synagoga

Synagoga

V letech 1872 až 1873 byla v Bechyni při městských hradbách postavena klasicistní židovská modlitebna (synagoga) s novorománským průčelím. Od roku 2006 je v synagoze umístěno Muzeum turistiky a na ženské galerii je možné shlédnout expozici o dějinách místní židovské komunity.

Františkánský klášter

Františkánský klášter

Komplex bechyňského františkánského kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie na skále nad řekou Lužnicí je velmi cennou architektonickou památkou pozdní gotiky. Dochoval se zde nejhodnotnější a zároveň nejrozsáhlejší soubor prostorů se sklípkovou klenbou v českých zemích. V klášteře se pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce, především koncerty. Příjemné je i posezení v klášterní zahradě s vyhlídkou na údolí Lužnice.

Zámek Bechyně

Zámek Bechyně

Rozlehlý zámecký komplex, dominanta města, se vypíná na skále nad soutokem řeky Lužnice a říčky Smutné. Stojí na místě královského gotického hradu ze 13. století. Na konci 15. a počátku 16. století, kdy byl hrad majetkem Šternberků, došlo k jeho rozsáhlé pozdně gotické přestavbě, z níž se do dnešních dnů dochovala především unikátní síň sklenutá na střední pískovcový sloup v podobě kmene stromu s otesanými větvemi. Petr Vok pak sídlo přestavěl a rozšířil na pohodlný renesanční zámek s bohatou freskovou výzdobou.

Přehrada Lipno

Přehrada Lipno

S rozlohou cca 4650 ha největší vodní plocha v ČR; často též symbolicky označovaná za české moře. Rozkládá se mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Želnava a nabízí skvělé podmínky pro rekreaci. V okolí přehrady je situováno mnoho hotelových komplexů, kempů a pláží. Nechybí ani půjčovny lodiček a šlapadel. Po přehradě pravidelně jezdí parník, nabízející vyhlídkové plavby. Děti určitě zaujme Králičí ostrov uprostřed přehrady, na kterém jsou vysazeni domácí králíci – děti je zde mohou krmit a případně si je i pohladit.

Bruslařská dráha Lipno

Bruslařská dráha Lipno

Na zamrzlé přehradě Lipno, ve směru Lipno nad Vltavou – Frymburk – Přední Výtoň, se každoročně upravuje okružní bruslařská dráha, která se svojí délkou cca 11 km představuje nejdelší přírodní bruslařskou dráhu na světě – druhá nejdelší se nachází v kanadské O awě a měří 7,8 km. Bruslení na Lipně patří hned po lyžování ve skiareálu Lipno k druhé nejoblíbenější zimní aktivitě v tomto regionu – za pěkného počasí

zamrzlé Lipno navštíví až 3000 lidí denně. Na trase bývají občerstvovací stánky.

Co nového připravujeme?