slide_0
cs en de ru

Slatinice

Na úpatí Velkého Kosíře leží lázně Slatinice s několika set letou tradicí – nejstarší lázně na Moravě. Přírodní mineralizované prameny léčivé vody s obsahem sulfidické síry mají blahodárné účinky nejen na pohybový aparát, ale také na celý organismus. Slatinice jsou lázně rodinného typu, kde je každému pacientovi věnována individuální péče.

Historie

Lázně Slatinice jsou nejstarší lázně na Moravě. S jistou nadsázkou lze říci, že prvním hostem byl už v r. 1556 jistý Šimon z Nadějova, úředník Markrabství moravského. Lázeňský pramen byl jen o málo později pečlivě prozkoumán a známý moravský lékař Tomáš Jordán z Klasenburka ve své publikaci Kniha o vodách hojitedlných neb teplicech moravských z r. 1580 popisuje chemické složení vody z pramene, jeho přesné položení a blahodárné léčivé účinky. O 5 let později kníže Lichtenštějn povolil na tomto místě zřízení lázní, pokud náklady na stavbu nepřesáhnou 100 tolarů.

Byla tedy postavena první lázeňská budova se 7 pokoji. Nová, větší a modernější budova měla být postavena r. 1725, ale její stavba byla odložena na později kvůli jiným neočekávaným výdajům, které Lichtenštějnové v té době měli v souvislosti s provozem svého zdejšího sídla. Stavba tedy začala r. 1731, přímo u léčebného pramene. Byly už položeny základy, ale protože se projevily nečekané komplikace, budova nebyla nikdy dokončena. Pozemek byl v těchto místech silně podmáčený a stavba se ukázala být technicky mnohem náročnější a nákladnější, než se původně předpokládalo.

Záměr postavit lázeňský dům přímo u pramene byl tedy opuštěn a o dva roky později byl dokončen nový lázeňský dům na současném místě. V historické budově lázní lze dodnes obdivovat původní architekturu, stejně jako poobědvat nebo podstoupit léčebné procedury.

Střední a severní Morava, Olomouc

Volnočasové aktivity
Hlavní indikace léčby
pohybové ústrojí
artróza
bolesti zad
páteře
kloubů
pooperační stavy
osteoporóza
Přírodní léčivý zdroj
Minerální prameny přírodní sirné vody s hypotonickým obsahem sirovodíku a řadou dalších zdraví prospěšných prvků.
Webové stránky
http://www.slatinice.com

Galerie

Co se děje v lázeňských místech

Přejít na aktuality

Co nového připravujeme?